Naukowcy sprawdzili, czy jest zależność między tempem i czasem tycia w ciąży a BMI, obwodem talii i ilością tkanki tłuszczowej u dzieci w wieku 5-14 lat. Okazało się, że istnieje taki związek, ale tylko wtedy, gdy kobieta była w ciąży z dziewczynką.

Reklama

Cztery typy tycia w ciąży

300 kobiet w ciąży podzielono na cztery grupy:

  • Grupa I: kobiety, które w pierwszym trymestrze straciły na wadze, w drugim przytyły w umiarkowanym tempie, a w trzecim gwałtownie nabrały masy ciała.
  • Grupa II: panie, które przez całą ciążę umiarkowanie przybierały na wadze.
  • Grupa III: kobiety, które w pierwszym trymestrze powoli przybierały na wadze, a w ostatnich miesiącach ciąży tyły w umiarkowanym tempie.
  • Grupa IV: ciężarne, które gwałtownie utyły w I trymestrze, w II trymestrze tyły powoli, a w trzecim w umiarkowanym tempie.

Sprawdź: Jak nie przytyć w ciąży (za dużo)

Wzór na szczupłą lub pulchną córkę?

Okazało się, że córki kobiet z grupy IV, czyli tych, które najszybciej tyły na początku i końcu ciąży, między 5. a 14. rokiem życia miały najwyższe BMI, największe obwody talii i największą zawartość tłuszczu w ciele w porównaniu do dzieci kobiet z pozostałych grup. Co ciekawe, najszczuplejsze okazały się córki kobiet z grupy pierwszej.

Naukowcy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby jednoznacznie potwierdzić te odkrycia. „Wierzymy, że tylko niewielka część przyrostu masy ciała w ciąży może być świadomie zmieniona – szczególnie w przypadku tkanki tłuszczowej – ponieważ duża część zmiany masy ciała jest konieczna do podtrzymania ciąży. Możliwe, że te odkrycia to dopiero początek badań, które pomogą nam lepiej zrozumieć czynniki ryzyka otyłości u dzieci i mogą pomóc nam opracować bardziej zindywidualizowane wytyczne dotyczące przybierania na wadze, które wesprą kobiety w ciąży” – powiedziała Beth Widen, autorka badania.

Zobacz także

Źródło: Elizabeth M. Widen, Natalie Burns, Michael Daniels, Grant Backlund, Rachel Rickman, Saralyn Foster, Amy R. Nichols, Lori A. Hoepner, Eliza W. Kinsey, Judyth Ramirez‐Carvey, Abeer Hassoun, Frederica P. Perera, Radek Bukowski, Andrew G. Rundle. Gestational weight change and childhood body composition trajectories from pregnancy to early adolescence. Obesity, 2022; DOI: 10.1002/oby.23367

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama