gdzie w góry z dzieckiem
Adobe Stock
Czas wolny

Gdzie jechać w góry z dziećmi w Polsce? Najbardziej urokliwe miejsca dla rodzin

To, gdzie jechać w góry z dziećmi, zależy od wieku dzieci, doświadczenia rodziców i nastawienia wszystkich członków rodziny. Jednak jedno jest pewne – w górach jest więcej atrakcji niż nad morzem i łatwiej tam dziecku zaszczepić ciekawość świata i aktywny tryb życia. Przedstawiamy trasy, które nadają się dla dzieci – w Tatrach, Pieninach, Bieszczadach i Górach Świętokrzyskich.

Oczywiście w każdych polskich górach jest mnóstwo szlaków nadających się dla rodzin z dziećmi, więc nasz wybór jest bardzo subiektywny. Większość tu polecanych tras przeszłam z własnymi dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym – więc wiem, że da się to zrobić. Wiem też, że dzieciaki często marudzą, idąc pod górę, na szczycie są dumne i szczęśliwe (chwalcie je, ile wlezie!), w drodze powrotnej nie widać po nich wielkiego zmęczenia i sporo potrafią z takich górskich wypraw zapamiętać. Mogą to być jedne z ich najlepszych wakacyjnych wspomnień. Wszystko w waszych, rodziców, rękach!

Gdzie w góry z dziećmi:

Gdzie w góry z dziećmi – Pieniny dla każdego

spływ Dunajcem
Ewa Janczak-Cwil

Trzy Korony. fot. Ewa Janczak-Cwil

Wąwóz Homole – wieś Jaworki koło Szczawnicy. Na dnie wąwozu płynie potok, który tworzy malownicze kaskady. Zielony szlak prowadzi turystów łatwą ścieżką, która czasem przekracza potok – idzie się wtedy zbudowanymi tu metalowymi mostkami. Ściany wąwozu tworzą biały i czerwony wapień, a nad nimi górują fantazyjne turnie. Warto zwrócić uwagę dzieci na kolorowe różnorodne porosty, których w wąwozie jest mnóstwo.
Czas wycieczki z dziećmi: 2-2,5 h wraz z odpoczynkami.

Dolina Białej Wody. Także położona w okolicy wsi Jaworki. Doliną wiedzie żółty szlak z Jaworek do Litmanowej. Ścieżki są łagodne i dość szerokie, a nad potokami zawieszono kładki z barierkami. Droga jest łatwa i przyjemna. Idąc nią, można podziwiać liczne formacje skalne – Czubatą, Bazaltową Skałę, Czerwoną Skałę, zwaną też Sfinksem i mnóstwo innych. Na trasie są ławeczki i miejsca odpoczynku.
Czas wycieczki z dziećmi: ok. 2 h z odpoczynkami.

Zobacz także: Wakacje z dzieckiem pod namiotem – gdzie jechać, co zabrać?

Spływ Dunajcem. Start trasy jest w Sromowcach Niżnych lub w miejscowości Sromowce-Kąty. Krótsza trasa (2 h) wiedzie do Szczawnicy, a dłuższa (3 h) do Krościenka. Naprawdę warto się na tę atrakcję wykosztować, żeby zobaczyć piękne widoki i wysłuchać opowieści flisaków, którzy podczas spływu kierują łodziami i pokazują turystom najciekawsze miejsca oraz dzielą się opowieściami. Niezapomniana przygoda!

Cena w wakacje do Szczawnicy: 63 zł osoba dorosła i 42 zł dziecko do lat 10.
Cena w wakacje do Krościenka: 77 zł osoba dorosła i 49 zł dziecko do lat 10.
Cena biletu powrotnego: 12 zł od osoby.
Uwaga! Bilety najlepiej zarezerwować przez internet z wyprzedzeniem, na miejscu może być trudno je dostać od ręki.

Kolejką na Palenicę. Idealny pomysł na dzień odpoczynku. Wjazd koleją na Palenicę ze Szczawnicy, dalej żółtym szlakiem na Szafranówkę i zejście niebieskim do schroniska PTTK Orlica. Stamtąd czerwony szlak wiedzie do Szczawnicy Niżnej. Na taką wycieczkę z dziećmi trzeba przeznaczyć 2,5-3 h. Wędrówka nie nastręcza żadnych trudności.
Cena w wakacje: w dwie strony 20 zł osoba dorosła i 16 zł dziecko, tylko wjazd – odpowiednio 15 i 12 zł.

Trzy Korony i Sokolica. Zdobycie jednego z tych szczytów zapewni wam wiele satysfakcji i piękne widoki. Na Trzech Koronach jest specjalna platforma widokowa, z której przy dobrej pogodzie widać Tatry. Najłatwiejszy szlak dla rodzin z dziećmi zaczyna się w Krościenku. Na rynku rozpoczyna się żółty szlak. Trzeba nim iść do Toporzysk, a dalej: na Bańków Gronik, Polanę Wyrobek, Przełęcz Szopka. Po drodze jest wiele miejsc na odpoczynek. Stąd niebieskim szlakiem wchodzi się Trzy Korony. Zejść można niebieskim szlakiem przez Kosarzyska (jest dość stromo) do Zamku Pienińskiego, a stamtąd na Polanę Wyrobek i znaną już drogą pod górę, trasą do Krościenka. Całość, bez zarzynania się, trwa ok. 5 godzin.

Na Sokolicę idzie się ze Szczawnicy – trwa to ok. godzinę – najpierw czerwony, później niebieski szlak. Po drodze jest przeprawa przez Dunajec, a droga momentami ostro pnie się w górę. Bez przeprawy można iść z Krościenka (najpierw zielony, potem niebieski szlak). Na szczycie czeka niesamowity widok na góry i Dunajec, jest też tu znana chyba wszystkim powykręcana sosna, której wiek szacowany jest na kilkaset lat.

Jezioro Czorsztyńskie
Ewa Janczak-Cwil

Mój syn łapie rybki w jeziorze Czorsztyńskim. fot. Ewa Janczak-Cwil

Ekstra: Jeśli będziecie mieć ochotę na kąpiel i plażowanie, jedźcie nad Jezioro Czorsztyńskie. W Czorsztynie jest zamek i piaszczysta plaża. Choć są na niej tłumy, da się tam spędzić część dnia na lenistwie, zabawach w piasku i wodzie.

Gdzie w góry z dziećmi – Tatry dla niemowląt i nastolatków

Morskie Oko
Adobe Stock

fot. Adobe Stock
Nie ma się co oszukiwać: Tatry to nie Bieszczady ani Pieniny. Dlatego z dziećmi lepiej nie pchać się w wyższe partie gór i ograniczyć się do spacerów dolinami i do Tatr Zachodnich. Aby pobyć w wysokich górach, można pokusić się o wejście nad Czarny Staw Gąsienicowy, wjechać kolejką na szczyt Kasprowego lub dotrzeć do Morskiego Oka.

Największa i najszersza jest Dolina Chochołowska. Start wycieczki to Siwa Polana, a cel dla rodziców z młodszymi dziećmi: Polana Chochołowska, na której jest schronisko. Nie ma tu prawie podejść, można iść z wózkiem lub jechać rowerem i podziwiać tatrzańskie łąki oraz Tatry Zachodnie. Czas przejścia tam i z powrotem z dziećmi to ok. 3,5-4 h.

Rodziny ze starszymi dzieciakami spod schroniska na Polanie Chochołowskiej powinny pokusić się o wyjście w górę na Grzesia, Rakoń i Wołowiec (najwyższy szczyt Tatr Zachodnich – ponad 2000 m n.p.m.). Trasa wiedzie najpierw szlakiem zielonym na Polanę Chochołowską, a dalej żółtym i niebieskim. Ze schroniska na Wołowiec idzie się spokojnym tempem ok. 3 godzin. Cała wycieczka zajmie wam ok. 7 godzin. Naprawdę warto!

Zobacz koniecznie: Wakacje z dziećmi w Polsce – gdzie jechać? Pomysły na 2020 rok

Dolina Kościeliska z Wąwozem Kraków. Trasa wiedzie zielonym szlakiem z Kir na Halę Ornak (tam jest schronisko), gdzie dotrzeć można w ok. 1,5 h. Droga raczej do pokonywania na własnych nogach niż w dziecięcym wózku. W połowie długości tej trasy jest odejście żółtym szlakiem do Wąwozu Kraków – tajemniczego urokliwego miejsca. Nawet w upał jest tu mroczno, wilgotno i wyraźnie chłodniej. Przejście udostępnionej części wąwozu zajmuje ok. 1 h, ale z podziwianiem widoków i wizytą w Smoczej Jamie (łatwa do przejścia jaskinia) trzeba ten czas wydłużyć o 30-45 minut. Cała wycieczka ze zwiedzaniem wąwozu i pobytem na Hali Ornak zajmie wam ok. 5 h. I znowu: warto!

Czarny Staw Gąsienicowy. Trasa dla piechurów – z wózkiem nie da rady, ale starszy przedszkolak fizycznie da radę i to bez problemu, choć może marudzić. Trasa, którą warto iść to ta z Kuźnic do schroniska Murowaniec nad Czarnym Stawem. Wiedzie przez Boczań, Skupniów Upłaz i Przełęcz Między Kopami. Do przełęczy sporo się idzie pod górę, ale moim zdaniem to lepsza trasa w górę niż szlakiem żółtym przez Dolinę Jaworzynki, która najpierw jest dość płaska, a potem ostro daje w kość na krótszym stromym podejściu. Z przełęczy nad staw idzie się już właściwie całkiem na luzie, czasami nawet z górki! Nad stawem czekają fantastyczne widoki na Żółtą Turnię, Granaty, Kozi Wierch i Kościelec. Cała wycieczka tam i z powrotem, z napawaniem się widokami gór, zajmie wam 5-6 godzin.

Morskie Oko. Na piechotę – zdecydowanie dla rodzin z podrośniętymi dzieciakami (najlepiej nastolatkami). Z wjazdem furmanką (biednie konie...) dla rodzin także z małymi dziećmi. Trasa zaczyna się na parkingu w Palenicy Białczańskiej i wiedzie czerwonym szlakiem. Po 30 minutach dochodzi się do Wodogrzmotów Mickiewicza, czyli popularnego wodospadu. Stąd do Morskiego Oka idzie się jeszcze 1,5 h. Droga jest asfaltowa, kręta i wiedzie cały czas pod górę.

Furmanką można podjechać z Palenicy do Włosienicy. Stamtąd jest już niedługi spacer nad Morskie Oko. Cena wjazdu jest każdorazowo ustalana z przewoźnikiem, ale nie jest to tania impreza dla rodzin. Czas wjazdu jest podobny do czasu wejścia wprawnego piechura – kiedyś ścigałam się (oczywiście bez dzieci) z furmanką na tej trasie i byłam na Włosienicy przed nią :).

Znad Morskiego Oka można podziwiać Rysy (stąd wcale nie wydają się najwyższe, choć to najwyższy szczyt w polskich Tatrach), Wołową Turnię, Mięguszowiecki Szczyt, Kazalnicę, Żabiego Micha i inne szczyty Tatr Wysokich. Z Morskiego Oka warto pójść nad Czarny Staw Pod Rysami i wokół niego (dodatkowo 1:30 h). Razem z podziwianiem widoków i odpoczynkiem trzeba liczyć na taką wyprawę z dziećmi 6-7 h.

Wakacje pod namiotem lub w domku: Campingi dla dzieci w Polsce 2020: morze, jeziora, góry

Kolejką na Kasprowy. Od razu dobra rada: zarezerwujcie bilety przez internet z wyprzedzeniem, w przeciwnym razie na oczekiwanie w kolejce do kasy spędzicie kilka godzin.

Ceny (zakup online): w dwie strony – 119 zł osoba dorosła, 99 zł dziecko 5-26 lat, 79 zł dziecko do lat 5.
Ceny biletów ekspresowych w dwie strony na konkretną godzinę: 125-149 zł.
Ceny biletów w jedną stronę są sporo tańsze, a z Kasprowego można z przedszkolakami zejść zielonym szlakiem przez Myślenickie turnie – 3 h.

Uwaga! Przed wjazdem na Kasprowy zapakujcie do plecaków bluzy i kurtki – na górze może być znacznie chłodniej i może wiać wiatr.

Ekstra: polecam z polskich Tatr wypad na Słowację do Jaskini Bielskiej (Bielańskiej) Adres: Belianska jaskyňa, 059 54 Vysoké Tatry-Tatranská Kotlina, Słowacja.
Cena biletów: 9 Euro dorośli i 4,50 Euro dzieci od 6 do 15 lat. Uwaga! Płatność tylko gotówką. Zwiedzanie trwa ok. 70 minut, do pokonania jest 860 schodów. W środku jest zimno: 5-6 st. C, dlatego trzeba zabrać ciepłe ubrania. W środku fantastyczne formacje skalne, które naprawdę robią duże wrażenie.

Gdzie w góry z dziećmi – Bieszczady dla wszystkich

Pozwolimy sobie nie opisywać tu pomysłów na to, co robić z dziećmi w Bieszczadach. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są w materiale Atrakcje dla dzieci w Bieszczadach. Zapraszamy do lektury!

Gdzie w góry z dziećmi – Góry Świętokrzyskie idealne dla przedszkolaków

Łysica
Adobe Stock

Łysica. fot. Adobe Stock

Dla rodzin z najmłodszymi dziećmi albo dla rodzin, które nie odczuwają potrzeby wychodzenia wyżej w góry. Jest tu moc atrakcji, których nie będziemy opisywać szczegółowo, ale wymienimy to, co według nas warto zobaczyć z dzieciakami:

Przed wybraniem się w góry z dziećmi, przeczytaj koniecznie, jak przygotować się do górskiej wyprawy rodzinnej, tak żeby niczego wam nie zabrakło i by jak najbardziej cieszyć się tym doświadczeniem. 


Więcej o rodzinnych wakacjach:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA