Czas wolny

„Góra” – bajka na dobranoc opowiedziana przez Panią Wieczorynkę w ramach Lata z Mamo, To Ja

„Góra” to bajka na dobranoc, którą pokazujemy wam w ramach naszego wakacyjnego cyklu. Przeczytajcie i posłuchajcie opowieści o górze Czantorii, która marzyła o tym, by iść na wyprawę i poznawać świat.

Pani Wieczorynka, czyli Agata Romaniuk, zdobyła ogromne uznanie dzieci i rodziców, gdy w czasie społecznej izolacji z powodu pandemii koronawirusa opowiadała na Facebooku bajki, które pomagały maluchom przetrwać ten dziwny i niełatwy czas. Teraz znowu możecie słuchać tych wyjątkowych i mądrych bajek. W ramach Lata z Mamo, To Ja co tydzień na naszym Facebooku dostępna jest kolejna bajka na dobranoc w wykonaniu Pani Wieczorynki. Zapraszamy do oglądania, słuchania i czytania!

„Góra” – bajka na dobranoc Pani Wieczorynki

Większość gór, jak zapewne wiecie, jest raczej leniwa i ospała. Nie słyszy się za specjalnie, żeby Mount Everest wybrał się na jakieś wyścigi albo żeby Trzy Korony zaczęły jeździć na rolkach, albo żeby Rysy się gdzieś strasznie spieszyły. Większość gór jest ospała, lubi spoglądać w niebo, oglądać chmury, opalać się. Jak ma gdzieś się wybrać, to dwa razy się zastanowi. Raczej woli, żebyśmy to my je odwiedzali. Ale jest jedna taka góra w Beskidach, która nazywa się Czantoria, która zawsze miała jedno wielkie marzenie. Chciała ruszyć w drogę. Słyszała i widziała turystów, którzy przychodzą z plecakiem, idą w prawo, w lewo, sprawdzają szlak, którzy jadą na rowerach i na nartach i zawsze mówiła do świerków, które ją porastają i do ptaków przelatujących:
– Jak ja bym chciała gdzieś się przejść, nie mówię daleko, nie mówię pobiec maraton, ale chociaż na krótki spacer, na taką małą wycieczkę, żeby był piknik i tak dalej.
Na co świerki odpowiadały:
– Co ty?! Jesteś górą. Góry, taka już ich natura, nigdzie nie chodzą. Patrz, komary latają, gdzie popadnie, ale np. my, świerki, to też się tak tylko wygniemy w prawo albo w lewo, a ty jesteś górą, dokąd byś się wybrała?
Na co Czantoria powiedziała:
– Chętnie bym poszła, chociaż odwiedzić jakiegoś…  O, tu jest taka góra, Równica, moja kumpelka, ale mogę do niej tylko machać z daleka, a jak chmury mnie zasłonią, to i nawet to niemożliwe. A tam z drugiej strony jest Stożek, jakby iść górą, przez schronisko w Soszowie, to moglibyśmy razem lemoniadę wypić.
– Co ty – powiedziały świerki – ale byś się zmęczyła, spociła, to nie pomysł dla gór, żeby gdzieś chodzić na spacery i wędrówki. Poza tym jakbyś poszła, to by tu została taka wielka pusta dziura i wszyscy by się dziwili. Jakby ptaki się kierowały na czeską stronę? A chmury jakby wiedziały, jak lecieć? Co ty, góra, głupie pomysły!

Ale Czantoria cichaczem cały czas marzyła, żeby któregoś dnia wybrać się na wielką wyprawę. I pytała ptaków:
– Hej, jaskółki, powiedzcie, jak tam jest, za lasem? Hej, bociany, a jak jest w dalekich krajach?
Wołała też jesienią do żurawi i do wszystkich innych ptaków, które przelatywały, bo tak strasznie chciała zobaczyć, jak to jest gdzieś indziej. I było jej bardzo smutno. Jak tylko ktoś na nią się wdrapywał, jakiś turysta, a szczególnie dziecko, to mówiła:
– Słuchajcie, bo zawsze tylko wysyłacie pocztówki ode mnie do siebie: do Gdańska, do Pucka, do Katowic, do Sandomierza, do babci, do dziadka, do kuzyna, a ja nigdy nie dostaję żadnych pocztówek… Nikt do mnie nie pisze, nie wiem wcale, jak jest na świecie.

I rzeczywiście, dzieci to zrozumiały. Jak tylko wracały ze swoich wycieczek, czy to były wycieczki szkolne, czy z rodzinami, czy z rodzicami, czy zielona szkoła, to wracały do domu, do swoich miast: do Płocka, Pucka, Sandomierza, Sieradza, Torunia, Chojnic… i mówiły:
– Mamo, a czy Ty mi możesz dać na pocztówkę?
– Oczywiście, poznałeś jakąś ciekawą koleżankę na koloniach? – mówiła mama.
– Nie, chcę wysłać górze.
– Komu? A co ty za głupoty opowiadasz, chcesz wydać na lizaki, tak? To o to chodzi? Chcesz mnie naciągnąć na lizaki?
– Nie, mamo, chciałbym wysłać do góry, do Czantorii, bo prosiła, żeby dostać pocztówkę.

I tak dzieci z całej Polski, powiem wam, zaczęły wysyłać pocztówki i rysowanki. I pisały: „Serdecznie pozdrawiam znad morza, jest tu pięknie, bardzo by ci się podobało” albo: „Pozdrawiam z Mazur, u nas w ogóle nie ma gór, nie wiem, czy ty byś się odnalazła”.

Aż, powiem wam, że leśniczy, który sprawował pieczę na lasem porastającym Czantorię, złapał się za głowę. Podkręcił wąsa i powiedział:
– Hmm, to jest sprawa niesłychana, żeby góra dostawała pocztówki?! Co mam robić? Ona nie ma swojej skrzynki pocztowej. Jak to zrobić? Odczytywać jej, co zrobić? O co chodzi? Jeszcze czegoś takiego nie słyszałem, jak długo żyję. Góra, góra, to góra! Pocztówki do góry, no czegoś takiego to nie ma, no to chyba trzeba odsyłać Poczcie Polskiej! Komu?
Łapał się za głowę, wąsy podkręcał, ale w końcu naradził się ze swoją najlepszą przyjaciółką, oswojoną wiewiórką, która powiedziała:
– Jak to, panie leśniczy, to nie jest żaden problem! Zrobimy taką małą skrzyneczkę, tam na samym szczycie góry, i będziemy do Czantorii wszystko wrzucać, a już my, zwierzęta, weźmiemy takie dyżury i będziemy jej czytać. Nie ma sprawy, nie ma sprawy. Oczywiście, jednego dnia borsuk, jednego dnia ja, jaskółki, bo Czantoria nie umie za bardzo czytać. To może tak być.

I rzeczywiście, leśniczy zbił drewnianą skrzyneczkę i wszystkie pocztówki, które przychodziły do góry, która nie mogła sama się nigdzie wybrać, wpadały do tej skrzyneczki. A raz dziennie jakiś zwierzak podchodził, wyciągał pocztówkę i czytał wieczorem Czantorii. A góra osadzała się tak mocno, przysypiała troszkę, otulała się chmurami i mgłą i mówiła:
– Czytajcie! To skąd jeszcze pozdrawiają, gdzie jeszcze byli, co jeszcze widzieli tego lata?

Więc jak się gdzieś będziecie wybierać w tym roku, to może wyślijcie pocztówkę do góry Czantorii? Ona by się tak strasznie ucieszyła! Jak każdy, kto nie może się wybrać na daleką wyprawę albo gdzieś wyjechać, a bardzo by chciał…

Bajki Pani Wieczorynki dostępne są na Facebooku Mamo, To Ja. W każdą sobotę o godz. 19.00 publikujemy kolejną, wspaniałą opowieść dla najmłodszych. Nie przegapcie!


Zobacz także:

Bajki dla dwulatka
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki dla dwulatka: fajne i wartościowe bajki dla małych dzieci [TOP 7]
Jakie bajki wybrać dla dwulatka, żeby były dla niego zrozumiałe, ale też nie zaburzały jego rozwoju i nie pokazywały złych wzorców? Można wybierać spośród filmów i książek, audiobooków i bajek w telewizji. Ale uwaga, nie wszystkie bajki dla dwulatka i trzylatka to edukacyjne kreskówki. Dobra bajka dla dziecka musi być bezpieczna i wartościowa.

Bajki dla dwulatka trzeba wybierać bardzo rozważnie. Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji albo na Netflixie, pamiętaj, że maluch w tym wieku nie powinien spędzać przed telewizorem więcej niż 10-15 minut dziennie. Z drugiej strony bajki to nie tylko kreskówki wyświetlane na ekranie, ale też książki i słuchowiska. Podpowiadamy, jakie filmy i książki najbardziej spodobają się małym dzieciom, a jednocześnie będą to wartościowe bajki edukacyjne. Fajne bajki dla dwulatka: Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Bajki dla małych dzieci: książki Bajki dla małych dzieci na dobranoc Bajki dla 2-letnich dzieci: słuchowiska Dobre bajki dla dwulatka w telewizji Jeśli twoje dziecko uwielbia bajki w telewizji, staraj się wybierać dla niego takie tytuły, które są przeznaczone dla maluchów w jego wieku. Tak małe dziecko nie może oglądać bajek, w których pojawia się przemoc, złe wzorce zachowań czy postacie budzące przerażenie. Zamiast tego bajki dla małych dzieci powinny uczyć empatii , posiadać dostosowaną do dwu-, trzylatków prostą grafikę i przyjemne dla ucha efekty dźwiękowe. Bezpieczne bajki dla 2-letnich dzieci są przede wszystkim: nieskomplikowane, zabawne krótkie (kilkuminutowe) Najlepiej, jeśli bajki dla 2-letnich dzieci mają walory edukacyjne. Szczególnie polecamy poniższe bajki dostępne w telewizji oraz na platformach typu Netflix: Bing: bajka dla dzieci o przygodach małego królika i jego przyjaciół, uczy rozpoznawania i nazywania emocji. Masza i Niedźwiedź: bajka o przyjaźni między małą dziewczynką a niedźwiedziem, oparta na ludowej opowieści. Ryjówka Florka: bajka dla dwulatków i trzylatków, w której maleńka, sympatyczna ryjówka opowiada o wesołych zdarzeniach ze swojego życia, a następnie spisuje wszystkie w pamiętniku. Świnka Peppa : kultowa bajka dla małych...

bajki na netflixie
Adobe Stock
Gry i zabawy
Bajki na Netflixie – Top 10 najbardziej hitowych bajek dla dzieci
Bajki na Netflixie to pewny i sprawdzony sposób na rozrywkę dla dzieci, i to zarówno tych mniejszych, jak i przedszkolaków. Spośród szerokiej oferty serwisu wybrałyśmy 10 animowanych bajek dla dzieci, które są naszym zdaniem najlepsze. Znajdują się wśród nich takie hity jak: Psi Patrol, Świnka Peppa, Alvin i wiewiórki, Trolle. Sprawdź, jakie jeszcze kreskówki z ulubionymi dziecięcymi postaciami polecamy.

Bajki na Netflixie  zachwycą maluszka i nieco starsze dziecko. W popularnym serwisie jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy"> znajdziemy  kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych. Jeżeli wasze maluchy mają ochotę na chwilę relaksu i obejrzenie bajki , zachęcamy do wybrania kreskówki z bogatej oferty jeśli to miał być myślnik, to należy napisać "spory — znajdziemy".---#---Wybór bajek na Netflixie jest naprawdę spory - znajdziemy na nim kilkadziesiąt propozycji dla najmłodszych, nie licząc filmów fabularnych dla dzieci.---#---spory-znajdziemy#spory — znajdziemy---#---spory - znajdziemy">popularnej platformy  streamingowej . Wybraliśmy dla was propozycje 10 bajek, które cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. Na pewno spodobają się także waszym maluchom. Bajki na Netflixie : Psi Patrol Masza i niedźwiedź Alvin i wiewiórki Świnka Peppa Barbie Dreamhouse LEGO Friends Trolle Noddy detektyw w krainie zabawek Strażak Sam My Little Pony 1. Psi Patrol Psi Patrol  to absolutny hit wśród dzieci! Sześć szczeniaków – Chase, Marshall, Rocky, Zuma, Rubble i Sky wraz z 10-letnim Ryderem realizują arcytrudne misje ratunkowe i ratują z opresji każdego, kto poprosi o pomoc. Każdy z piesków specjalizuje się w jakiejś dziedzinie – dalmatyńczyk Marshall jest strażakiem i ratownikiem medycznym, labrador Zuma ratownikiem wodnym, a kundelek Rubble ekologiem, który zawsze mówi do swoich przyjaciół „ Nie wyrzucaj – wykorzystaj!...

Bajka o koronawirusie
Youtube/Bajki o profilaktyce
Gry i zabawy
Jak wytłumaczyć dziecku, czym jest koronawirus? Pokaż mu tę bajkę!
Na kanale Bajki o profilaktyce na Youtube pojawiła się bajka o koronawirusie. Ma świetny przekaz i ilustracje jak z uwielbianego przez dzieci "Pucia".

Koronawirus to w ostatnim czasie jeden z głównych tematów rozmów w wielu domach. Rozmawiamy o nim, słuchamy, oglądamy. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że dzieci bacznie się nam przyglądają i atmosfera strachu również im się udziela. Nie rozumieją przy tym do końca, czym jest ów wirus, a co ważniejsze, dlaczego muszą tak często myć ręce i nie mogą spotykać się z ukochanymi dziadkami. Właśnie z myślą o dzieciach powstała bajka na youtubie, która w prosty, ale dobitny sposób edukuje na temat koronawirusa. Czyta Jarosław Boberek . Bajka o koronawirusie – w sam raz dla przedszkolaków Być może jesteście jednymi z tych rodziców, którzy próbowali tłumaczyć dzieciom, czym jest koronawirus i dlaczego przez niego nie można korzystać chwilowo z placów zabaw , spotykać się z dziadkami, chodzić do przedszkola i bawić się z innymi dziećmi. Wiadomo jednak, że takie słowne tłumaczenie nie zawsze dociera do kilkulatków, nie mówiąc już o tym, że nie są w stanie w pełni zrozumieć naszego przekazu i niepotrzebnie wzbudzamy w nich jedynie strach i brak poczucia bezpieczeństwa. Świetnym pomysłem jest puszczenie malcowi bajki, która właśnie powstała. Jej twórcy nakręcili ją zupełnie za darmo, nie w celach zarobkowych, a edukacyjnych. Bajka trwa niecałe 5 minut i w bardzo jasny sposób przekazuje całą istotę tego, co obecnie dzieje się na świecie. Przy tym bardzo przemawia do dziecka  – moja 3,5 latka tak bardzo się przejęła, że już w trakcie oglądania pobiegła do łazienki umyć ręce . I choć już wcześniej wiedziała, że jest koronawirus, myślę, że po obejrzeniu tej bajki stał się dla niej bardziej realny, a co za tym idzie, egzekwowanie różnych zasad z nim związanych jest teraz o wiele łatwiejsze. Jeśli macie w domu kilkulatki (i nie tylko), koniecznie pokażcie im bajkę o koronawirusie. Obejrzyjcie tutaj: Źródło: Youtube...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz