Nie bój się lotu samolotem z niemowlęciem, to wygodny i bezpieczny sposób podróżowania, przekonuje Małgorzata Szumilas, autorka książki „Z dzieckiem po świecie”, mama Sary i Mateusza, który w pierwszym roku życia latał samolotem średnio co 2-3 miesiące.

Reklama

Jak kupić bilety na samolot dla dziecka?

Bilety na samolot można kupić przez agenta linii lotniczych albo biuro podróży, przez Internet lub telefon: to bardzo wygodne, oszczędza czas i pieniądze. Potrzebna jest tylko karta kredytowa. Bilet lotniczy dla dziecka zwykle są tańszy, choć może też kosztować tyle samo, co dla dorosłego (wszystko zależy od przewoźnika. Niektóre linie oferują zniżki dla dzieci nawet do 12. roku życia.

Dzieci poniżej 6. miesiąca życia muszą być bezpiecznie usadowione na kolanach dorosłego, przypięte specjalnym pasem. Dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 3. rokiem życia mogą siedzieć w foteliku samochodowym dla dziecka, należy jednak wcześniej skonsultować się z linią lotniczą w celu ustalenia, czy dany model fotelika jest akceptowalny.

Zobacz także

Jak wybrać miejsce dla dziecka w samolocie?

Przy rezerwacji wybierz miejsce dogodne dla siebie i dziecka. Poleca się miejsca za przepierzeniem, ale w niektórych samolotach jest to mniej wygodne. Poproś agenta, by podpowiedział, gdzie jest dużo przestrzeni na nogi albo spytaj o dodatkowe miejsce dla niemowlęcia – nie będzie z tym problemu, gdy nie ma kompletu pasażerów.
Jeśli podróżujesz całą rodziną, poproś o miejsca obok siebie w jednym rzędzie – wbrew pozorom wcale nie jest oczywiste, że będziecie siedzieć razem.

Jaki bagaż podręczny zabrać dla dziecka w samolocie?

Dziecko w samolocie może zalać się soczkiem, zwymiotować. Jeśli nie będzie spać, to może się nudzić, zwłaszcza jeśli podróż potrwa długo.

Dlatego zabierz ze sobą jako bagaż podręczny:
1. dwa komplety ubrań dla dziecka,
2. jednorazowe pieluszki (najlepiej jedna na każdą godzinę lotu),
3. kilka pieluszek tetrowych,
4. śliniaki,
5. kocyk (w samolocie bywa zimno),
6. butelkę na mleko lub kubeczek,
7. kilka zabawek, ale nie dźwiękowych (są irytujące dla współpasażerów).

Zwykle zawsze można zabrać ze sobą składany wózek dla niemowlęcia. Nie powinien być wliczany w wagę twojego bagażu. Obsługa samolotu odbierze go od ciebie przed wejściem na pokład i odda po lądowaniu. Możesz go też nadać z głównym bagażem.

Jak wejść z dzieckiem na pokład samolotu?

Niektóre linie zapraszają rodziców z małymi dziećmi na pokład przed innymi pasażerami – umożliwia to spokojne znalezienie miejsca i rozlokowanie bagażu. Ale nie jest to regułą. Możesz poprosić kogoś z obsługi lotniska o wpuszczenie w pierwszej kolejności albo zaczekaj, aż wszyscy wejdą. Wysiadaj w podobny sposób – unikniesz ścisku i długiego stania w przejściu. [CMS_PAGE_BREAK]

Czy zabierać dla dziecka jedzenie do samolotu?

Niemowlęciu w samolocie nie przysługuje oddzielny dorosły posiłek. Dowiedz się jednak, czy w cenie biletu nie jest wliczony pokarm niemowlęcy (wiele zależy od przewoźnika). Gdy dokonujesz rezerwacji, dowiedz się, czy w samolocie będą dostępne słoiczki dla niemowląt. Na pewno zawsze można kupić soki i wodę mineralną.

Weź ze sobą awaryjnie mleko w proszku (jeśli dziecko pije mleko modyfikowane), gotowe obiadki i soczki – przydadzą się w czasie lotu, gdy będziecie czekać na lotnisku albo później.
W każdej chwili możesz prosić stewardesę o wrzątek do zrobienia mieszanki lub podgrzanie słoiczka. Sprawdź, czy podgrzał się równomiernie.

Jak przewinąć dziecko w samolocie

Na większości lotnisk znajdują się łazienki i pokoje dla mam z dziećmi. Można w nich zmienić pieluszkę, umyć lub nakarmić dziecko, położyć się z nim na leżance.

Przewijanie dziecka w czasie lotu nie powinno być kłopotliwe. W toalecie znajdują się przewijaki. Zużyte pieluszki możesz pakować w bardzo przydatne w każdej podróży specjalne woreczki.

Jak radzić sobie, gdy dziecko boli ucho przy starcie i lądowaniu samolotu?

Zmiany ciśnienia w czasie startu i lądowania mogą powodować ból uszu u dzieci. Co robić w takim przypadku?

1. Przystaw niemowlę do piersi.
2. Jeśli nie karmisz niemowlęcia piersią, podaj mu do picia kilka łyków wody w butelce.
3. Starszemu dziecku daj do ssania cukierki, gumę do żucia lub sok ze słomką.

Gdy dziecko przełyka, wtedy wyrównuje się ciśnienie w uchu i zmniejsza się ból ucha.

Jeśli dziecko jest zakatarzone lub chore (sprawdź przed lotem, czy nie ma zapalenia uszu), będzie bardziej cierpieć.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama