Reklama

Noworodek, który dopiero zaczyna poznawać świat, szybko się uczy, że płacząc może przywołać mamę i w ten sposób zapewnić sobie jedzenie i poczucie bezpieczeństwa. Potrafi zresztą więcej: np. uważnie wpatruje się w ludzkie twarze (a także we wszystko, co je przypomina, np. buzie zabawek, tarcze zegara) i słucha, gdy się do niego mówi, choć oczywiście nie rozumie jeszcze ani słowa.
Z czasem maluszek zaczyna dostrzegać i zapamiętywać dużo więcej: zapach bliskich osób, barwę światła nocnej lampki, znajomą muzykę i zabawki, zwykłe, domowe odgłosy. Dzięki tym wszystkim bodźcom zaczyna pojmować coraz więcej związków przyczynowo-skutkowych, np. orientuje się, że szum wody z kranu oznacza wieczorną kąpiel i wie, że jeśli „pacnie” rączką zawieszoną nad jego łóżeczkiem zabawkę, ta zacznie się kołysać.
Takich odkryć przybywa z dnia na dzień, a im dziecko jest starsze, w tym większym stopniu może kontrolować swoje otoczenie. To dla niego wielka frajda: naciskając po wielokroć ten sam przycisk w zabawce sprawdza, czy za każdym razem otrzyma podobny rezultat. Jest bardzo szczęśliwe, gdy przekonuje się, że potrafi samodzielnie uzyskać efekt, którego oczekuje (np. naciska czerwony guzik – zapala się światełko, naciska niebieski – zaczyna grać muzyka). Dzięki temu wszystkiemu zaczyna lepiej rozumieć swoje otoczenie, a znając reguły, które nim rządzą, czuje się w świecie bezpiecznie i jest gotowe na jego podbój!
Jakie zabawki mogą pomóc dziecku w rozwijaniu umiejętności kojarzenia?

Reklama

Jeździk-pchacz 5 w 1 Rosnę z Tobą

Nazwa tej wszechstronnej zabawki mobilnej nie jest przypadkowa – ona rzeczywiście rośnie wraz z dzieckiem!
Gdy malec nie potrafi jeszcze chodzić, może bawić się na siedząco odpiętą od pojazdu „deską rozdzielczą” – elektronicznym panelem wyposażonym w przyciski muzyczne, element a ku ku, lusterko, piszczek i obracające się zębatki. To nie tylko ekscytujące, ale i bardzo rozwijające zajęcie: dziecko może sprawdzić, co się stanie, jeśli naciśnie czerwony albo zielony przycisk, jaki efekt uzyska wciskając niebieski itd. Tym samym uczy się kojarzyć fakty (przyczyna – skutek) i wyciągać wnioski.

materiały prasowe

Gdy już potrafi utrzymać się na nóżkach, może robić to samo na stojąco (panel wraca na ramę pojazdu), a przy okazji ogląda swoje otoczenie z zupełnie nowej perspektywy.
Zabawka może także pomóc w stawianiu pierwszych kroków: dzięki mechanizmowi 3-stopniowej kontroli prędkości i takim ustawieniu koła, by pojazd jechał wyłącznie na wprost, jest to całkowicie bezpieczne! Potem zaś może na nim jeździć nie tylko po domu, ale także w parku czy na chodniku pod domem.Lub... korzystać z jeździka jak z wózeczka – wystarczy zastąpić panel pojemnym koszem na misie czy inne zabawki.

materiały prasowe

Mały Odkrywca - Myszka Coco

Ta urocza zabawka interaktywna oferuje więcej niż można sądzić na pierwszy rzut oka! To nie tylko miła w dotyku przytulanka o zabawnym pyszczku, ale przede wszystkim inteligentny przyjaciel, który dla rozwoju brzdąca potrafi zdziałać prawdziwe cuda.

materiały prasowe

Dzięki specjalnym czujnikom Myszka Coco nawiązuje z dzieckiem interakcje i reaguje na to, co robi z nią maluch, np. chrupie, gdy jest karmiona, chichocze, gdy jest łaskotana. Z jej pomocą dziecko uczy się mnóstwa ważnych rzeczy, ale przede wszystkim rozumienia związków przyczynowo-skutkowych.

materiały prasowe

Warto dodać, że Myszka Coco ma przyjaciół: Królika Thomasa i Lwa Leonardo. Do każdej z tych zabawek dołączono 7 kart rozwojowych, dzięki którym można w pełni zrozumieć jak wielkie znaczenie dla rozwoju malca mają poszczególne zabawy.
Więcej o Małych Odkrywcach przeczytasz >>> TUTAJ

Gimnastyka – Mata edukacyjna z pałąkami Magiczna Kraina

Tą wyjątkową matą mogą się cieszyć już noworodki, które – wbrew temu, co nam się często wydaje – wyraziste, kontrastowe kolory widzą o wiele lepiej niż delikatne pastele.
Matę wyposażono w mnóstwo elementów stymulujących rozwój maleństwa: zabawkę muzyczną z 3 melodiami, zawieszkę-dzwoneczek, szeleszczące drzewko, miękką książeczkę, którą można zabrać ze sobą, wychodząc z domu, elementy o różnych fakturach (satynowe wstążki, pluszowa chmurka).

Marko

Dziecko może się bawić na macie na różne sposoby. Jako kilkumiesięczny bobas ćwiczy przede wszystkim obroty, a gdy podrośnie i ma już więcej niż pół roku, bawi się nią w bardziej wyrafinowany sposób, rozwijając swoją zdolność kojarzenia przyczyn i skutków. Może np. włączać światełka i muzykę oraz bawić w a ku ku.

materiały prasowe

Karuzela Rośnij z muzyką - Zabawa na łące

Karuzela Rośnij z muzyką nie tylko bawi, ale i koi, pozwalając dziecku stopniowo przygotować się do snu. Gra 18 różnych melodii. Gdy maluszek dobrze je pozna, niektóre z nich będą mu się kojarzyły z dniem i aktywnością, inne – z wieczornym wyciszeniem i rozluźnieniem. Warto dodać, że gdy karuzela jest w ruchu, zawieszone na niej zwierzątka są skierowane buziami zawsze w stronę dziecka.

Marko

Zabawka rośnie wraz z dzieckiem. Gdy karuzela przestanie być już potrzebna, zmienia się pozytywkę, którą można przymocować do łóżeczka lub ze sobą nosić.
Wyposażona w kolorowe przyciski zabawka pozwala dziecku zorientować się, że różne przyczyny mają różne skutki, a więc zrozumieć istotę procesu przyczynowo-skutkowego.

materiały prasowe

Przynajmniej 7 korzyści...

Sięgając po zabawkę dla malucha, należy zwrócić uwagę, by umożliwiała stymulowanie rozwoju malucha w różnych obszarach. Jakich?
1. Kojarzenie. Rozwój w tym obszarze umożliwia odkrywanie świata i zdobywanie nowych umiejętności.
2. Język i komunikowanie się. Dzięki rozwijaniu mowy maluch może dzielić się z otoczeniem swoimi pomysłami, myślami i emocjami. I pamiętaj – gaworzenie też jest formą komunikacji!
3. Ruchy precyzyjne. To niezwykle istotne, by dziecko mogło ćwiczyć chwytanie czy celowanie. Wkładanie niektórych przedmiotów do ust jest dla maluchów również bardzo ważną umiejętnością.
4. Zmysły. Dzięki nim możemy badać otoczenie i poszerzać jego pojmowanie. Zmysły pozwalają gromadzić i przetwarzać napływające informacje. Nie wolno zapominać o wspieraniu rozwoju żadnego z nich – wzroku, smaku, zapachu, słuchu ani dotyku.
5. Ruchy całego ciała. Silne mięśnie są potrzebne do wykonywania czynności jak między innymi unoszenie głowy, przewroty na brzuch, siadanie, raczkowanie czy chodzenie. Dzięki nim dziecko staje się samodzielne i w pełni aktywne.
6. Wyobraźnia i kreatywność. Te dwa elementy pozwalają tworzyć to, co fizycznie nie istnieje, realizować swoje pomysły i spełniać marzenia. Wyobraźnia dziecka potrafi być naprawdę niesamowita i u niejednego dorosłego wywołać konsternację.
7. Rozwój emocjonalny i społeczny. To niezwykle istotne także na późniejszym etapie rozwoju, podczas np. nauki. Obszar ten wspiera także dziecko w rozpoznawaniu emocji.

materiały prasowe
Reklama

Artykuł powstał z udziałem Tiny Love

Reklama
Reklama
Reklama