5 rad, jak robić dzieciom lepsze zdjęcia
Wszystkie dzieci są śliczne i fotogeniczne – trudno się z tym nie zgodzić. Rodzice będą zachwycać się zdjęciami swoich pociech także wtedy, gdy fotografie nie będą doskonale skomponowane, pomysłowe i wykonane najwyższej jakości sprzętem. Czemu jednak nie skorzystać z kilku rad?
1 z 6
Jak robić zdjęcia dzieciom?
Zdjęcia to miła pamiątka dla rodziców i samego dziecka, które z przyjemnością obejrzy je, gdy będzie starszy. Dziś mamy możliwość utrwalenia niemal każdej chwili z życia dziecka, do czego nie namawiamy, ale jeśli macie wolną chwilę i aparat pod ręką, czemu nie skorzystać z kilku wskazówek i wzbogacić rodzinny album o kilka dobrych ujęć?
Obejrzyjcie najdziwniejsze ciążowe zdjęcia
2 z 6
Zdjęcie dziecka - niekoniecznie z uśmiechem
1. Nie tylko uśmiech jest ciekawy
Trudno się nie zgodzić, że dzieci są czarujące zwłaszcza wtedy, gdy się uśmiechają. Ale nie tylko wtedy. Znacznie lepiej sfotografować dziecko w naturalnej pozie i z naturalną miną niż wymuszać na nim sztuczny uśmiech. Dzieci tez się zamyślają, dziwią, sprzeciwiają, denerwują, a ich mimika potrafi doskonale oddać te wszystkie emocje!
Zobacz zdjęcia wielkich fochów małych ludzi
3 z 6
Zdjęcia w trakcie zabawy
2. Naturalna sceneria
Lepiej robić dzieciom zdjęcia w ich naturalnym środowisku, tam, gdzie czują się najlepiej – na podwórku, placu zabaw, w lesie, na łące. Natura stworzy doskonałe tło, a naturalne światło dużo lepiej się sprawdza niż sztuczne. Maluch, który zatrzymał się, żeby powąchać kwiatka, w skupieniu próbuje zawiązać sznurówkę, zrobić babkę w piaskownicy – spójrz na te momenty okiem fotografa, a zobaczysz, jaki mają potencjał!
Obejrzyj zabawne zdjęcia śpiących dzieci
4 z 6
Naturalne zdjęcia
3. Pozwól dzieciom być sobą
Lepiej kupić lepszy obiektyw i trochę się wycofać, niż wsadzać dziecku aparat przed twarz i rozpraszać go... Dzieciom doskonale wychodzi bycie sobą – są naturalne, radosne, potrafią znaleźć wiele zajmujących zabaw i w skupieniu przekładać klocki z jednego pudełka do drugiego lub rozgryzać działanie tabletu. Odsuń się kilka kroków i postaraj, by maluch nie widział, że jest fotografowany.
Obejrzyj wzruszające zdjęcia noworodków
5 z 6
Nieprzeładowane zdjęcia
4. Im mniej, tym lepiej
Nie potrzebujesz tony sprzętu, dziesięciu obiektywów, filtrów, statywu, wymyślnej scenerii i akcesoriów. Dobre zdjęcie robi fotograf, a nie sprzęt czy scenografia. Skup się na dziecku – to ono jest bohaterem zdjęcia, niech więc zdjęcie mówi coś o nim. Nie musi to być portret, równie dobre są ujęcia zabawy z psem czy w ramionach babci, ważne, by zachować umiar. Nie musisz też stroić dziecka – kolczyki, opaski, falbanki, torebki nie są niezbędne, bo jeśli maluch nie czuje się w nich dobrze, coś go kłuje, uwiera, nici z dobrego zdjęcia.
6 z 6
Perspektywa dziecka
5. Perspektywa dziecka
Spróbuj przyjąć perspektywę dziecka i rób zdjęcia z jego poziomu – ukucnij, połóż się, spójrz w oczy. Jeśli będziesz robić zdjęcie ze swojej perspektywy – dużego, dorosłego człowieka – zawsze coś nie tak będzie z proporcjami: a to głowa za duża, a to postać za mała. Pamiętaj, że nie ma jednego i uniwersalnego sposobu na dobre zdjęcie. Najważniejsze, żeby sesja była zabawą, w innym wypadku dziecko się onieśmieli, zdenerwuje lub rozpłacze zmęczone. Jeśli twoja pociecha nie lubi zdjęć – spróbuj wykonać kilka ujęć z ukrycia. Gdy to nie zadziała, nie rób nic na siłę.
Przeczytaj też, dlaczego zdjęcia dziecka nie powinny się znaleźć w Internecie