co zabrać w góry z dzieckiem
Fotolia
Wychowanie

Co zabrać w góry z dzieckiem: koniecznie apteczkę i pelerynę! Kompletna lista przydatnych rzeczy

Wakacje w górach z dzieckiem mogą być wspaniałą przygodą pod warunkiem, że odpowiednio się do nich przygotujesz. Zanim wyruszysz na górską wyprawę, przemyśl, co ze sobą zabrać, aby wędrówka była bezpieczna i została w pamięci na lata. Lista najpotrzebniejszych rzeczy wcale nie jest długa: na jej szczycie są oczywiście wygodne buty i coś przeciwdeszczowego.

Jeśli planujesz wakacje w górach z dzieckiem, na początek stwórz listę niezbędnych rzeczy. Wędrowanie z dzieckiem po górskich szlakach z pewnością nie jest tak łatwe jak w grupie dorosłych. Jeśli nie będziecie nastawiać się na zdobywanie szczytów, a jedynie trochę dłuższy i trudniejszy spacer, wszystko powinno się udać. Przygotowując się do rodzinnych wakacji w górach, wybierz trasę, która będzie odpowiednia dla dziecka i z rozmysłem zapakuj bagaż. Poniżej kilka rad, jak zorganizować wakacje i co zabrać w góry z dziećmi.

Co zabrać i jak się przygotować na wakacje w górach z dzieckiem?

Co zabrać w góry z dzieckiem: zadbaj o bezpieczeństwo

Wakacje w górach z dzieckiem muszą być przede wszystkim bezpieczne. Najważniejsze, by zawsze dostosowywać wycieczkę do możliwości i temperamentu dziecka. Wybierając dzień górskiej wędrówki, zwróć uwagę na pogodę – powinna być słoneczna i stabilna. Pamiętaj też, że najlepsza trasa to ta krótka i urozmaicona. Musi się na niej znajdować schronisko lub inne miejsce, gdzie w razie załamania pogody można się schować lub po prostu odpocząć. Na górską wyprawę z dzieckiem koniecznie zabierz podręczną latarkę i drugi, zapasowy, naładowany telefon komórkowy (z wpisanym numerem do TOPR/GOPR).

 

Jakie ubrania zabrać w góry z dzieckiem? 

Pakowanie wakacyjnego bagażu to kolejny ważny element przygotowań. Zawsze trzeba mieć ze sobą dodatkowe ciepłe ubranka – nawet w środku lata należy schować do plecaka kurtkę, czapkę i rękawiczki dla dziecka. Wówczas nawet jeśli pogoda ulegnie pogorszeniu, będziesz mieć pewność, że mały wędrowca nie zmarznie i dokończycie pieszą wędrówkę w miarę komfortowo. Konieczne są też ubranka na zmianę, gdyby maluch pobrudził się lub przemoczył. Jeśli dziecko jest na tyle małe, że przypuszczasz, że nie przejdzie całej trasy samodzielnie, zabierz nosidło turystyczne. Nie zapomnij też o jedzeniu, piciu i przekąskach – nawet jeśli wyprawa nie będzie długa, dziecko może zgłodnieć. Oprócz zapasowych ubrań i jedzenia warto mieć też ulubioną zabawkę, np. misia, który będzie wspólnie z dzieckiem przemierzał szlak i którym malec będzie się bawił podczas odpoczynku.

Co zabrać na jednodniową wycieczkę w góry − lista:

 • kurtka / peleryna przeciwdeszczowa
 • ciepła bluza
 • czapka z daszkiem
 • zapasowe skarpetki (wypróbuj np. skarpetki wodoodporne, które wprawdzie też przemokną, ale nie tak szybko jak zwykłe)
 • zapasowe spodnie
 • buty ze sztywną podeszwą i grubym bieżnikiem

 

Co zabrać w góry z dzieckiem: apteczka

W ferworze wakacyjnych przygotowań do wyjazdu nietrudno przeoczyć podstawowe zaopatrzenie takie jak apteczka turystyczna. Na wszelki wypadek warto zabrać ze sobą podstawowe leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także preparaty na alergię czy chorobę lokomocyjną (o ile dziecko się z nimi zmaga). Weź też preparaty przeciwko insektom oraz wodę utlenioną lub inny środek do odkażania ran i skaleczeń.

 
Na wycieczkę w góry z dzieckiem zabierz też krem z filtrem UV, chusteczki higieniczne oraz paczkę chusteczek nawilżanych. 

Zaplanuj trasę w górach z dzieckiem

Jeżeli twoje dziecko jest malutkie i będzie wędrowało razem z tobą w chuście lub nosidle, wybierz szlak, który będzie dostosowany do możliwości rodzica niosącego dziecko. Natomiast dla dziecka, które chodzi samo, droga od miejsca startu do schroniska lub innego miejsca wyznaczonego na postój nie powinna być dłuższa niż na 1,5-2 godziny. Najlepiej wędrować łatwym szlakiem, który prowadzi niestromą, szeroką drogą czy ścieżką bez kamieni lub błota. Całość trasy nie powinna zająć więcej niż 4 godziny – zazwyczaj wędrówka z dzieckiem wydłuża się prawie na cały dzień. Pamiętaj też, że dzieci szybko nudzą się samym spacerem.

Należy tak dobierać trasę, aby móc zapewnić maluchom atrakcje, przerwy, zabawy, które przy okazji nauczą dzieci czegoś o otaczającej przyrodzie. Na szlaku powinny znaleźć się interesujące punkty widokowe, miejsca z infrastrukturą do odpoczynku czy tablice informacyjne ze zdjęciami roślin i zwierząt występujących w okolicy. Takie elementy urozmaicą wycieczkę – dzięki nim dziecko będzie też mogło się czegoś wartościowego nauczyć.

Trasy na wędrówki górskie z dzieckiem 

Przykładowe polecane trasy na górskie wędrówki z dzieckiem:

Beskid Żywiecki

 • Wycieczki ze Złatnej na Rysiankę, Halę Lipowską lub z Żabnicy na Halę Boraczą i dalej w kierunku Lipowskiej (stosunkowo łatwe i krótkie podejście z doliny, trzy schroniska górskie PTTK w rejonie).
 • Wędrówka z przełęczy Krowiarki do schroniska PTTK na Markowych Szczawinach.
 • Wycieczki z Soblówki do schroniska PTTK pod Wielką Rycerzową lub z Rycerki do schroniska PTTK na Przegibku.

Karkonosze

Tutejsze trasy są dobre na wycieczki już z kilkuletnimi dziećmi z uwagi na dosyć łatwe, ale i urozmaicone szlaki. Są też trasy trudniejsze dla dzieci powyżej 8 lat oraz takie przeznaczone do wysokogórskiej wspinaczki po łańcuchach. Karkonosze są również polecane na wędrówki z dzieckiem w nosidle – dużo jest tras łagodnych i niezbyt długich, ale atrakcyjnych widokowo. Najpopularniejsze z nich to:

 • ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki,
 • z Karpacza z dolnej stacji wyciągu na Kopę do schroniska nad Łomniczką,
 • droga pod Reglami prowadząca ze Szklarskiej Poręby,
 • ze Szklarskiej Poręby Górnej do Wodospadu Kamieńczyka,
 • z Karpacza do Świątyni Wang, 
 • z Karpacza wyciągiem na Kopę, a stąd piechotą na Śnieżkę.


W Karkonoszach znajdują się także znane wodospady: 

 • Kamieńczyk (największy wodospad w polskich Sudetach), 
 • Szklarki,
 • Łomniczki,
 • Wrzosówki oraz kotły polodowcowe, które z pewnością zachwycą nie jednego malca.

Gorce

Leżące w Beskidzie Zachodnim Gorce to miejsce, które jest polecane na górskie wędrówki z nawet bardzo małym dzieckiem. Większość szlaków w Gorcach jest łagodna i niezatłoczona, dostępna nawet dla 4-latka. Duże odległości są dla dzieci zniechęcające, dlatego jeśli planujesz górską wycieczkę z malcem, weź pod uwagę długość trasy i różnicę wzniesień. Pamiętaj, że szlaki, które są opisane w przewodnikach jako zajmujące dorosłemu ponad 5 godzin, dla małych dzieci są odradzane. Podany czas przejścia trzeba pomnożyć dwu-, a nawet trzykrotnie. Szlaki w Gorcach, które są łatwe do przejścia z  dzieckiem to:

 • Rabczańska Leśna Ścieżka Edukacyjna, 
 • z Rabki na Maciejową,
 • z Rabki na Piątkową Górę.
 • z Łopusznej na Kiczorę (dla 5-latka).


Niedaleko Gorców położone jest uzdrowisko Rabka-Zdrój, które jest szczególnie polecane dzieciom z infekcjami dróg oddechowych.

W górach ucz dziecko, jak szanować przyrodę

Kilkulatek jest wspaniałym obserwatorem, nie umknie mu najdrobniejszy szczegół, zwłaszcza jeśli dotyczy zachowania rodziców. Dzieci uważnie obserwują otoczenie i je naśladują. Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę dziecka na to, co sami robimy i tłumaczyć nasze zachowanie. Dobrze jest też pozwolić dziecku podjąć samodzielną decyzję. Starszym dzieciom warto zwrócić uwagę na wpływ człowieka na środowisko i opowiedzieć, jakie korzyści czerpiemy z natury i dlaczego warto o nią dbać. Wakacje w górach z dzieckiem to świetna okazja do takich lekcji. Na górską wyprawę zabierzcie lornetkę i lupę!

 

Opowiedz dziecku o ekologii

Wycieczka w góry to dobry moment na lekcję ekologii: przyroda sprzyja rozmowie na takie tematy, a im wcześniej zaczniesz, tym bardziej oczywiste będą dla dziecka zasady, którymi powinniśmy się kierować w codziennym życiu. Możecie porozmawiać np. o:

 • oszczędnym korzystaniu z wody (zakręcaniu wody podczas mycia zębów czy namydlania ciała podczas brania prysznica),
 • niemarnowaniu jedzenia (niekupowaniu zbędnych produktów, nakładaniu sobie tylko takich porcji, by zjeść wszystko),
 • zbieraniu swoich śmieci podczas wycieczki w lesie lub na górskim szlaku i wyrzucaniu ich w przystosowanym do tego miejscu,
 • zachowaniu ciszy w czasie wędrówek leśnym lub górskim szlakiem i szanowaniu spokoju mieszkających tam zwierząt,
 • oddawaniu przeczytanych książek młodszym dzieciom lub do biblioteki,
 • segregowaniu śmieci (na podobnych zasadach jak w domu), 
 • rysowaniu po obu stronach kartki papieru.
Wybierając się w tym roku na wakacje w góry z dzieckiem, pamiętaj, aby zachowywać wszelkie środki ostrożności, które zmniejszają ryzyko zarażenia się koronawirusem. Pamiętaj o przestrzeganiu dystansu społecznego, starannym myciu rąk i dokładnej dezynfekcji. 


Zobacz także:

Jak zrobić bębenek - instrukcja [WIDEO]

słodycze w plecakach dzieci
Facebook/Wyprawy Małych Traperów Kujawsko-pomorskie
Aktualności
Rekordzistka miała na wycieczce 340 g cukru w plecaku. To jedna trzecia kilograma!
"Z niedowierzaniem przyglądam się tym paczkom żelków, batonom, cukierkom, ciastkom, wafelkom, gumom rozpuszczalnym i obowiązkowymi słodkim napojom wyciąganym z plecaków podczas przerwy w wyprawie" - opowiada organizator wycieczek do lasu.

To dobry moment, aby porozmawiać o tym, co dzieci jedzą na wycieczkach. Zbliżają się wakacyjne wyjazdy, w szkołach na całego trwają Zielone Szkoły, autokary pełne dzieci przemierzają drogi. A z nimi tony słodkości. Ręka w górę, kto nie dał dziecku do plecaka batonika? Lasu rąk nie widać. "Cukier rozwalił mi niejedną wyprawę" "Kochani rodzice - nie przeginajcie z tym cukrem!" - prosi Bartek Guemtzel, który na co dzień prowadzi leśne warsztaty przyrodnicze dla dzieci. Maluchy wybierając się do lasu, zabierają do plecaków słodycze , które spokojnie wystarczyłyby na dwa tygodnie. "CUKIER rozwalił mi niejedną wyprawę"- pisze mężczyzna w poście na facebookowym profilu Wyprawy Małych Traperów Kujawsko-pomorskie. Z jego obserwacji wynika, że na każdą wycieczkę dzieci mają torby i plecaki pełne słodyczy . Do tego za kieszonkowe pieniądze kupują śmieciowe jedzenie. "Z niedowierzaniem przyglądam się tym paczkom żelków, batonom, cukierkom, ciastkom, wafelkom, gumom rozpuszczalnym i obowiązkowymi słodkim napojom wyciąganym z plecaków podczas przerwy w wyprawie" - mówi. Zobacz też:  Wielkie poszukiwania dziecka z okładki! Jest tego tak dużo, że aż postanowił bliżej przyjrzeć się zawartości plecaczków. Poprosił maluchy o wyjęcie swoich słodyczy i odczytanie z opakowań ilości cukru. Najmniej - 70 gramów cukru wyszło u dziewczynki, która, oprócz paczki cukierków i wafelka, miała przekąski w postaci owoców i orzechów, a do picia czystą wodę. "Rekordzistką, która mocno nie odstawała od reszty grupy, była również dziewczynka z 340 gramami cukru. To jedna trzecia kilograma ! I to dziecko przyswoiło całość za nim wróciliśmy z lasu" – pisze zdumiony. "Dzieci są naćpane" Pan Bartek przypomina, że badania naukowe przestrzegają, iż cukier może działać na organizm ludzki jak...

Kaczorowska krytykowna za noszenie dziecka w chuście
ons.pl screen/Instagram agakaczor
Aktualności
Dlaczego matki hejtują Kaczorowską? Czy mają rację?
Po raz kolejny zarzucono aktorce, że naraża malutką córeczkę na niebezpieczeństwo. Mąż nie wytrzymał i stanął w jej obronie.

Aktorka i tancerka Agnieszka Kaczorowska wraz z 2-miesięczną córeczką Emilią i mężem Maciejem Pelą podróżują po Włoszech. Okazja jest szczególna - para świętuje pierwszą rocznicę ślubu, który miał miejsce właśnie w słonecznej Italii. Niestety urocze zdjęcia, jakie celebrytka wrzuca na swój Instagram, wywołały oburzenie części internautów. W klapakach, dziecko źle ubrane, leży krzywo - co z ciebie za matka? Zdjęcie jest piękne, aktorka stoi w pełnym słońcu na tle wodospadu Acquafraggia we włoskich Alpach. Kaczorowska trzyma w ramionach owiniętą w chustę córeczkę. - Jak tu nie być szczęśliwym , mając córkę przy sercu, kochającego męża u boku, a przed sobą takie cuda natury? - wyznała w poście.         Wyświetl ten post na Instagramie.                   Jak tu nie być szczęśliwym, mając córkę przy sercu, kochającego męża u boku, a przed sobą takie cuda natury ? 😍😍😍 #takiponiedzialek #noszebokocham @bebe.concept #wodospad #acquafraggia #Pelakiwpodróży #Pelakowelove ❤️ Post udostępniony przez Agnieszka Kaczorowska-Pela (@agakaczor) Wrz 9, 2019 o 5:05 PDT Niestety Kaczorowska ma na stopach modne klapki, zamiast solidnych butów, bardziej odpowiednich do chodzenia po górach z niemowlakiem. No i się zaczęło, internauci nie pozostawili na gwieździe suchej nitki. Skrytykowano też to, jak ubrała córeczkę. "No to teraz hop na Giewont" - Polecam zasięgnąć porady, jak się nosi dziecko w chuście . Jaką to dziecko ma pozycję? Wygięte. A jakbyś się przewróciła? To nie jest hejt, ale jak widzę te zdjęcia, to żal bardzo córeczki - komentowały doświadczone matki. Skrytykowano także, że zamiast letniego ubrania nałożyła córeczce szczelnie przykrywający...

Zestaw do robienia cegieł z piasku
materiały prasowe
Gry i zabawy
Zabawki do piaskownicy i na plażę - takich jeszcze nie widziałaś!
Silikonowe wiaderko, które można zwinąć jak gazetę, foremki do jajek z piasku, zestaw do robienia cegieł albo lodów, wiertło, łopatka-rękawica... Oto zabawki, które warto zabrać na plażę i do piaskownicy.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj