Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zabawy na śniegu / zimowe zabawy
Adobe Stock
Czas wolny

Zabawy na śniegu – 19 zimowych zabaw na ferie i nie tylko

Dzieci kochają zabawy na śniegu i wszelkie zimowe aktywności na powietrzu. Tu znajdziesz podpowiedzi, jak zająć dziecku czas nie tylko podczas ferii. Sprawdź nasze pomysły na zimowe zabawy.
Zima wcale nie musi być gorsza od lata i oznaczać dla dziecka nudzenia się w czterech ścianach. Wyciśnijcie z zimy wszystko, co najlepsze, także wtedy, gdy zamiast śniegu jest chlapa.

Mamy dla was aż 19 pomysłów na kreatywne spędzenie czasu! Ruchowe zabawy na śniegu sprawią, że maluchy będą mieć mnóstwo frajdy. Udowadniamy także, że w domu zimą również nie trzeba się nudzić. Skorzystajcie z naszych propozycji na bezpieczne zabawy zimowe na śniegu i nie tylko!


Zabawy zimowe na śniegu:

Zabawy zimowe na niepogodę:

1. Zabawy ze śniegiem w roli głównej

Na zaśnieżonym trawniku można robić mnóstwo wspaniałych rzeczy. Poniżej nasze propozycje fajnych zimowych zabaw na śniegu.

 • „Rysujcie” wydeptując w puchu esy-floresy, kółka, linie, a nawet cale labirynty. Przy okazji można porównać wielkość stóp mamy, dziecka i taty.
 • Zbudujcie mini igloo. Robi się je ze śniegowych kulek.
 • Rzucajcie śnieżki do celu, np. do grubego drzewa.
 • Tropcie dzikiego zwierza. Czyje to ślady? Dokąd prowadzą?
 • Odciskając w śniegu ślady butów, rysujcie nimi wzory: choinki, ślady opon traktora, figury geometryczne.

2. Babki ze śniegu

Idealnie nadają się do tego foremki do babek z piasku. Zresztą co tam foremki! Jeśli śnieg jest lepki można go kształtować i bez foremek. Spróbujcie lepić figurki zwierząt: żółwia, zająca, psa, kota, słonia. Takie zabawy na śniegu są dla dziecka bardzo atrakcyjne! 

3. Lepienie nietypowego bałwana

Banalna zabawa na śniegu? Nie dla twojego dziecka. Gdy już ulepicie bałwana:

 • Załóżcie mu coś na głowę (choćby czapkę zrobioną z gazety) albo zróbcie efektowną fryzurę (na przykład na jeża – z patyczków albo z przedziałkiem – z kępek wyciągniętej spod śniegu suchej trawy.
 • Koniecznie doróbcie mu oczy i guziki (w mieście trudno o węgielki, więc będą musiały wam wystarczyć kamyki, szyszki  albo nawet zabrane z domu  mandarynki) oraz marchewkowy nos.
 • Jeśli macie jeszcze siłę i ochotę, zafundujcie mu towarzystwo – żonę, dzieci, psa albo żółwia.

4. Karmienie ptaków

Dla maluchów to wielka frajda, a dla ptaków sprawa życia i śmierci, dlatego nie wychodźcie z domu z pustymi kieszeniami. Zabierzcie ziarna, kawałek słoniny (zawieście go na gałęzi na sznureczku albo na rozciągniętym spinaczu) i urządźcie ptakom przyjęcie. To świetna okazja, by przyjrzeć im się z bliska i okazja do wypróbowania innych naszych zabaw na śniegu!

5. Wyjazd w góry

W mieście chlapa i korki? Poszukajcie zimy w górach. Wyjechać można już z półrocznym niemowlęciem (młodszym dzieciom raczej nie służy gwałtowna zmiana klimatu), najlepiej na co najmniej dwa tygodnie, by malec zdążył się zaaklimatyzować.

Dobra rada: Poszukajcie ośrodka nastawionego na przyjmowanie rodzin z małymi dziećmi. Dzięki temu wy nie będziecie przeszkadzać innym, a inni – wam. Poza tym będziecie mogli liczyć na wiele udogodnień. Takich miejsc jest coraz więcej. Interesuje was nauka jazdy na nartach dla dzieci? W niektórych z nich na najmłodszych czeka szkółka narciarska czy ośla łączka po której nie jeżdżą dorośli. Być może traficie nawet na przedszkole, w którym maluchy bawią się i uczą, podczas gdy ich rodzice szaleją na stoku.

6. Jazda na sankach

Na sanki można się wybrać już z dziewięcio-, dziesięciomiesięcznym niemowlakiem. Warunek: dziecko musi już samodzielnie siedzieć. To stara jak świat zabawa na śniegu, ale nieodmiennie cieszy każde kolejne pokolenie dzieci.

 • Sanki dla niemowlaka powinny mieć dość szeroko rozstawione płozy (dzięki temu są stabilne) i solidne oparcie.
 • Malec nie powinien siedzieć na zimnych deseczkach, dlatego pamiętaj o kocyku albo karimacie pod pupę. Zabierz także kocyk do przykrycia lub ciepły śpiwór. 
 • Jeśli twój smyk jest ruchliwy, nie zapomnij o szelkach, bo co chwilę będziesz wyciągać go z zaspy.

 

Starszego malca (już dwu-, trzylatka) ucz zasad bezpieczeństwa – tego, że zjeżdżając z górki trzeba uważać na innych, że pod górkę wchodzi się bokiem, że trzeba czekać na swoją kolej itd.

Nasza rada: Zamiast przytupywać z zimna na szczycie górki i czekać, aż twoja pociecha wgramoli się na szczyt, zjeżdżaj wraz z nią. Już niedługo będzie wolała bawić się z kolegami, więc korzystaj z okazji.

Przeczytaj: Jakie sanki wybrać dla dziecka? [Przegląd]

7. Narty

Zdaniem fachowców naukę najlepiej rozpocząć, gdy dziecko ma sześć lat. Jego mięśnie i stawy są już wówczas wystarczająco rozwinięte, a malec wciąż jeszcze ma blisko do ziemi, więc upadki nie są groźne.

 • Pamiętaj o zasadzie: nic na siłę, bo nauka powinna być przyjemnością, a nie katorgą. 
 • Maluchowi niezbędne będą też gogle dziecięce.
 • Wybieraj niewielkie pagórki i ośle łączki na których nie ma tłoku – zderzenie z dorosłym narciarzem mogłoby się skończyć tragedią.
 • Pamiętaj: dzieci mogą zjeżdżać tylko w kaskach.


Sprawdź: Gdzie na ferie z dziećmi: ośrodki narciarskie w Polsce i za granicą

8. Łyżwy

Naukę (najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora) może rozpocząć cztero-, pięciolatek, jednak na ślizgawkę (choćby niewielką, np. zamarzniętą kałużę) warto zabrać młodsze dziecko. Stąpanie po śliskim lodzie (nawet bez łyżew) to przecież bardzo ciekawe doświadczenie i doskonała zabawa!

 • Pamiętaj: nigdy nie wchodź z dzieckiem na zamarznięte stawy, jeziora itd. nawet jeśli lód jest gruby i pełen ludzi, którym brakuje wyobraźni.
 • Zawsze przed wejściem na lód zakładaj dziecku kask!

9. Kulig

Nie wyjechaliście w góry, a w okolicy nikt nie ma konia i sań? Poprzekładajcie sznurki sanek przez deseczki tak, by je połączyć, znajdźcie rącze konie (w tej roli najlepiej sprawdzą się tatusiowie) i jazda! Pilnujcie tylko, by nie pogubić pociech  na zakrętach. Rozbawionym ojcom zdarza się to bardzo często.

10. Balonowa lawina

Nie oszukujmy się, zima nie zawsze jest piękna. Gdy  za oknem jest tak paskudnie, że nawet pies odmawia wyjścia na spacer, lepiej odpuścić sobie spacer i  zostać w domu.
Nie macie nic do roboty? Nadmuchajcie tyle balonów, ile tylko zdołacie (najlepiej przy użyciu pompki). A potem podrzucajcie je, przysypujcie się nimi i odgarniajcie je niczym zwały śniegu. I koniecznie zróbcie sobie zdjęcia. Zakład, że nikt nie będzie miał ponurej miny?

11. Zimowy krajobraz

Ta zimowa zabawa rozbudzi kreatywność dziecka! Gdy za oknem leje zamiast sypać, wyczarujcie zimowy krajobraz sami.

 • Przyklejcie do szyb śnieżynki wycięte z serwetek.
 • Spróbujcie zrobić bałwanka z wacików.
 • Namalujcie obrazek pastą do zębów na niebieskiej kartce z bloku. Na namalowany farbami i posmarowany klejem obraz możecie wysypać gruboziarnistą sól – będzie pięknie błyszczała.

12. Ogródek na parapecie

Brakuje wam zieleni? Zasiejcie rzeżuchę, wetknijcie do doniczki cebulę i „piętkę” pietruszki. A potem podlewajcie i codziennie sprawdzajcie,  jak wasze roślinki rosną. Dla maluszka to cenna lekcja przyrody i …cierpliwości. Poza tym, łatwiej przekonać się do zieleniny, jeśli się ją samemu wyhodowało.

13. Wieczór z Puchatkiem

Długie zimowe wieczory to fantastyczna okazja, by rozkochać malca w literaturze. Na pewno wiesz, że czytanie rozwija wyobraźnię, wrażliwość,  pamięć, poszerza zasób słownictwa itd. Ale przede wszystkim otwiera przed malcem całkiem nowe światy, dostarcza pomysłów do zabaw i jest po prostu bardzo, ale to bardzo przyjemne.

14. Bal przebierańców

Wystarczy kilka rzeczy, które znajdą się w każdym domu: szeroki szal,  obrus albo  ręcznik (można z nich robić peleryny, suknie balowe, turbany itd.), broszki z bezpiecznym zapięciem (przydają się do spinania szat), wszelkie nakrycia głowy (włącznie z tym zrobionym z gazety). 
Przebieranki to nie tylko wielka frajda, ale także sposób na rozwijanie wyobraźni. Przy takich okazjach dzieci uczą się także,  że nie trzeba wiele by świetnie się bawić i że na telewizorze świat się nie kończy.

15. Podróż na niby

Ta bardzo nietypowa zimowa zabawa poszerzy horyzonty malucha. Ciekawemu świata przedszkolakowi warto kupić globus albo dużą mapę świata.

 • Pokaż dziecku gdzie jest zimniej niż w Polsce, a gdzie dużo dużo cieplej.
 • Zaznacz (np. naklejką),  gdzie mieszkają pingwiny, a gdzie lwy i słonie.
 • Opowiedz o miejscach, w których byłaś albo o których marzysz.

Dzięki temu będzie wiedziało, że świat jest ogromny i różnorodny.

16. Racuszki z jabłkami i inne pyszności

Zimą wszyscy potrzebujemy więcej kalorii, więc można od czasu do czasu trochę zaszaleć. Chrupiące, posypane śnieżkiem (czyli cukrem-pudrem) racuszki, jabłka pieczone z miodem albo konfiturami,  ryż z jabłkami i cynamonem, orzechy czy figi, daktyle właśnie teraz smakują najlepiej. Pamiętaj jednak, że malec powinien jeść także dużo warzyw (potrzebuje teraz wyjątkowo dużo chroniącej przed przeziębieniami witaminy C) i mięso.

17. Szaleństwa w sali zabaw

Twój malec stęsknił się za huśtawką, zjeżdżalnią i towarzystwem rówieśników? Zabierz go na plac zabaw pod dachem. Niech się wspina, „pływa” w basenie z piłeczkami, biega, słowem niech szaleje na całego. 

Staraj się jednak wybierać pory, gdy nie ma wielkiego tłoku (lepiej unikać weekendów). Po pierwsze dlatego, że gdy dzieci jest zbyt dużo, dosłownie skaczą sobie po głowach, a wtedy  łatwo o wypadek. Po drugie – w tłumie zawsze znajdzie się zakatarzony kaszlący brzdąc,  który rozsiewa bakcyle na prawo i lewo. Pamiętaj że w sali zabaw można zostawić dopiero trzylatka. Młodsze maluszki mogą się bawić wyłącznie pod opieką rodziców.

18.  Aquapark

Chcesz zrobić maluszkowi naprawdę wielką frajdę? Zabierz go na basen! Weźcie ze sobą dmuchane kółko, rękawki, piłkę i świetnie się bawcie.

 • Przed wyjściem z pływalni dziecko powinno ochłonąć – np. spędzić kwadrans czy dwa w barku.
 • Dokładnie wysusz mu włosy.  Jeśli będą choć odrobinę wilgotne, głowa natychmiast się wychłodzi (a wraz z nią reszta ciała) i przeziębienie murowane.
 • Maluch powinien mieć ciepłą czapkę szczelnie osłaniającą  na uszy, bo co by się nie zrobiło, zawsze w jakimś zakamarku zostaje odrobina wody.

19 . Wizyta w ZOO

Ogrody zoologiczne warto odwiedzać także zimą. Warto się wybrać do ZOO choćby po to by zobaczyć wielbłąda na śniegu – to naprawdę niecodzienny widok. Zwierzęta, które nie lubią chłodu znajdziecie w pawilonach. Warto przyjrzeć się uważniej zwłaszcza tym, które w lecie na ogół  przegrywają z żyrafami i małpami – wężom, rybom, a może nawet paskudnym, włochatym pająkom.

Zobacz także:

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
300 plus - kiedy wypłata świadczenia dobry start
Aktualności
300 plus – kiedy wypłata świadczenia „Dobry start”?
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
ugryzienie szerszenia
Zdrowie
Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak