Figury niemożliwe [ILUZJA]
Iluzja znana jako „niemożliwy trójząb” jest klasycznym przykładem geometrycznego złudzenia optycznego, które zdaje się zaprzeczać prawom fizyki.
Twoje zadanie:
W tym przypadku widzimy trójząb. Zwróć uwagę na jego środkowy ząb, który wydaje się wisieć w powietrzu! Bez względu na to, jak bardzo będziesz się starał, nie da się ustalić, jak się tam znalazł!
Dlaczego tak się dzieje?
To klasyczny efekt, w którym nasz mózg chce zrekonstruować obiekt 3D z obrazka 2D, co nadaje mu iluzję głębi. W ten sposób powstaje figura niemożliwa.
Porada dla rodzica:
Aby sprawdzić w praktyce, że figury niemożliwe możemy narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, ale nie można ich skonstruować w rzeczywistości, spróbujcie wykonać z dzieckiem model z papieru jak najbardziej zbliżony kształtem do takiej figury. Taka zabawa rozwija kreatywność, może też być wstępem do rozmowy o origami – sztuki składania papieru. Origami wymaga od dziecka precyzji składania, wymaga koncentracji i cierpliwości. Jest tu też miejsce na naukę logicznego myślenia oraz rozwój zmysłu dotyku.
Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka