Od poniedziałku przedszkola przyjmą WIĘCEJ dzieci! Starczy miejsc dla wszystkich?
Od poniedziałku w grupach przedszkolnych będzie mogło przebywać więcej dzieci. GIS zmniejszył też minimalną przestrzeń, jaka ma przypadać na jedno dziecko.
GIS opublikował w piątek nowe wytyczne dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych. Wg nowych zasad do grup przedszkolnych będzie mogło uczęszczać więcej dzieci, a powierzchnia przypadająca na każde dziecko będzie mogła być mniejsza niż dotychczas. Nadal obowiązuje ścisły rygor sanitarny we wszystkich placówkach opiekuńczych i wychowawczych.
Większy limit dzieci w przedszkolu
Więcej dzieci w przedszkolach i mniejsza przestrzeń dla każdego przedszkolaka − to nowe zalecenia GIS, które mają wejść w życie od poniedziałku. Do tej pory w jednej grupie przedszkolnej mogło przebywać maksymalnie 16 dzieci (a przed 5 czerwca tylko 12). Teraz limit ma zostać zwiększony do 25 dzieci w grupie w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych i innych formach wychowania przedszkolnego. Do grup integracyjnych będzie mogło uczęszczać 20 dzieci, w tym najwyżej 5 niepełnosprawnych. Zajęcia i zabawy dla każdej grupy powinny odbywać się w jednej, stałej sali.
Tak zwiększony limit dzieci w przedszkolach to znacząca zmiana, szczególnie dla tych rodziców, których dzieci nie mogły do tej pory wrócić do przedszkola z powodu braku miejsc. Sytuacja była szczególnie napięta w miejscowościach, w których większość rodziców deklarowała chęć posłania dzieci do placówek opiekuńczych (np. w Warszawie ponad 60%), ale miasta nie były w stanie zapewnić opieki wszystkim chętnym.
Mniejsza przestrzeń na każde dziecko w przedszkolu
GIS stopniowo zmniejsza też limit powierzchni, jaka musi przypadać na każde dziecko w przedszkolu. Wg nowych wytycznych jeśli w grupie jest od 3 do 5 dzieci, sala powinna mieć co najmniej 16 m2. A jeżeli do grupy uczęszcza więcej niż 5 dzieci, wymagana powierzchnia zwiększa się o 2 m2 na każde kolejne dziecko (wcześniej były to 3 m2).
Uwaga, jeśli dzieci przebywają w sali dłużej niż 5 godzin dziennie lub mają zapewnione leżakowanie, minimalna przestrzeń na każdego malucha musi wynosić co najmniej 2,5 m2.
Do łącznej powierzchni sal nie wlicza się łazienek, kuchni ani ciągów komunikacyjnych. Nie wolno też sumować powierzchni wszystkich sal w placówce i przeliczać jej na limit miejsc w przedszkolu.
Zasady sanitarne w przedszkolach
We wszystkich przedszkolach oraz instytucjach opieki nad dziećmi do lat 3 wciąż obowiązuje rygor sanitarny, który ma chronić przed zarażeniem się koronawirusem. GIS przypomina, że z sal przedszkolnych należy usunąć przedmioty, których nie da się zdezynfekować (np. pluszaki), wszystkie używane sprzęty trzeba regularnie czyścić, a dzieci nie powinny przynosić do placówek zabawek z domu. Poza tym:
- poszczególne grupy w przedszkolu nie powinny mieć ze sobą kontaktu
- opiekunowie muszą zachowywać dystans 1,5 m pomiędzy sobą
- rodzice powinni przebywać w placówce jak najkrócej i zachowywać odległość 2 m od innych rodziców i pracowników placówki
- przed wejściem do placówki trzeba dezynfekować ręce.
Źródło: gis.gov.pl
Zobacz też:
- Zasiłek opiekuńczy przedłużony do 12 lipca. Co potem?
- Piątka Trzaskowskiego dla rodziny: program wyborczy 2020 Rafała Trzaskowskiego
- Co stanie się z dzieckiem, którego rodzice zachorują na Covid-19?