Pandemia koronawirusa wywołała wiele zmian w społeczeństwie. Już teraz Polacy deklarują, że nawet jeśli granice zostaną otwarte dla turystów, oni i tak spędzą wakacje w kraju, najchętniej w domku na Mazurach albo w niewielkim pensjonacie nad morzem czy w górach. W trosce o bezpieczeństwo raczej będą szukać na urlop miejsc położonych z dala od dużych skupisk ludzkich, za to blisko natury.

Reklama

Wydaje się zatem, że tegoroczne wakacje w Polsce będą stały pod znakiem agroturystyki. Dlaczego wczasy w gospodarstwie na wsi są dobrym pomysłem na lato 2020 i o czym pamiętać, wybierając się tam z dzieckiem? Oto nasz poradnik.

Agroturystyka z dzieckiem – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Planując tegoroczne wakacje, warto wziąć pod uwagę wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego, zamiast do hotelu z wielkim basenem (który zresztą z uwagi na koronawirusa może nie być otwarty albo nie oferować wszystkich dostępnych atrakcji).

Jeżeli już zdecydujesz się na wyjazd z dzieckiem do agroturystyki, postaraj się znaleźć takie miejsce, w którym malec będzie mógł zebrać jak najwięcej nowych doświadczeń, np. w postaci jazdy konnej, zobaczenia z bliska zwierząt zagrodowych, kąpania się w stawie czy przejażdżki wozem z sianem.

Warto też, oprócz oferty samego gospodarstwa, sprawdzić, co będziecie mogli robić w okolicy. Być może we wsi jest interesujący młyn, zamek albo skansen do zwiedzania. A może znajdują się tam świetne trasy rowerowe i wypożyczalnia sprzętu dla całej rodziny? Wszelkie tego typu dodatki są ważne, bo jeśli nie zamierzacie spędzać całego urlopu na podwórku u przyjmującego was gospodarza, dobrze by było, żeby okoliczne atrakcje znajdowały się w niewielkich odległościach. To istotne zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi. Maluszki mogą się niecierpliwić, gdy codziennie trzeba będzie przemieszczać wiele kilometrów samochodem w poszukiwaniu wakacyjnych przygód. Lepiej im tego zaoszczędzić.

Zobacz także

Inne udogodnienia w agroturystyce dla rodzin z dziećmi

Pewne kwestie są szczególnie istotne przy wyborze miejsca do wypoczynku na wsi z dzieckiem. Po pierwsze jeśli masz małe dziecko, koniecznie upewnij się, czy dane gospodarstwo agroturystyczne jest przygotowane na takich gości. Spytaj przed rezerwacją, czy:

  • na terenie kwatery są podjazdy dla wózka,
  • w stołówce (jeśli jest) albo w kuchni znajdują się krzesełka do karmienia,
  • dostępne są łóżeczka niemowlęce albo pokoje są na tyle duże, że nie będzie problemu ze wstawieniem łóżeczka turystycznego,
  • do dyspozycji gości jest mikrofalówka, w której będziesz mogła podgrzać własny posiłek dla dziecka.

Jeśli twoje dziecko jest alergikiem, dowiedz się też, czy gospodarze zapewniają posiłki zgodne z jego dietą.

Nie zapomnij sprawdzić również, czy na terenie danego gospodarstwa albo gdzieś w pobliżu znajduje się choćby niewielki plac zabaw, na którym malec mógłby się wyszaleć i wybiegać. A jeśli masz starsze dziecko, spytaj o dostępność sprzętu sportowego, np. paletek do badmintona albo możliwość skorzystania ze stołu do bilarda, piłkarzyków lub tenisa stołowego. Upewnij się też, że teren jest ogrodzony i dziecko nie może go niepostrzeżenie opuścić.

Znajdź „bezpieczną kwaterę”

Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” realizuje kampanię „Bezpieczna kwatera”, której celem jest umożliwienie turystom odnajdywania obiektów agroturystycznych, które spełniają wymagania sanitarne określone przez GIS w związku z pandemią koronawirusa. Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że miejsce, do którego udasz się z rodziną na wakacje, będzie bezpieczne pod tym względem, zajrzyj do bazy kwater, która znajduje się na stronie agroturystyka.pl.

Do bazy wpisywane są wyłącznie te kwatery, które mają członkostwo w stowarzyszeniu agroturystycznym należącym do Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „GG", przestawiły stosowne oświadczenia oraz przesłały dokumentację zdjęciową, która wskazuje na to, że wymagania GIS-u są w nich realizowane.

Minister rolnictwa zachęca do wypoczynku na wsi

Wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego to bardzo dobry wybór na wakacje z dzieckiem. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przekonuje, że pobyt na wsi „to nie tylko kontakt z naturą, ale też z tradycją i kulturą, w tym z naszym dziedzictwem kulinarnym. W takich miejscach zjemy nasze ulubione potrawy, skosztujemy naturalnych produktów, pochodzących z okolicznych gospodarstw”. Dla dzieci z kolei niewątpliwą frajdą będzie spotkanie z wiejskimi zwierzętami w ich naturalnych warunkach życia.

Źródło: gov.pl, agroturystyka.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama