500 plus zniknie? Są propozycje dużych zmian
Wiele osób jest przekonanych, że modyfikacje w programie są konieczne.
Rodzina 500 plus jest sztandarowym projektem rządu Prawa i Sprawiedliwości, który wystartował w 2016 roku. Początkowo świadczenia otrzymywały osoby o niskich dochodach oraz rodziny mające więcej niż jedno dziecko bez względu na status finansowy. Natomiast od 1 lipca 2019 roku świadczenie przysługuje także na pierwsze dziecko, niezależnie od dochodów. Oznacza to, że programem zostało objętych w sumie 6,8 mln dzieci. Czy program wkrótce zniknie?
Ile dziś warte jest 500 plus?
Nie podlega wątpliwości, że 500 zł trzy lata temu było warte więcej niż teraz. Oznacza to, że mogliśmy kupić za to znacznie więcej niż obecnie. Ekonomiści wyliczyli, że realna wartość jednego świadczenia wynosi obecnie niecałe 270 złotych. Dlatego Polacy od dawna czekają na waloryzację świadczenia. Ale to nie jedyny pomysł na zmiany w tym programie.
Potrzebne zmiany
Niestety obecny system socjalny powoduje, że wielu osobom po prostu nie opłaca się iść do pracy. Dlaczego? W przypadku osób ze słabymi kwalifikacjami zarobek, który mogłyby uzyskać, niewiele by przewyższał zasiłek. Unikając zatrudnienia, pozostają poza rynkiem pracy, co natomiast ma ogromny wpływ na polską gospodarkę. Główny ekonomista Pekao SA Marcin Mrowiec uważa, że dawanie 500 plus w wymiarze 500 złotych wszystkim po równo za bardzo niesprawiedliwe. Ekspert proponuje zróżnicowanie programu.
Gdyby pracujący dostawali na dzieci 600 plus, a niepracujący 400, wzmocniłoby to motywację do znalezienia zatrudnienia. Z podziału takiego wyłączyłby jednak rodziców z większą liczbą dzieci. Czy rząd zdecyduje się na zróżnicowanie programu? Ciężko powiedzieć. Ekonomiści od dawna alarmują, że zmiany są potrzebne, tymczasem wciąż przybywa „plusów”, czyli kolejnych rodzajów wsparcia socjalnego. Choć przyczyniają się to do ograniczenia ubóstwa, to nie wpływają dobrze na inne aspekty gospodarcze.
Źródło: biznesinfo.pl, gk24.pl