Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Mądre przysłowia
Adobe Stock
Cytaty i przysłowia

Najbardziej znane przysłowia [TŁUMACZENIE ZNACZENIA]

Znane przysłowia zawierają w sobie wiele mądrości, które są sumą doświadczeń przeszłych pokoleń. Ich znajomość może pomóc w podjęciu trudnych życiowych decyzji. Przedstawiamy najbardziej znane przysłowia wraz z tłumaczeniem ich znaczenia.

Te znane przysłowia skłaniają do refleksji i mogą pomóc spojrzeć na konkretne sytuacje z innej perspektywy. Czy znasz ich znaczenie?

Spis treści:

  1. Apetyt rośnie w miarę jedzenia.
  2. Bez pracy nie ma kołaczy.
  3. Co dwie głowy, to nie jedna.
  4. Co nas nie zabije, to nas wzmocni.
  5. Czuć się jak ryba w wodzie.
  6. Fortuna kołem się toczy.
  7. Jedna jaskółka wiosny nie czyni.
  8. Kto pyta, nie błądzi.
  9. Jak się człowiek śpieszy, to się diabeł cieszy.
  10. Grosz do grosza, a będzie kokosza.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Znane przysłowia wraz z ich wyjaśnieniem

Apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Chociaż przysłowie związane jest z jedzeniem, to jego znaczenie jest zupełnie inne. Chodzi w nim o chęć posiadania. Im więcej mamy, tym więcej chcemy – pieniędzy, ubrań, kosmetyków, sprzętów elektronicznych. Po prostu wszystkiego, co wcale nie jest dobre. Nadmiar, czy to rzeczy, czy władzy, sprawia, że człowiek nie potrafi cieszyć się tym, co ma.

Bez pracy nie ma kołaczy.

Znane polskie powiedzenie, które przypomina, że wyłącznie dzięki ciężkiej pracy możemy osiągnąć upragniony cel. Oczywiście, nie należy brać tej mądrości dosłownie, bo nie chodzi tylko o zarobki. W tym przysłowiu chodzi o to, że każdy, nawet najmniejszy cel w życiu wymaga wysiłku i pracy nad nim. Mądrość ta nawiązuje do słowiańskiej tradycji wypiekania weselnego pieczywa obrzędowego – kołaczy. To bardzo smaczny wypiek, lecz jego przygotowanie zajmuje dużo czasu.

Co dwie głowy, to nie jedna.

Popularne przysłowie, które nawiązuje do tego, że w grupie jest prawdziwa siła. Dwóm osobom zdecydowanie prościej będzie znaleźć rozwiązanie problemu niż jednej. Omówienie tej samej sprawy z kilku perspektyw pozwala na szybsze znalezienie rozwiązania.

Co nas nie zabije, to nas wzmocni.

Każdy człowiek ma jakieś lęki bądź wyobrażenia na temat pewnych sytuacji, które wydają mu się nie do przejścia, wręcz nie do przeżycia. Przysłowie to głosi, że nawet najstraszniejsze, najgorsze wydarzenia w życiu da się przeżyć, a kiedy emocje już opadną, stajemy się mocniejsi i mądrzejsi.

Czuć się jak ryba w wodzie.

Ryba jest w stanie oddychać tylko w wodzie. Poza wodą dusi się i umiera. Nie jest to jej naturalne środowisko. Ryba najlepiej czuje się w wodzie. Znaczenie tego przysłowia to tak naprawdę nawiązanie do miejsca bądź czynności, w której czujemy się najlepiej na świecie – tak, jak ryba w wodzie.

Fortuna kołem się toczy.

To znane przysłowie nawiązuje do mitologii rzymskiej, w której Fortuna była boginią przeznaczenia. Bardzo często jej postać była przedstawiana z atrybutem koła, które wprawione w ruch toczy się tak długo, aż nie podziałają na niego siły zewnętrzne.

Fortuna kołem się toczy to przysłowie znane i cenione nie tylko w Polsce. „Niesie” ze sobą ważną mądrość – przeznaczenie jest cały czas w „ruchu” i jedyne, czego możemy być pewni, to zmiana. W życiu pojawiają się zarówno sukcesy, jak i porażki. Smutek i radość. Nigdy nie możemy być pewni, co przyniesie kolejny dzień.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni.

To znane powiedzenie przypomina o tym, że nie powinno oceniać się czyjegoś zachowania po jednej sytuacji. Jest to przestroga, aby nie oceniać nikogo pochopnie. To, że ktoś zachował się dobrze w konkretnej sytuacji, nie sprawia, że można od razu odbierać go jako dobrego człowieka. I odwrotnie – jeżeli ktoś zachowa się źle, nie można myśleć o nim, że jest złym człowiekiem w ogóle. Przysłowie to często odnosi się do zmian w czyimś zachowaniu. Oznacza ono wówczas tyle, że to, że jeżeli ktoś raz zachował się inaczej niż zwykle, nie oznacza, że całkowicie zmienił on swoje podeście do życia.

Kto pyta, nie błądzi.

Znane przysłowie ludowe, które nawiązuje do tego, że zadając pytania, nawet najgłupsze, mamy mniejszą szansę na popełnienie błędu, niż nie pytając w ogóle. Zadawanie pytań nie ma nic wspólnego ze słabością, wręcz przeciwnie – to oznaka mądrości i chęci rozwoju.

Jak się człowiek śpieszy, to się diabeł cieszy.

Pośpiech jest złym doradcą, a decyzje podejmowane „na szybko” często popychają nas ku złym wyborom, których potem żałujemy. Przysłowie to przestrzega przed pochopnym postępowaniem i impulsywnym działaniem.

Grosz do grosza, a będzie kokosza.

Znane i bardzo cenione przysłowie szczególnie wśród starszych pokoleń. Zachęca do odkładania drobnych sum pieniędzy, które po czasie mogą przerodzić się w pokaźne kwoty.

Kokosza to staropolska nazwa kury. Kura niegdyś była bardzo potrzebna na terenach podmiejskich, gdyż można było kupić ją stosunkowo tanio, za to dawała gospodarzom jajka i małe kurczątka.

Zobacz także:

stare przysłowia
Adobe Stock/ andreaobzerova
Cytaty i przysłowia
Stare przysłowia, które każdy powinien znać
Stare przysłowia odchodzą w niepamięć, lecz niesłusznie! Wiele powiedzonek staropolskich niesie za sobą prawdziwe życiowe mądrości. Właśnie dlatego w tym artykule przedstawimy ci stare przysłowia, które – naszym zdaniem – powinien znać każdy.

Mówi się, że stare, ludowe przysłowia są mądrością narodu. Kto jest ich autorem lub autorką? Nie wiadomo, jednak z pewnością była to osoba posiadająca umiejętność wnikliwej obserwacji otaczającego ją świata. Poznaj stare przysłowia i ich znaczenie: Ile kto ma cierpliwości, tyle ma mądrości. Gdy trwoga, to do Boga. Kto pracuje za młodu, ten na starość nie ma głodu. Kto szanuje niedziele i dni boże – Pan mu dopomoże. Lepsza cnota w błocie, niż niecnota w złocie. Jaka woda, taki młyn. Jaki ojciec, taki syn. Nie ma ryby bez ości, ni człowieka bez złości. Trudność ustąpi, gdy chęć przystąpi. Lepszy żołnierz zbrojny, aniżeli strojny. Kto po kładkach mądrze stąpa, ten się rzadko w błocie kąpa. Stare przysłowia i ich znaczenie Ile kto ma cierpliwości, tyle ma mądrości. Zdobycie wiedzy wymaga cierpliwości i systematyczności. To przypomnienie o tym, że cierpliwość, jest kluczem do zdobycia mądrości. Gdy trwoga, to do Boga. Ludzie w dobrobycie często zapominają o Bogu, natomiast w niedoli jest on głównym obiektem próśb błagalnych. To stare przysłowie jest krytyką fałszywej pobożności. Kto pracuje za młodu, ten na starość nie ma głodu. Jedno z wielu przysłów, które przypomina, że dzięki pracy można zapewnić sobie dostatnie życie. Według tego starego przysłowia praca w młodych latach oznacza brak głodu na starość. Kto szanuje niedziele i dni boże – Pan mu dopomoże. Szanując przykazania boże, można liczyć na pomoc Stwórcy, natomiast jeśli się nie praktykuje odpowiednio religii, to nie powinno polegać się na pomocy Boga. W tym starym przysłowiu niedziela i dni boże mają wymiar metaforyczny. Lepsza cnota w błocie, niż niecnota w złocie. Miarą człowieka jest nie ilość...

Śmieszne przysłowia, które poprawią twój humor
Adobe Stock
Cytaty i przysłowia
Śmieszne przysłowia, które poprawią twój humor
Śmieszne przysłowia to gwarancja solidnej dawki śmiechu. Przygotuj się na duży zastrzyk pozytywnej energii!

Uwaga! Artykuł może pomagać w spalaniu kalorii  – 10 minut intensywnego śmiechu pomaga w spaleniu nawet 100 kalorii . Przygotuj się na porządny „trening”, gdyż nasze śmieszne przysłowia mogą wywoływać niekontrolowane salwy śmiechu. Śmieszne przysłowia: O życiu  – paradoksy codzienności O pracy, w której komedie piszą się same O miłości (od realniejszej strony) O kobietach i dla kobiet Śmieszne przysłowia o życiu Życie bywa prawdziwą tragikomedią, w której zrządzenia losu piszą najróżniejsze scenariusze. Warto pamiętać, że odpowiednia perspektywa pozwala zauważyć zabawną stronę każdej sytuacji, o czym przypomną ci poniższe śmieszne przysłowia i powiedzenia! „Tym chata bogata, co ukradnie tata.” „Wszystkim nie da się dogodzić, ale wkurzyć to już żaden problem.” „W idealnej rodzinie żona nie wie, skąd biorą się pieniądze,  a mąż nie ma pojęcia, gdzie się podziewają.” „Mój portfel jest jak cebula. Ilekroć go otwieram, chce mi się płakać.” „Nie możesz wszystkich uszczęśliwić. Nie jesteś słoikiem Nutelli.” „Ten się śmieje ostatni, kto wolniej kojarzy. ” „Gdyby babcia miała drucik, to by była radiem.” „Bóg pomaga temu, który sam rozwiązuje problemy.” „Dziecko, pijany i głupi zawsze prawdę Ci powie.” Przysłowia o pracy na poprawę humoru W pracy spędzamy aż ⅓ swojego życia. Z pewnością każdy dorosły zgodzi się, że jest to miejsce, w którym scenariusze na najlepsze komedie piszą się same . Wszystkie perypetie związane z koniecznością współpracy różnych osobowości dostarczają naprawdę doskonałego materiału do żartów. Poniżej...

Przysłowia na lepszy dzień. Poznaj ich znaczenie
Adobe Stock
Cytaty i przysłowia
Fajne przysłowia na lepszy dzień. Poznaj ich znaczenie
Poznaj fajne polskie przysłowia na lepszy dzień, ale wcześniej... zaopatrz się w solidne opakowanie chusteczek. Za chwilę możesz uronić łzę ze śmiechu – i to niejedną.

Każdego czasem dopada chandra. W takiej sytuacji nieocenione będą fajne polskie przysłowia na lepszy dzień. Czy pamiętasz ich znaczenie? Nie pomoże puder, róż, kiedy gęba stara już. Kapelusik z piórami, a wszy wyłażą dziurami. Myślał indyk o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścieli. Patrzy jak cielę na malowane wrota. Gdyby babcia miała wąsy, to by była dziadkiem. Szlachcic na zagrodzie, równy wojewodzie. Co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie! Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku – dziadek się śmiał i to samo miał. Kapelusz sombrero, a w kieszeni zero. Pasuje jak garbaty do ściany. Nie pomoże puder, róż, kiedy gęba stara już. To przysłowie przypomina, że uroda z wiekiem przemija i nawet najdroższe kosmetyki na pomarszczonej twarzy nie będą w stanie przywrócić młodzieńczego wyglądu. Kapelusik z piórami, a wszy wyłażą dziurami. Ludzie bardzo często chcą być dobrze postrzegani, dlatego podkreślają swój stan posiadania poprzez drogie ubrania czy samochody. Jednak w  rzeczywistości z bogactwem nie mają wiele wspólnego.  Myślał indyk o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścieli. Życie bywa nieprzewidywalne i lubi pisać różne scenariusze. Dlatego planując lub podejmując jakąś decyzję, powinniśmy być przygotowani na różne sytuacje. Patrzy jak cielę na malowane wrota. Ktoś bezmyślnie patrzy w przestrzeń bądź przypatruje się czemuś z niezwykłą intensywnością? W tej sytuacji to przysłowie pasuje idealnie! Gdyby babcia miała wąsy, toby była dziadkiem. Jeśli pewien warunek nie został spełniony (tu: babcia nie ma wąsów), to nie ma sensu zastanawiać się nad tym „co by było gdyby”, ponieważ to nigdy nie nastąpi. Lepiej skupić się na faktach i na nich opierać swoje plany. Przysłowie znane jest także jako:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak