
Jazda na łyżwach ma wiele korzyści, a nauka jazdy może być dla dziecka świetnym treningiem sprawności i dobrą zabawą. Jednak, aby malec chciał się uczyć, trzeba zapewnić mu odpowiednie łyżwy. Podpowiadamy, po jakie pierwsze łyżwy dla dzieci warto sięgnąć, aby jazda sprawiała przyjemność.
Jakie łyżwy dla dziecka?
Łyżwy dla dzieci można podzielić na dwupłozowe i takie z jednym ostrzem. Te dwupłozowe przytwierdza się paskami do butów. Utrzymanie na nich równowagi jest o wiele łatwiejsze, a stopy nie wykrzywiają się na boki. To jest ich niewątpliwą zaletą. Z tego względu również łyżwy dwupłozowe idealnie nadają się na pierwsze łyżwy dla dziecka.
Łyżwy z jednym ostrzem dzieli się na figurowe i hokejowe.
Łyżwy figurowe są wykonane ze skóry lub podobnego do niej tworzywa. Wiąże się je sznurowadłami. Na przodzie płóz znajdują się ząbki. Tego typu sprzęt warto dać dziecku, które już wcześniej jeździło na łyżwach.
Skóra nie stabilizuje stopy tak skutecznie, jak plastikowa skorupa, więc na początku użytkowania trzeba uprzedzić dziecko, że nogi mogą szybciej się męczyć, a nawet boleć, ale to minie. Można też kupić łyżwy z figurową płozą, ale plastikowe, które mocniej trzymają kostki dziecka.
Łyżwy figurowe można ostrzyć z rowkiem po środku lub tak, jak hokejowe – „na płasko”.
Wolisz jednak łyżwy figurowe dla dziecka? Nie ma sprawy! Tu znajdziesz modele w najlepszych cenach:
Łyżwy hokejowe dla dzieci najczęściej mają plastikowy but. Od figurowych różnią się tym, że nie mają ząbków w przedniej części płozy:
Łyżwy dla dzieci w wieku 2-3 lata
Dla dzieci w tym wieku najlepiej kupić łyżwy z dwiema płozami. Są dużo stabilniejsze i nie męczą tak nóg, jak łyżwy na jednej płozie. Niestety poruszanie się na nich to raczej ślizganie się po lodzie, a nie prawdziwa jazda. To nic nie szkodzi. Tak małe dziecko warto najpierw oswoić z poruszaniem się po lodzie, a do tego celu najlepsze są właśnie łyżwy na dwóch płozach. Przyczepia się je do butów paskami. Jeśli kupujesz pierwsze łyżwy dla swojego malucha, kup takie, z regulacją rozmiaru. Dzięki temu posłużą wam dłużej niż jedną zimę.
Tutaj znajdziesz propozycje łyżew dla najmłodszych dzieci:
Łyżwy dla dzieci w wieku 4-5 lat i starszych
Czterolatek jest już zwykle na tyle sprawny, że można mu sprawić łyżwy na jednej płozie. Do nauki jazdy zdecydowanie polecamy takie z płozą typu hokejowego, czyli bez ząbków z przodu, oraz takie z plastikową skorupą zapinaną na klamry. Tego typu łyżwy dla dzieci są dla nich wygodniejsze: nie trzeba ich wiązać, szybko się je zapina, dobrze stabilizują kostkę, a dziecko nie potyka się o ząbki łyżew.
W tej kategorii dostępne są łyżwy z regulacją rozmiaru, bez regulacji oraz takie, które na lato można przerobić na rolki. Przed zakupem obejrzyj płozę – łyżwy z plastikowymi butami mogą mieć też płozę figurową!
Sprawdź różne modele łyżew plastikowych dla dzieci – wszystkie w dobrych cenach:
Łyżwy dziecięce – dopasowanie
Buty łyżew, nieważne, czy plastikowe, czy skórzane, nie mogą dziecka uwierać. Dlatego trzeba je dziecku założyć i chwilę poczekać, a najlepiej pozwolić dziecku w nich pochodzić (nie dotyczy to łyżew na dwóch płozach – dziecko ma nogi we własnych butach). Uwaga! Do chodzenia trzeba założyć na płozy ochraniacze!
Jeśli dziecko nie zgłasza, że buty je cisną, albo uwierają, można planować wyjście na ślizgawkę. Wszelkie uwagi zgłaszane przez dziecko trzeba brać poważnie i w razie potrzeby mierzyć inny model łyżew i tak do skutku – aż znajdzie się takie, które są dla dziecka wygodne.
Łyżwy dla dzieci o regulowanym rozmiarze
Zwykle tak samo skutecznie stabilizują kostki dziecka, ale potrafią przeciekać w miejscu, gdzie rozsuwa się skorupę. Ich niewątpliwą zaletą jest jednak to, że można ich używać przez 2-3 sezony.
Uwaga! Naukę jazdy na łyżwach warto prowadzić z użyciem naostrzonych łyżew! W przeciwnym wypadku dziecko może się zniechęcić, a wydane na zakup łyżew pieniądze pójdą w błoto.
Zobacz także:

Na alpejskich stokach sporo jest grup nawet czteroletnich dzieci szusujących za instruktorem. W Polsce zwykle później zarażamy dzieci pasją do zimowych sportów. Czas to zmienić! Przedszkolaki całkiem dobrze radzą sobie na stoku czy lodowisku. Bardzo szybko się uczą jazdy na nartach czy łyżwach. Trzeba tylko kupić lub wypożyczyć odpowiedni sprzęt i wiedzieć, jak zachęcić (a nie zniechęcić) małego sportowca. Efekt? Zadowolone i dumne z siebie dziecko. Sporty zimowe dla dzieci – jazda na łyżwach Łyżwy mają tę przewagę nad innymi sportami zimowymi, że... nie potrzeba do nich (przynajmniej w większych miastach) zimy. Na krytym lodowisku dziecko może jeździć nawet przez cały rok. Od jakiego wieku? Pierwsze kroki na łyżwach może postawić już cztero-,pięciolatek. Wcześniej to niewskazane ze względu na zbyt delikatne stawy (wtedy łatwiej o ich przeciążenie lub uraz). Co będzie potrzebne? Na początek łyżwy lepiej wypożyczyć. Zakup lepiej odłożyć, gdy będzie wiadomo, że jazda na łyżwach nie była kilkudniowym kaprysem. Kupując łyżwy, nie korzystaj z cenowych superokazji, bo tanie łyżwy są gorzej wykonane, szybciej się deformują i mogą stać się przyczyną kontuzji. Do nauki potrzebny też będzie kask i rękawiczki (dotknięcie lodu gołą dłonią jest nieprzyjemne). Jak wygląda nauka? Najpierw jest... nauka chodzenia po lodzie. Później – trening upadania i hamowania. Na kolejnych lekcjach jest nauka jazdy na łyżwach przodem, na jednej nodze, podskoków, wypadów. Dopiero później jazdy tyłem, po łuku, obrysie koła oraz spiral i obrotów. Na ile wynająć instruktora? Aby nauczyć się nie tylko jazdy, ale też np. skoków, potrzeba około dziewięciu miesięcy. Można wykupić indywidualne lekcje (od 100 zł za godzinę) lub grupowe (40–50 zł). Sporty zimowe dla dzieci – jazda na nartach...

Pielęgnacja noworodka, szczególnie tego urodzonego przedwcześnie, na pierwszy rzut oka nie jest prosta. Skóra maluszka jest niedojrzała, cienka oraz mniej odporna na podrażnienia i urazy niż skóra starszych dzieci. W związku z tym o każdej porze roku, jednak szczególnie w okresie jesienno-zimowym, należy zwracać uwagę na ubiór dziecka oraz warunki panujące na zewnątrz, jak i te w domu, a także z rozwagą dobierać kosmetyki dla wrażliwej skóry maluszka. O faktach i mitach związanych z pielęgnacją noworodka podczas liveczatu prowadzonego przez dziennikarkę mamotoja.pl Katarzynę Imiołek opowiadała Dorota Lewandowska, pielęgniarka z oddziału Intensywnej Terapii Noworodka Instytutu Matki i Dziecka. Jeśli jest zimno, lepiej unikaj spacerów – prawda czy mit? Chociaż mówi się, że nie ma złej pogody na spacer, to w przypadku noworodków faktycznie można taką określić. Nasz ekspert zalecił, by przy temperaturze -8˚C lepiej nie wychodzić z maluszkiem na spacer, przy czym warto pamiętać, by sprawdzać temperaturę odczuwalną, a nie tylko widoczną na termometrze. Oprócz nieodpowiedniej temperatury, mamę z noworodkiem powinna zatrzymać w domu ulewa lub silny wiatr. I tutaj istotne jest także to, że nie zaleca się wychodzenia z domu na spacer, ale jeśli wyjście jest konieczne i związane np. z wizytą u lekarza, to oczywiście można to zrobić. Z bardzo małym dzieckiem lepiej nie wychodź na spacer – prawda czy mit? Jeśli temperatura odczuwalna jest powyżej 15˚C, to można wyjść na spacer z noworodkiem od razu. Z kolei, jeśli jest poniżej 15˚C, to werandując dziecko od połowy 2. tygodnia życia, warto wyjść z nim na pierwszy spacer około 4. tygodnia życia. Spacer powinien trwać około 15-30 minut. Werandowanie jest możliwe o każdej porze i w każdych warunkach – prawda czy mit? Zgadza się, werandowanie jest możliwe o każdej porze roku i bez względu...

Zimowe kolorowanki dla dzieci do wydruku - wystarczy kliknąć na wybrany obrazek i wydrukować szablon. Do wyboru macie 15 kolorowanek przedstawiających zimowe zabawy , takie jak jazda na łyżwach, nartach, lepienie bałwana. Wybierajcie, drukujcie i kolorujcie zimowe obrazki. Zimowe kolorowanki do druku: Zimowe kolorowanki dla dzieci: kolaż Pani zima - kolorowanka Zimowy pejzaż - kolorowanka Zimowe kolorowanki dla dzieci: płatki śniegu Bezpieczne zabawy zimowe - kolorowanki: Kolorowanki: zima - dzieci z bałwankiem Zimowe kolorowanki: bezpieczne zabawy Kolorowanki: zimowe zabawy - lepienie bałwana Kolorowanki: zimowe zabawy - narty Dzieci na łyżwach - kolorowanka Dokarmiamy zwierzęta - kolorowanki: Zimowe kolorowanki: dokarmiamy zwierzęta zimą Zimowe kolorowanki dla dzieci: jedzenie dla reniferów Ptaki zimą - kolorowanki: Ptaki zimą - kolorowanki Zimowe kolorowanki do druku: ptaszki Dokarmianie ptaków zimą: kolorowanki Kolorowanki: chłopiec dokarmia ptaki Ptaki na gałęzi - obrazek do kolorowania Kolorowanki: zima z bałwankiem Czy lubicie lepić bałwana? Ten z zimowej kolorowanki wygląda wyjątkowo przyjaźnie w otoczeniu dwójki uśmiechniętych dzieci. Nos ma wykonany z marchewki, guziki z węgielków, a kapelusz z garnka. Może twoje dziecko dorysuje coś jeszcze bałwankowi, np. szalik? Zimowe kolorowanki: bezpieczne zabawy Na obrazku widać dzieci w czasie zimowych zabaw. Jakie są wasze ulubione? Jest to lepienie bałwana, rzucanie się śnieżkami, a może jazda na sankach? Zimowe kolorowanki: dokarmiamy zwierzęta zimą Podczas zimy zwierzęta często mają problem ze znalezieniem sobie jedzonka. Czy dokarmiacie je w trakcie tych mroźnych dni? Jeśli nie, może w tym roku zaczniecie? Na początek pokolorujcie obrazek z...