Zapytaj Bliskich o Zdrowie - to kampania społeczna organizowana w Dniach Babci i Dziadka. Ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest obserwowanie własnego organizmu i na to, że pozornie błahe objawy, jak kaszel, jeśli się przedłużają, mogą być objawem poważnych chorób.
Przewlekły kaszel, powiększenie węzłów chłonnych mogą być objawem chłoniaków.
Chłoniakom nie można zapobiec, jednak dzięki szybkiemu zwróceniu uwagi na wczesne objawy można wcześnie rozpocząć leczenie. A to ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o leczenie i szansę na długie życie.
Dlatego w Dzień Babci i Dziadka (ale nie tylko!) warto zwrócić uwagę na ich zdrowie.

Reklama

Co to są chłoniaki

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego. Pierwsze objawy choroby przypominają te, które zwykle mamy przy przeziębieniu, dlatego mogą być mylnie interpretowane, bagatelizowane, niezauważane. Chłoniaki często są wykrywane w stadium zaawansowanym, co znacznie pogarsza skuteczność ich leczenia.
Grupą osób szczególnie narażoną na zachorowania na nowotwory układu chłonnego są osoby starsze, ale zachorowanie mogą się też zdarzać wcześniej - po 40. roku życia.

Objawy, które powinny zaniepokoić

Najczęstszym objawem początkowym chłoniaka jest powiększenie jednego lub kilku węzłów chłonnych, co zdarza się też przy typowej infekcji. Po przebyciu infekcji wielkość węzłów chłonnych powinna jednak wrócić do normy: w przypadku chłoniaka tak się nie dzieje.
Jednak w 30-50% przypadków powiększenie węzłów chłonnych następuje w takich miejscach, że jest to trudne do zauważenia: żołądek, migdałek, szpik kostny, jelito, jądro, jajnik, mózgowie.
Inne objawy chłoniaka to:

  • podwyższenie liczby białych krwinek we krwi,
  • uporczywy, suchy kaszel,
  • nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i płuc,
  • gorączka ponad 38 st. C lub nawracające stan podgorączkowe niespowodowane infekcją,
  • szybkie chudnięcie (ponad 10% wagi ciała),
  • obfite poty nocne,
  • nietolerancja wysiłku,
  • zaburzenia czynnościowe ze strony układu pokarmowego,
  • świąd skóry.

Objawy te nie muszą występować zawsze.
Czytaj też: 10 objawów u dziecka, których nie możesz przeoczyć - idź z dzieckiem do lekarza

Gdzie szukać pomocy, gdy podejrzewasz chłoniaka

Jeśli zauważysz u siebie lub osoby bliskiej takie objawy, konieczna jest wizyta u lekarza. Warto też skontaktować się też ze stowarzyszeniem Przebiśnieg. Stowarzyszenie m.in.oferuje chorym pomoc psychologiczną i duchową, rozpowszechnia materiały edukacyjne uczące rozpoznawania objawów chłoniaka i metod jego leczenia.

Zobacz także

Konkurs na laurkę na Dzień Babci i Dziadka

W związku z kampanią społeczną Zapytaj Bliskich o Zdrowie stowarzyszenie Przebiśnieg prosi, by w Dzień Babci i Dziadka, zrobić dla nich laurkę, zrobić jej zdjęcie i wysłać na adres mailowy: konkurs.przebisnieg@gmail.com (do 30.01.2016 do godz. 23.59; na najładniejsze czekają nagrody), a przede wszystkim zatroszczyć się o ich zdrowie.

Reklama

Zobacz i wydrukuj: Laurki dla Babci i Dziadka

Reklama
Reklama
Reklama