Czas wolny

Figury niemożliwe [ILUZJA]

Iluzja znana jako „niemożliwy trójząb” jest klasycznym przykładem geometrycznego złudzenia optycznego, które zdaje się zaprzeczać prawom fizyki.

Twoje zadanie:

W tym przypadku widzimy trójząb. Zwróć uwagę na jego środkowy ząb, który wydaje się wisieć w powietrzu! Bez względu na to, jak bardzo będziesz się starał, nie da się ustalić, jak się tam znalazł!

Dlaczego tak się dzieje?

To klasyczny efekt, w którym nasz mózg chce zrekonstruować obiekt 3D z obrazka 2D, co nadaje mu iluzję głębi. W ten sposób powstaje figura niemożliwa.

Porada dla rodzica:
Aby sprawdzić w praktyce, że figury niemożliwe możemy narysować zgodnie ze wszystkimi zasadami perspektywy, ale nie można ich skonstruować w rzeczywistości, spróbujcie wykonać z dzieckiem model z papieru jak najbardziej zbliżony kształtem do takiej figury. Taka zabawa rozwija kreatywność, może też być wstępem do rozmowy o origami – sztuki składania papieru. Origami wymaga od dziecka precyzji składania, wymaga koncentracji i cierpliwości. Jest tu też miejsce na naukę logicznego myślenia oraz rozwój zmysłu dotyku.
Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Anita i Adrian ze "Ślubu od pierwszego wejrzenia"
Instagram/anitaczylija
Aktualności
Adrian ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” jest nieszczęśliwy z Anitą? Tak uważają fani!
Anita i Adrian, którzy poznali się w 3. edycji programu "Ślub od pierwszego wejrzenia", od początku świetnie się dogadywali. Ich relacja zaowocowała nawet dwójką dzieci, a małżonkowie dobrani przez eksperta założyli szczęśliwą rodzinę.

Anita ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” opublikowała świąteczne zdjęcie z Adrianem, z którym założyła rodzinę po udanym występie w programie. Jedna z fanek uznała jednak, że mężczyzna nie wygląda na szczęśliwego. Adrian i Anita ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” są nieszczęśliwi? Kobieta podzieliła się optymistycznym opisem z okazji świąt, jednak pomimo to, niektóre fanki doszukały się w jej zdjęciu objawów… nieszczęścia! „Jedziemy więc niebawem na daaaleką północ, a wcześniej staram się spędzić więcej czasu z moim tatą, oraz odwiedzić najbliższych przyjaciół. A jak jest u Was? Dwie Wigilie? Połączone rodziny, czy co roku wymiany albo losowanie? Dziś mamy mini świąteczny obiad i bardzo się cieszę, bo mąż nie zje ze mną nigdy rybki, mimo że mieszka nad morzem i powinien lubić, prawda?” – napisała pod fotografią. Jedna z fanek od razu skomentowała zdjęcie: „Adrian jakiś smutny, zmęczony?”. Szczęśliwa małżonka jednak szybko sprostowała te domysły. „Możliwe że zamyślony, zmęczony też.. praca po 10 h dziennie daje się we znaki. Plus pobudki czasem w nocy…” – odpowiedziała Anita. Piękna świąteczna sesja, którą podzieliła się Anita, wskazuje jednak na to, że „telewizyjna rodzina” ma się świetnie, a codzienne zmęczenie nie zakłóca ich szczęścia.           Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Anita Szydłowska (@anitaczylija) Źródło: Instagram, Plotek Zobacz też: Anita i Adrian ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” nie chcą kolejnych dzieci? „Produkcja bobasów zamknięta”...

Biskup nazywa dzieci z in vitro produktami
Adobe Stock
Aktualności
Ksiądz uważa, że dzieci z in vitro to PRODUKT. Zostaje wyświęcony na biskupa!
Ksiądz prałat Jacek Grzybowski, profesor filozofii na UKSW i duszpasterz akademicki, przyjął święcenia w sobotę 19 grudnia. Ks. Grzybowski jest m.in. członkiem zespołu ekspertów, który doradza biskupom w sprawach in vitro i aborcji.

Ksiądz Grzybowski zasiada w zespole ekspertów ds. bioetycznych. Jego kandydaturę poparł m.in. abp Henryk Hoser. To także pod jego patronatem powstała książka „Wobec in vitro. Genetyczne, moralne, filozoficzne, teologiczne i prawne aspekty zapłodnienia pozaustrojowego”, której współredaktorami są ks. Jacek Grzybowski i ks. Franciszek Longchamps de Bérierem. To właśnie w tej książce ksiądz Grzybowski nazwał metodę in vitro „wielkim eksperymentem prowadzonym na ludzkich istotach”. Dzieci z in vitro „produktami” Księża, którzy stworzyli książkę, twierdzą, że „produktem zaspokajającym potrzeby niepłodnych rodziców do posiadania dziecka”. Ponadto, piszą, że u dzieci powstałych z zapłodnienia pozaustrojowego częściej występują u nich zaburzenia genetyczne. Książka została dość krytycznie oceniona przez specjalistów w dziedzinie ginekologii i medycyny rozrodu, a także przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii. Eksperci zasiadający w komisjach orzekli, że publikacja stygmatyzuje dzieci poczęte przez IVF. Pomimo tego, Episkopat Polski włączył książkę do lektur uzupełniających w programie nauczania religii w liceach. Źródło: Wyborcza Zobacz też: Ksiądz zarzucił rodzicom, że KALECZĄ DZIECKO, wypisując je z religii Młody ksiądz zachęca do czystości: kobieta jest jak BRUDNA SZKLANKA Mimo pandemii kobiety po porodzie odwiedza KSIĄDZ! A mąż nie może

500+ tylko dla najbiedniejszych
Adobe Stock
Aktualności
500+ będzie tylko dla najbiedniejszych? Trwa dyskusja nad zmianami!
Czy 500+ będzie tylko dla osób najbiedniejszych? O takich zmianach wspominał były minister finansów, a także były ekonomista ZUS. Co więcej, Mateusz Morawiecki również nie jest optymistą, jeśli chodzi o ekonomię Polski, co w efekcie może doprowadzić do wprowadzenia zmian w świadczeniach.

Na razie zmiany w programie 500+ będą, ale bardzo niewielkie. Będą dotyczyć głównie terminów wypłat i składania wniosków . Eksperci jednak sugerują, by zmienić kryterium otrzymywania świadczenia – powinno ono zależeć od dochodu danej rodziny. Zdanie ekspertów Wielu ekspertów jest zdania, że z uwagi na pandemię koronawirusa świadczenie 500+ powinny zostać wstrzymane lub ograniczone, ponieważ znacznie wpływają na budżet naszego kraju. W kwestii sytuacji finansowej Polski pesymistyczne założenia ma także premier Mateusz Morawiecki: „Mamy spory bufor, ponieważ już na listopad spodziewaliśmy się kilkudziesięciu miliardów deficytu. Będziemy przefinansować część wydatków na rok 2021 - powiedział premier. Dodał również: „Myślę, że ostatnie uderzenie koronawirusa w listopadzie i grudniu jest na tyle potężne, że optymistyczne prognozy spadku PKB, zakładające 'dwójkę z przodu', jednak trzeba odłożyć do szuflady”. 500+ potrzebne, ale... Na temat programu 500+ wypowiedział się także były minister finansów, a do września 2020 roku główny ekonomista ZUS Paweł Wojciechowski: „Program 500 plus rzeczywiście prowadzi do redukcji ubóstwa w rodzinach wielodzietnych, ale uważam, że w przyszłości powinien być lepiej adresowany, aby przy tym samym koszcie fiskalnym jeszcze bardziej skierować pomoc do biednych rodzin. W programie Rodzina 500 plus wybrano rozwiązanie najprostsze. Owszem, łatwe w obsłudze, ale niestety źle adresowane, co czyni ten program bardzo kosztownym”. 500+ jedynie dla ubogich Paweł Wojciechowski dodał również, że świadczenie powinno być przyznawane według kryterium dochodowego: „Przy obecnym rozwoju cyfryzacji administracji nic nie stoi na przeszkodzie, aby przynajmniej stopniowo zmierzać w kierunku modelu transferów socjalnych wg kryterium dochodowego. Nie ma żadnego powodu, by unikać dyskusji o...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj