Jedną z przyczyn przedwczesnych porodów jest zły stan jamy ustnej ciężarnych. Teorię tę potwierdziło wiele badań naukowych. Próbowano więc go poprawiać między innymi dokładnym czyszczeniem i usuwaniem kamienia nazębnego, ale taki zabieg nie okazał się skuteczny w zmniejszaniu ryzyka przedwczesnego porodu. Jak zatem zadbać o zęby w ciąży? Skuteczny jest sposób tańszy i prostszy, o czym poinformowała prof. Kjersti Aagaard pracująca w Texas Children’s i Baylor College of Medicine w Houston, USA.

Reklama

Co daje żucie w ciąży gumy bez cukru?

Badania przeprowadzono w Malawi – afrykańskim kraju, gdzie notuje się najwięcej przedwczesnych porodów. W badaniu udział brało blisko 10 tysięcy kobiet w ciąży nieprzekraczającej 20 tygodnia. Wszystkie były instruowane, jak postępować, aby zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu, a połowie z nich dodatkowo zalecono żucie bezcukrowej gumy do żucia przez 10 minut każdego dnia, a najlepiej 2 razy dziennie. Zaopatrzono je także w odpowiednią ilość gum do żucia z ksylitolem, który jest naturalną substancją słodzącą pochodzenia roślinnego.

Obserwacja tych dwóch grup kobiet pozwoliło dokonać odkrycia, że regularne żucie bezcukrowej gumy od wczesnych etapów ciąży przynosi następujące korzyści:

  • w znaczący sposób zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu,
  • zmniejsza też ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka (poniżej 2500 g),
  • znacząco poprawia stan zdrowia jamy ustnej.

Świetny pomysł, ale potrzebne są dalsze badania

W nauce jest tak, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. Zatem potrzebne są dalsze badania, także prowadzone w innych rejonach świata, które ostatecznie potwierdzą skuteczność żucia w ciąży gumy bez cukru w zapobieganiu przedwczesnym porodom. Ponieważ jednak żucie takiej gumy nie niesie żadnego ryzyka dla matki i dziecka, jest przy tym tanim, łatwo dostępnym i przyjemnym sposobem na poprawę stanu zdrowia jamy ustnej, warto już teraz po niego sięgać w ciąży.

„Wybór gumy do żucia z ksylitolem w celu poprawienia stanu zdrowia jamy ustnej ma mocne naukowe podstawy i bazuje na znanych od dawna dowodach łączących obniżone zdrowie jamy ustnej z przedwczesnymi porodami” – powiedziała prof. Aagaard.

Zobacz także

Źródło: pap.pl

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama