Stare przysłowia, które każdy powinien znać
Stare przysłowia odchodzą w niepamięć, lecz niesłusznie! Wiele powiedzonek staropolskich niesie za sobą prawdziwe życiowe mądrości. Właśnie dlatego w tym artykule przedstawimy ci stare przysłowia, które – naszym zdaniem – powinien znać każdy.
Mówi się, że stare, ludowe przysłowia są mądrością narodu. Kto jest ich autorem lub autorką? Nie wiadomo, jednak z pewnością była to osoba posiadająca umiejętność wnikliwej obserwacji otaczającego ją świata.
Poznaj stare przysłowia i ich znaczenie:
- Ile kto ma cierpliwości, tyle ma mądrości.
- Gdy trwoga, to do Boga.
- Kto pracuje za młodu, ten na starość nie ma głodu.
- Kto szanuje niedziele i dni boże – Pan mu dopomoże.
- Lepsza cnota w błocie, niż niecnota w złocie.
- Jaka woda, taki młyn. Jaki ojciec, taki syn.
- Nie ma ryby bez ości, ni człowieka bez złości.
- Trudność ustąpi, gdy chęć przystąpi.
- Lepszy żołnierz zbrojny, aniżeli strojny.
- Kto po kładkach mądrze stąpa, ten się rzadko w błocie kąpa.
Stare przysłowia i ich znaczenie
Zdobycie wiedzy wymaga cierpliwości i systematyczności. To przypomnienie o tym, że cierpliwość, jest kluczem do zdobycia mądrości.
Ludzie w dobrobycie często zapominają o Bogu, natomiast w niedoli jest on głównym obiektem próśb błagalnych. To stare przysłowie jest krytyką fałszywej pobożności.
Jedno z wielu przysłów, które przypomina, że dzięki pracy można zapewnić sobie dostatnie życie. Według tego starego przysłowia praca w młodych latach oznacza brak głodu na starość.
Szanując przykazania boże, można liczyć na pomoc Stwórcy, natomiast jeśli się nie praktykuje odpowiednio religii, to nie powinno polegać się na pomocy Boga. W tym starym przysłowiu niedziela i dni boże mają wymiar metaforyczny.
Miarą człowieka jest nie ilość posiadanych dóbr, lecz jego dobre serce. Cnotliwe życia wiąże się z przekładaniem dobra etycznego nad fizyczne przyjemności, takie jak pieniądze i inne dobra materialne.
Przysłowie stare, lecz wciąż bardzo aktualne. Przypomina o tym, że dzieci bardzo często naśladują swoich rodziców i wraz z wiekiem coraz bardziej się do nich upodabniają.
Staropolskie powiedzenie, które przypomina, że złość jest powszechną emocją i każdy człowiek może mieć gorszy dzień. I co istotne, złość to uczucie, które może być wywołane przez wiele czynników, ale jest ono naturalne jak dla ryby ości.
Dzięki chęciom można pokonać wszelkie trudności. Głębokie pragnienie czegoś i dążenie do osiągnięcia celu pomoże pozbyć się wszelkich przeciwieństw.
Stare powiedzenie, które podkreśla istotę osobowości. Ładny strój nie pozwala żołnierzowi walczyć na polu bitwy. Zbroja jest metaforą osobowości, a strój – urody. Lepiej, żeby człowiek miał dobry charakter, gdyż jak powiada inne staropolskie przysłowie „Z ładnej miski się nie najesz”.
Osoby, które podejmują rozsądne decyzje, rzadko popełniają błędy. Dzięki roztropności i uważności można uniknąć wielu porażek życiowych.
Zobacz także:
- Przysłowia po angielsku – powiedzenia o życiu, miłości i zdrowiu
- Przysłowia o psach – polskie i zagraniczne aforyzmy
- Przysłowia o wodzie – znane i mniej znane aforyzmy