Koronawirus: jak dbać o psychikę swoją i dziecka w czasie epidemii?
adobe stock
Aktualności

Koronawirus: jak dbać o psychikę swoją i dziecka w czasie epidemii?

Praca zdalna, zamknięte szkoły, brak możliwości spotkania z przyjaciółmi, a do tego strach przed chorobą mogą przygnębiać zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jak w tym trudnym czasie dbać o nasze zdrowie psychiczne? Podpowiadamy.

Opustoszałe miasta, pozamykane szkoły i restauracje, a także praca zdalna. Stan epidemii wywołany koronawirusem sprawił, że nagle znaleźliśmy się w nowej rzeczywistości, do której wcale nie łatwo przywyknąć. Odizolowani od ulubionych miejsc i ludzi, możemy czuć się przygnębieni i samotni. Jak sobie z tym radzić?

Jakie są objawy złego samopoczucia wywołane wybuchem COVID-19?

Eksperci z Centrów Prewencji i Kontroli Chorób (CDC), jak możemy przeczytać na stronie internetowej instytucji, twierdzą, że do objawów stresu związanego z wybuchem koronawirusa należą m.in.

 • nasilone obawy i lęk o własne zdrowie i zdrowie swoich najbliższych,
 • zmiany w nawykach związanych ze spożywaniem posiłków,
 • problemy ze snem i koncentracją uwagi,
 • pogorszenie objawów choroby przewlekłej,
 • zwiększone spożycie alkoholu, wyrobów tytoniowych czy innych substancji psychoaktywnych.

Jak radzić sobie ze stresem wywołanym COVID-29?

Eksperci z CDC są zdania, że każdy może wykonać kilka prostych kroków, by pomóc sobie i najbliższym w radzeniu sobie ze stresem wywołanym koronawirusem. Co należy zrobić?

 • przede wszystkim powinniśmy robić sobie przerwy od oglądania, czytania czy słuchania nowych informacji na temat pandemii w mediach, ponieważ nieustanna koncentracja na tym problemie może intensyfikować niepokój,
 • regularnie ćwiczyć, rozciągać się lub medytować,
 • zadbać o zdrową dietę i zbilansowane posiłki
 • wysypiać się,
 • unikać alkoholu i innych substancji psychoaktywnych,
 • wykonywać czynności,które sprawiają nam przyjemność i są dozwolone w czasie pandemii.
 • rozmawiać z zaufanymi osobami o swoich obawach i emocjach
 • w przypadku kiedy stres stale zakłóca nasze codzienne życie, warto poradzić się psychologa lub lekarza.

Jak dbać o psychikę dzieci?

Dzieci przede wszystkim obserwują dorosłych, więc twoje zachowanie i reakcja na epidemię w dużej mierze będzie wpływać na samopoczucie twojego dziecka. Rodzice, którzy wykazują się dużym spokojem, stanowią duże wsparcie dla swoich dzieci. Pamiętaj, aby pomagać dziecku poprzez:

 • rozmowę,
 • merytoryczne, lecz przystępne przedstawienie wydarzeń,
 • dawanie poczucia bezpieczeństwa,
 • pozwolenie na wyrażenie emocji zwłaszcza takich jak zdenerwowanie czy złość
 • podzielenie się z dzieckiem własnymi sposobami na rozładowanie stresu,
 • ograniczenie dzieciom dostępu do wiadomości w mediach, ponieważ mogą one źle interpretować docierające informacje, a co za tym idzie, bać się tego, czego nie rozumieją.
Specjaliści podkreślają, że zarówno dorośli, jak i dzieci, zmagający się ze schorzeniami psychicznymi powinny, kontynuować dotychczasową terapię, a przypadku, kiedy zauważą u siebie niepokojące zmiany tj. myśli samobójcze czy myśli o krzywdzeniu siebie i innych, powinny niezwłocznie poprosić o pomoc.


Źródło: cdc.gov, mp.pl

Zobacz także:

Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]

WOŚP przekazuje 20 milionów na walkę z koronawirusem
screen/Facebook Jurek Owsiak
Aktualności
WOŚP daje 20 milionów złotych na walkę z koronawirusem. I jeszcze więcej!
Pieniądze poszły na zakup specjalistycznych łóżek, sprzętu laboratoryjnego do wykonywania testów i odzieży ochronnej dla służb medycznych. Ale to nie koniec pomocy Orkiestry!

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy nigdy nie zawodzi i tak jest i tym razem. W walce z epidemią koronawirusa Orkiestra postanowiła wspomóc szpitale, przede wszystkim 19 placówek jednoimiennych całkowicie przeznaczonych na leczenie pacjentów zakażonych koronawirusem 2019-nCoV. 150 łóżek do intensywnej terapii na OIOM-ach - Złożyliśmy zamówienia na dostarczenie w sumie 150 łóżek do intensywnej terapii. Trafią do nas do końca kwietnia. To zakupy za blisko 4 miliony złotych . Będziemy ustalali z Ministerstwem Zdrowia, gdzie te łóżka mają trafić, głównie będą to nowe szpitale , wytypowane do walki z koronawirusem - powiedzał Jurek Owsiak, prezes Zarządu Fundacji WOŚP. Szef orkiestry przyznał, że pomoc szpitalom jest obecnie utrudniona. - Uruchomiliśmy wszystkie nasze kontakty i relacje ze światowymi producentami sprzętu i wyposażenia medycznego, by pomóc szpitalom w zaspokajaniu najbardziej palących potrzeb. Nie jest to łatwe w warunkach ogromnego popytu praktycznie na całym świecie, ale jako Fundacja przeznaczająca rocznie kilkadziesiąt milionów euro na zakup sprzętu dla szpitali, mamy bardzo silną pozycję negocjacyjną - powiedział Owsiak. Zakup sprzętu do wykonywania testów Dodatkowym urządzeniem, którego zakupu w przyspieszonym trybie dokonuje Fundacja, jest specjalistyczny analizator laboratoryjny, pozwalający wykonywać testy na koronawirusa. Dzięki niemu można wykonywać je na trzy zmiany. Urządzenie zostanie przekazane do Centralnego Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łodzi (całkowicie wyposażonego w sprzęt przez WOŚP). Laboratorium zostało właśnie włączone do sieci laboratoriów wykonujących testy na koronawirusa. Kłopot z zakupem respiratorów Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od kilku dni pozostaje w kontakcie z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim, konsultując...

Opieka nad dziećmi w czasie pandemii koronawirusa
AdobeStock
Prawo i finanse
Opieka nad dzieckiem podczas pandemii: jeśli nie zasiłek opiekuńczy, to co?
W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem żłobków, przedszkoli i szkół rodzicom przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Mogą też wybrać inną formę opieki nad dzieckiem. Podpowiadamy, jakie są możliwości.

Gdy zapadła decyzja o konieczności zamknięcia placówek edukacyjnych w naszym kraju, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, rządzący uchwalili, że na dzieci do 8. roku życia pracujący rodzice mogą wziąć tzw. dodatkowy zasiłek opiekuńczy (dodatkowy, ponieważ niewliczający się do wymiaru zasiłku opiekuńczego, który już wcześniej funkcjonował). Obecnie wiadomo, że placówki edukacyjne pozostaną zamknięte przynajmniej do 24 maja . Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami rządu prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego będzie obowiązywało przez cały okres zamknięcia przedszkoli. Od 6 maja będzie natomiast możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli dla tych dzieci, których rodzice będą chcieli lub musieli wrócić do pracy stacjonarnej.  Pracujący rodzice mogą skorzystać też z innych form opieki nad dzieckiem. Istnieje 5 możliwości zapisanych w prawie. Sprawdź, jakich! Możliwe formy opieki nad dzieckiem w dobie koronawirusa: Jeśli nie chcesz lub nie możesz skorzystać z dodatkowego zasiłku przygotowanego na czas pandemii przez rząd, a jesteś pracującym rodzicem, sprawdź inne dostępne formy opieki nad dzieckiem. Masz do wyboru: Zasiłek opiekuńczy na czas pandemii Opiekę nad dzieckiem i pracę zdalną Zwolnienie z obowiązku wykonywania pracy na czas koronawirusa Zmianę obowiązków w pracy na okres pandemii Dwa dni na opiekę nad dzieckiem   1. Zasiłek opiekuńczy na czas pandemii Po wykorzystaniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzic może przejść na „zwykły” zasiłek opiekuńczy . Jego wymiar w przypadku opieki nad dzieckiem do 14. roku życia wynosi 60 dni w roku. Pracownik nie uzyska w tym czasie pełnej pensji, ponieważ zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku . Jest to jednak rozwiązanie dobre dla rodziców, którzy nie mają możliwości przejścia na system pracy zdalnej ani...

stan epidemii a rodzina
Adobe Stock
Aktualności
Stan epidemii w Polsce: co to oznacza dla twojej rodziny? 5 ważnych punktów
20 marca w Polsce wprowadzono stan epidemii. Wyjaśniamy, co to oznacza dla ciebie i twoich dzieci.

W związku ze zwiększającą się liczbą potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce i przewidywaniami, że zarażonych będzie przybywać (Minister Zdrowia Łukasz Szumowski mówi, że w niedługim czasie może ich być nawet 10 tysięcy), w Polsce wprowadzono stan epidemii . W myśl ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii może nałożyć poważne ograniczenia, oraz obowiązki na społeczeństwo danego kraju. Czy będzie to miało wpływ na życie rodzinne? Już ma, a może mieć jeszcze większy.  Stan epidemii: co może się wydarzyć? Zgodnie z treścią ustawy stan epidemii może - jesli zadecyduje o tym rząd - spowodować: że nie będziemy mogli opuszczać miejsca zamieszkania, poza kilkoma wyjątkami - w przypadku, kiedy Rada Ministrów ogłosi obszar twojego zamieszkania strefą zero ; będziemy musieli udostępnić swoją nieruchomość lub samochód w celu zwalczania epidemii; będziemy mieć utrudniony dostęp do niektórych artykułów i produktów spożywczych (ich dystrybucja będzie reglamentowana); będziemy musieli przebywać w kwarantannie . Ważne: 5. Jeśli ty, lub twoi bliscy, wykonujecie zawód medyczny, możecie zostać skierowani do pracy przy zwalczaniu epidemii - nie dotyczy to jednak dzieci do 18 roku życia, kobiet w ciąży i osób wychowujących samotnie dzieci do lat 18 . Nakaz taki nie obejmie też twoich krewnych, którzy mają powyżej 60 lat. Stan epidemii: co już obowiązuje? Na razie rząd wprowadził następujące ograniczenia związane ze stanem epidemii w Polsce: zamknięcie placówek edukacyjnych do 10 kwietnia ograniczenie pracy galerii handlowych (otwarte mogą być apteki, sklepy spożywcze) zalecenie pracy zdalnej, jeśli to możliwe kara 30 tysięcy złotych za złamanie kwarantanny zalecenie utrzymywania dystansu społecznego odwołanie wszelkich imprez masowych i zakaz ich...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj