Reklama

Twoje zadanie:

Skup się i przyglądaj się obrazkowi przez dłuższą chwilę. Po czasie możesz odnieść wrażenie, że przedstawiony tam cylinder się toczy!

Reklama

Dlaczego tak się dzieje?

Ta iluzja opiera się na kombinacji kolorów, jasności obiektów i ich powtarzalności. Wprowadzają one w błąd. Widzimy coś innego, ale nasz mózg po prostu się myli – źle interpretuje informacje. Mamy tu do czynienia z błędem tzw. peryferyjnej wizji, czyli tym, co widzimy „kątem oka” i co jest największą częścią naszego pola widzenia. To, co widzimy po bokach („na peryferiach”), siatkówka oka odbiera z przerwami. Mózg odbiera to jako przemieszczanie się obiektu, pomimo, że obraz jest nieruchomy.

Porada dla rodzica:
Iluzja pokazująca złudzenie ruchu, może zachęcić was do stworzenia z dzieckiem zabawki optycznej zwanej TAUMATROPEM. Jest to dysk papierowy, po którego dwóch stronach umieszcza się rysunki, a potem obraca go szybko w dłoniach. Aby łatwiej było to zrobić, dwa wycięte kółka przyklejamy do patyczka, a potem kręcimy nim. Po jednej stronie możemy narysować uśmiechniętą buzię, a po drugiej smutną. Za sprawą bezwładności wzroku obserwatorowi wyda się, iż rysunki „zlewają się”, a twarz na zmianę uśmiecha się i smuci.

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Reklama
Reklama
Reklama