Czas wolny

Fizjoterapeuta naprawia to, co się w ciele zepsuło. Niezwykłe spotkanie w Miasteczku Zmysłów [WIDEO]

– Nasze opuszki palców mają bardzo dużo receptorów. Ale na przykład na kolanie albo łokciu jest ich bardzo mało – od takich słów spotkanie w Miasteczku Zmysłów rozpoczęła fizjoterapeutka, Ewa Bartnik-Kropiewnicka. Podczas warsztatu poświęconego zmysłowi dotyku dominowała jednak nie teoria, a zabawy sensoryczne. Zobaczcie sami!
Podczas wcześniejszych spotkań ze zmysłami w Miasteczku Zmysłów nie było tyle ruchu i zabaw. Jednak temat, zmysł dotyku, zobowiązuje!

Zmysł dotyku

Rolą dotyku jest pomoc w orientowaniu się, jakie jest nasze miejsce w świecie. Dotykamy i jesteśmy dotykani, ale wykorzystując zmysł dotyku również sprawdzamy, ile zajmujemy miejsca w przestrzeni i jak się ruszają nasze kończyny. Dzięki temu panujemy nad swoim ciałem.
To wszystko pozwala nam lepiej rozumieć świat. Dlatego właśnie dzieci dotykają niemal wszystkiego. W ten sposób sprawdzają, czy dana rzecz jest ciekawa i bezpieczna.

W zdrowym ciele…

Dotyk warto ćwiczyć i stymulować już od początku życia dziecka. Tulić, kołysać, podrzucać, a później pozwalać i wspierać w „wygibasach”, podskokach i przewrotach.
–  Na co dzień korzystajcie z różnych piłeczek, które mają różne kształty, wzory i twardość – mówiła Ewa Bartnik-Kropiewnicka. – Maty będą superrozwiązaniem dla dzieci, żeby sprawdzać, jak wrażliwe mają swoje stopy i całą resztę ciała. Bawcie się i korzystajcie ze swoich zmysłów – dodała fizjoterapeutka.  Ekspertce towarzyszyli Szymek, Leon i Anielka, którzy – zgodnie z jej wytycznymi – przede wszystkim... świetnie się bawili!

Dotyk MZ
Edipresse

Dzieci pod okiem fizjoterapeutki wykonywały ćwiczenia dotykowe, sprawdzały wrażliwość  swojego zmysłu, ale również wykazały się niezwykłą pomysłowością. Nie na co dzień w końcu mamy możliwość pisania po „żywej tablicy”… albo bycie nią!
Koniecznie obejrzyjcie materiał wideo. Być może zainspiruje was od wykonania niektórych ćwiczeń dotykowych w domu?

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

autentyczna reklama o karmieniu piersią
Adobe Stock
Aktualności
Reklama o karmieniu piersią (bez cenzury!) zachwyca: „Po prostu płakałam. To jest takie prawdziwe”
Karmienie piersią, tak jak całe macierzyństwo, może być piękne i dawać kobiecie wiele szczęścia. Bywa jednak też trudne, wyczerpujące. Genialnie ukazała to w swojej reklamie marka Frida Mom. Internauci byli pod bardzo dużym wrażeniem tego, że marka w tak wiarygodny sposób przedstawiła problemy kobiet.

Amerykańska marka Frida Mom wypuściła reklamę, która zachwyca autentycznością. Widać na niej piersi. W mediach społecznościowych, owszem, można było zobaczyć mężczyznę bez koszulki, jednak widok kobiecych piersi często wywoływał oburzenie. Nowa kampania Frida Mom to zmienia. Pokazuje też codzienne problemy kobiet – wyczerpanie młodych mam, problemy z laktacją. Takie rzeczy zazwyczaj były ukryte, a obraz macierzyństwa pokazywany był w romantycznej, lukrowanej wersji.  Prawda o laktacji Zazwyczaj reklamy przedstawiają wyidealizowany obraz kobiecego ciała, w tym piersi. Amerykańska firma Frida Mom „popłynęła pod prąd”, ukazując prawdziwy i nieprzesłodzony obraz tego, jak naprawdę wygląda karmienie piersią . Odciąganie pokarmu, karmienie w środku nocy, problem z laktacją, poranione sutki. Wiele młodych mam nie jest przygotowanych na to, co może je spotkać, dlatego to ważne, by wiedziały, z jakimi trudnościami radzą sobie inne kobiety. Te zaś nie będą się czuły osamotnione w swoich codziennych zmaganiach.  Zachwyt w sieci Reakcja na reklamę była bardzo pozytywna. Internauci bardzo chwalili markę za pokazanie rzeczywistego obrazu matki karmiącej: „Dziękuję za pokazanie prawdziwych mam!” „Fantastyczny spot! Zwykle ukryta rzeczywistość, wreszcie wychodzi na jaw. Stop stygmatyzowaniu karmienia piersią. W wielu miejscach w USA kobiety mają jedynie sześć tygodni urlopu macierzyńskiego. Ludzie oczekują, że nie tylko dojdą do siebie po porodzie, ale też będą tak kontrolować pory karmienia, że po tym czasie zdołają pracować w pełnym wymiarze godzin” „Karmienie piersią było bardzo trudne i nie miałam pojęcia, jak ciężko będzie, zanim urodziłam córkę. Wszystkie nowe matki powinny to obejrzeć!” „Po prostu płakałam. To jest takie prawdziwe. Oglądam to podczas karmienia mojej...

podwyżka 500 plus koszty
Adobe Stock
Aktualności
Ile będzie kosztować podwyżka 500 plus? Zdecydowanie za dużo!
Podwyżka 500 plus to ogromne koszty dla państwa i kolejne korzyści dla najbogatszych rodzin − przekonują ekonomiści. Jednocześnie wskazują dwa sposoby, według których można by przeprowadzić waloryzację świadczenia.

Podwyżka 500 plus staje się coraz bardziej realna. I choć specjaliści nie są optymistami, jeśli chodzi o wpływ wyższego świadczenia na dzietność w Polsce, to jednocześnie mówią o dwóch najbardziej korzystnych sposobach podwyższenia 500 plus. Oba będą kosztować państwo miliardy złotych. Ile będzie kosztować podwyżka 500 plus? Być może już niedługo czeka nas podwyżka 500 plus: z nieoficjalnych informacji wynika, że rząd już w marcu przedstawi nowy plan demograficzny (w tym plany podwyższenia świadczenia), a ekonomiści wyliczają, o ile powinno wzrosnąć 500 plus , by dogonić inflację. Teraz portal Business Insider poprosił specjalistów o obliczenie, ile podwyżki będą kosztować państwo. To ogromne sumy zależne jednak od przyjętej metody waloryzacji 500 plus. „Jeśli punktem odniesienia będzie inflacja, to za podwyżkę 500 plus państwo zapłaci 3,7 mld zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę PKB, koszt waloryzacji 500 plus wyniesie prawie 12 mld zł” − tłumaczy Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju. Co ważne, zdaniem specjalistów taka podwyżka świadczenia rodzinnego nie ma jednak sensu, bo nie dość, że nie poprawi dzietności, to jeszcze spowoduje dalsze bogacenie się najbogatszych rodzin. „Największym beneficjentem [500 plus] są najbogatsi. Według szacunków CenEA prawie 1/3 pieniędzy z programu trafia do 20 proc. najbogatszych gospodarstw domowych. Czy chcemy podnosić podatki, by zwiększyć transfery do lepiej zarabiających?” − pyta Łaszek. Źródło: businessinsider.com.pl Zobacz też: 500+ będzie tylko dla najbiedniejszych? Trwa dyskusja nad zmianami! Za 500+ można kupić coraz mniej. Ile teraz wynosi realna wartość świadczenia?

stop maseczkom przy porodzie
Adobe Stock
Aktualności
Stop maseczkom przy porodzie: kobiety mają dość! Będzie interwencja Rzecznika Praw Pacjenta?
Kobiety nie chcą rodzić w maseczkach na twarzach, bo to utrudnia oddychanie i może zaburzyć przebieg porodu. Mimo że sala porodowa nie jest miejscem publicznym, w którym obowiązuje nakaz noszenia maseczek, w wielu szpitalach rodzące wciąż zmusza się do zakrywania ust i nosa. Pacjentki z placówki im. Raszei w Poznaniu mówią − dość!

Poród w maseczce ochronnej budzi coraz większy opór ciężarnych. Bo jaki sens ma zakładanie maseczki na sali porodowej, jeśli personel medyczny jest w większości zaszczepiony na Covid-19? − pytają przedstawicielki Fundacji Matecznik, które poprosiły o pilną interwencję Rzecznika Praw Pacjenta. Kobiety nie chcą rodzić w maseczkach! Fundacja apeluje, by nie zmuszać kobiet do porodów w maseczkach w szpitalu im. Franciszka Raszei w Poznaniu. To absurd − twierdzą przedstawicielki Fundacji: sala porodowa nie jest przecież miejscem publicznym, ciężarne przed porodem przechodzą ankietę epidemiologiczną, a personel jest już zaszczepiony na koronawirusa. Nie dość, że maseczka utrudnia prawidłowe oddychanie podczas porodu , to jeszcze zakładanie jej wbrew woli pacjentki powoduje olbrzymi stres i może zakłócić przebieg akcji porodowej. Do takich bulwersujących sytuacji miało dochodzić w poznańskiej placówce: „Dostałyśmy informację, że personel medyczny sam nakładał kobiecie maseczkę na twarz w momencie, kiedy ona ją zdejmowała kilkukrotnie. Tego nie można nazwać inaczej niż przemocą. To może nawet zakrawać o torturę, bo dla niektórych kobiet może być stresujące, utrudniać oddychanie, a stres - spowodować nawet zatrzymanie akcji porodowej. Nie ma takich zaleceń odgórnych. Ministerstwo Zdrowia nie rekomenduje noszenia maseczek kobietom ciężarnym” − argumentuje Alicja Nowaczyk, prezes zarządu Fundacji Matecznik, cytowana przez portal poznan.wyborcza.pl. Fundacja Matecznik zwróciła się po pomoc i pilną interwencję do Rzecznika Praw Pacjenta. Tymczasem do zarzutów odniósł się poznański szpital. Zdaniem rzecznika placówki nie ma przymusu zakładania maseczki przy porodzie , a zasłanianie ust i nosa przez rodzące to tylko zalecenie.  „Noszenie maseczek nie jest obowiązkiem, a jedynie zaleceniem, wystosowanym przez...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj