Trzy pytania naszych czytelniczek. O dopajanie dziecka w czasie upału, o nawilżanie pokoju, w którym śpi, i pielęgnację pupy malca, by nie doprowadzić do odparzeń.

Reklama

Dopajać dziecko wodą, a może herbatką?

Od trzech tygodni karmię córeczkę (ma dwa miesiące) butelką. Czy podawać jej dodatkowo picie? A jeśli tak, to wodę czy herbatkę? A może lepszy będzie sok? – pyta Kasia.

Dziecko, które dostaje mleko modyfikowane, można dopajać, szczególnie w gorące dni. Najlepsza jest woda mineralna, ale zawsze powinna być przegotowana. Dobre są też herbatki ziołowe, ułatwiające trawienie. Jeśli córeczka ma wzdęcia lub problemy z wypróżnieniami, proszę podać jej herbatkę z kopru włoskiego lub rumianku. Soczek dopiero wtedy, gdy skończy cztery miesiące. Pierwsze porcje soku powinny być jednak małe (najwyżej 2–3 łyżeczki), po to, by brzuszek malca przyzwyczaił się do ich trawienia.

Jeśli karmisz piersią twój pokarm zmienia skład w zależności od... pory roku! Latem jest w nim więcej wody – po to, by malec bez problemu mógł zaspokoić pragnienie. Nie musisz go wtedy dopajać!

Zobacz także

Nawilżać sypialnię dziecka czy nie?

Czy latem mogę używać w pokoju dziecka nawilżacza? – pyta Grażyna

Jeśli jest bardzo sucho – tak, bo zbyt suche powietrze odpowiada za wysuszenie śluzówek nosa. Gdy jednak maluch ma alergię na roztocza kurzu domowego lub pleśnie, nawilżacz nie jest wskazany, gdyż zbytnia wilgoć sprzyja namnażaniu się grzybów pleśniowych oraz roztoczy.

Jak pielęgnować latem pupę dziecka?

Jedziemy na wakacje z niemowlęciem. Jakie kosmetyki powinnam zabrać? Które są najpotrzebniejsze? – pyta Ela.

Koniecznie trzeba wziąć takie, których używa się codziennie do pielęgnacji dziecka. A więc warto spakować:

  • dobre mydełko – tylko dla dzieci, bezzapachowe
  • delikatny szampon do włosów lub płyn do mycia ciała – trzeba sprawdzić, od którego jest miesiąca życia. Jeśli płyn do mycia ciała, to mydełko jest zbędne
  • krem ochronny do pielęgnacji ciała malca, zwłaszcza okolic pupy i fałdek skóry – te miejsca są szczególnie narażone na podrażnienia. Maścią, którą możesz posmarować zarówno okolice pupy, jak i wszystkie fałdki, jest np. Bepanthen. Zawiera m.in. dekspantenol – składnik, który wspomaga produkcję kolagenu i elastyny, a także wysoko oczyszczoną lanolinę, która tworzy na naskórku barierę chroniącą skórę przed czynnikami drażniącymi. Poleca się jej stosowanie zarówno w przypadku zapobiegania, jak i leczenia pieluszkowego zapalenia skóry. Warto nią również smarować fałdki skóry.
Reklama

ZOBACZ TEŻ: 15 porad na letnią pielęgnację malucha

Konsultacja merytoryczna

mgr Bożena Cieślak-Osik

Specjalistka psycholożka kliniczna, położna i trenerka skali NBAS, pracuje w Zakładzie Psychologii Klinicznej Dzieci i Młodzieży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Reklama
Reklama
Reklama