Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czas wolny

Jak się zachować podczas burzy? (inaczej w lesie, w górach i w domu!)

Co roku od pioruna ginie w Polsce kilkadziesiąt osób! Można się jednak przed burzą ochronić, nawet jeśli zaskoczy was podczas jazdy samochodem, w górach, w lesie albo na spacerze.

Pierwsze wiosenne burze zaczynają już regularnie pojawiać się w całej Polsce. To często bardzo niebezpieczne zjawiska, zwłaszcza jeśli zaskoczą cię podczas wycieczki w lesie albo w górach. Jak zachować się w czasie burzy i w jakich województwach zagrożenie będzie największe?

Silne burze z gradem: ostrzeżenie dla 7 województw

Możemy spodziewać się wyjątkowo gwałtownych burz z gradem − ostrzegł w niedzielę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W komunikacie doprecyzowano, że najbardziej niebezpieczne zjawiska, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia, z dużym prawdopodobieństwem wystąpią w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim, podkarpackim i małopolskim − w tych regionach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia. IMiGW przestrzega też przed dużymi opadami deszczu i silnym wiatrem do 80 km/h.

Czy można się schować podczas burzy w samochodzie?

Najbezpieczniej przeczekać burzę w murowanym budynku, najlepiej z piorunochronem, ale eksperci polecają także samochód jako bezpieczne miejsce podczas burzy.

Uwaga! Jeśli deszcz ogranicza widoczność, lepiej zatrzymać się na poboczu, ale nie pod drzewem. Można stanąć pod wiaduktem, pod mostem – jeśli tylko nie będziesz stwarzać zagrożenia na drodze.

Jak zachować się podczas burzy w plenerze?

Czasem burza może zaskoczyć poza domem. Dobrze, jeśli akurat jedziesz samochodem, ale jeśli jesteś z rodziną nad jeziorem, w górach albo w lesie, warto wiedzieć, jak się zachować, i co stanowi największe zagrożenie.

Burza nad wodą

Jeśli płyniesz żaglówką, zwiń żagle, połóż maszt i kieruj się do brzegu. Oddal się jak najszybciej od wody i terenów podmokłych. Zagrożeniem jest nawet wilgotny mech czy trawa, które mogą doprowadzić do pośredniego porażenia piorunem. Podczas burzy absolutnie nie wolno się kąpać w jeziorze czy rzece!

Burza w otwartej przestrzeni

Na łące najlepiej ukryć się w zagłębieniu terenu. I przyjąć pozycję na żółwia, czyli skulić się. Nie wolno kłaść się na ziemi. Lepiej usiąść na plecaku czy kurtce, żeby odizolować się od podłoża. Grupa osób na otwartej przestrzeni powinna się rozproszyć.

Burza w górach

Musisz jak najszybciej zejść ze szczytu. Warto też, jeśli to możliwe, przejść na zawietrzną stronę góry.

Burza w lesie

Natychmiast opuść las. Jeśli to niemożliwe, trzeba poszukać miejsca jak najniżej usytuowanego, wśród niższych drzew, i przyjąć pozycję żółwia. Nigdy nie chowaj się w czasie burzy pod drzewami. Lepiej zmoknąć niż zostać porażonym piorunem.

Jak się zachować podczas burzy w domu?

Przeczekanie burzy w domu jest w miarę bezpieczne. Na wszelki wypadek, aby zmniejszyć ryzyko pożaru albo szkód wywołanych przez przeciągi, pozamykaj okna i wyjmij wtyczki urządzeń elektrycznych z kontaktów. Nie pozwalaj dziecku zbliżać się do drzwi i okien.

Rozmawianie przez komórkę nie ściąga na nas piorunów: to mit! Nie ma też potrzeby wyłączania telefonu podczas burzy. 

Zobacz też:

największe parki rozrywki w Niemczech
Adobe Stock
Aktualności
Parki rozrywki w Niemczech – 6 największych parków [ceny, atrakcje, bezpieczeństwo]
Parki rozrywki w Niemczech słyną z atrakcji dla dzieci, a wśród nich są tak znane miejsca jak Europa Park, Legoland czy park rozrywki pod Berlinem – Tropical Islands. Bilety trzeba kupić z wyprzedzeniem przez internet i dobrze zaplanować pobyt, tak aby nie przekroczyć budżetu.

Mamy dla was 6 najlepszych parków rozrywki w Niemczech. Są w nich karuzele, atrakcje wodne i rollercoastery, a także infrastruktura ułatwiająca życie rodzicom z małymi dziećmi. Zobaczcie, ile to kosztuje i jak korzystać z atrakcji w niemieckich parkach rozrywki. Parki rozrywki w Niemczech: 1. Tropical Islands 2. Europa-Park 3. Heide-Park 4. Legoland Niemcy 5. Phantasialand 6. Belantis zasady bezpieczeństwa w parkach ABC podróży do parku 1. Park rozrywki Berlin – Tropical Islands Park rozrywki Berlin to centrum rekreacyjno-rozrywkowe typu indoor znajdujące się 60 km pod Berlinem. Pod krytym namiotem o powierzchni 4 tys. 400 metrów kwadratowych znajduje się las tropikalny z temperaturą powietrza 26°C, ciepłym morzem o temperaturze 28°C i piaszczystą plażą o długości 200 metrów. Ten ogromny aquapark cieszy się niesłabnącą popularnością wśród gości z całej Europy. Atrakcje Tropical Islands: Jungle Splash – plac wodny ze 100 wodnymi atrakcjami takimi jak ślizgawki, pistolety wodne, siatka do wspinaczki, ślizgawki wodne ze specjalnymi oponami do zjeżdżania oraz turboślizgawki dla lubiących adrenalinę (z prędkością nawet do 70 kilometrów na godzinę), Laguna – grota z wodospadem, kanał ze sztucznymi falami, podziemne ślizgawki, jacuzzi, Amazonia – zewnętrzna strefa Tropical Islands z Whitewater River – 250-metrową „dziką" rzeką ze sztucznym nurtem i Pororoca – stojącą falą, zjeżdżalnie wodne o wysokości 27 metrów, Princess Moanna – statek, z którego można zjeżdżać prosto do wody, samochodziki „bumper cars" o napędzie elektrycznym (dla małych dzieci). Goście mają do dyspozycji różne formy zakwaterowania: namioty na skraju dżungli, bungalowy, apartamenty, domki wypoczynkowe, hotele oraz camping Tropical Islands. Kompleks...

miejscowości nad morzem na wakacje z dzieckiem
adobe stock
Aktualności
Przegląd najpopularniejszych kąpielisk nad morzem. Jaki kurort na wakacje z dzieckiem w dobie pandemii?
Najpopularniejsze nadmorskie miejscowości co roku przyciągają tłumy wczasowiczów. Czy w roku zdominowanym przez pandemię koronawirusa będzie podobnie? Sprawdzamy, jak będzie wyglądało korzystanie z największych nadmorskich kąpielisk i podpowiadamy, gdzie udać się nad morze z dzieckiem.

Mimo pandemii koronawirusa sezon kąpielowy w Polsce tradycyjnie trwać będzie od 1 czerwca do 30 września (choć daty otwarcia poszczególnych kąpielisk są ustalane indywidualnie). Z informacji udzielonych przez Główny Inspektorat Sanitarny wynika, że zalecenia dotyczące organizacji kąpielisk są mniej restrykcyjne, niż pierwotne rekomendacje Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Jak zatem wyglądać będzie korzystanie z nadmorskich kąpielisk w dobie pandemii? Miejscowości nad morzem w dobie koronawirusa: 1.  Popularne kurorty nad morzem: gdzie z dzieckiem? Świnoujście Władysławowo Kołobrzeg Karwia Jastrzębia Góra Ustka Sopot Mielno 2.  Które kąpieliska są już czynne? 3.  Zalecenia GIS-u dotyczące plażowania Popularne kurorty nad morzem: gdzie z dzieckiem?  Władysławowo  –  największą atrakcją Władysławowa są lubiane przez najmłodszych piaszczyste plaże. Te ciągną się tu kilometrami (we Władysławowie jest ich aż 30 km) i jeśli tylko nie korzysta się z głównych wejść, można mieć pewność, że nie zabraknie tu miejsca nawet w szczycie sezonu. Ponadto we Władysławowie znajduje się wiele ciekawych miejsc zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – m.in. port, w którym odbywają się rejsy, słynne Muzeum Motyli czy tory gokartowe. Większość plaż we Władysławowie zostanie otwarta 1 lipca 2020 roku i zamknięta w połowie września. Świnoujście – podczas pobytu z dzieckiem w Świnoujściu miasto odkrywać można na wiele sposobów. Najlepiej połączyć ulubione plażowanie na jednej z najszerszych plaż nad Bałtykiem ze zwiedzaniem centrum miasta i spacerem po przepięknej promenadzie, którą dojść można aż za granicę. W Świnoujściu dostępne są także liczne atrakcje dla dzieci , takie jak Plac edukacji przyrodniczej, park...

fitness
adobe stock
Aktualności
Otwarte siłownie, baseny i sale zabaw. Jak nie zarazić się tam koronawirusem?
Od soboty 6 czerwca otwarte są kluby fitness, parki rozrywki, baseny, sale zabaw i siłownie, które zostały zamknięte wskutek pandemii koronawirusa. Przestrzeganie zaleceń sanitarnych jest tam absolutnie konieczne.

Zgodnie z wytycznymi rządu dotyczącymi odmrażania gospodarki, w sobotę rozpoczął się kolejny etap znoszenia obostrzeń. Amatorzy rekreacji, ćwiczeń siłowych, zabawy czy pływania mogą wrócić w ulubione miejsca. Muszą jednak przestrzegać zasad dotyczących dystansu społecznego oraz starannej higieny rąk, określone przez Główny Inspektorat Sanitarny. Powrót siłowni, klubów fitness i pływalni. O czym trzeba pamiętać? Aby nie zarazić się koronawirusem , należy zachowywać dystans społeczny, dokładnie myć ręce i dezynfekować sprzęt sportowy. Warto wiedzieć, że limit osób na siłowniach i w klubach fitness jest uzależniony od powierzchni danego miejsca, dopuszcza się ograniczoną liczbę klientów w pomieszczeniach (1 osoba może ćwiczyć na 10 metrach kwadratowych.). Sprzęty do ćwiczeń muszą stać w odpowiednich odległościach od siebie (przynajmniej 1,5 m).  Jakie zasady obowiązują na pływalniach i w salach zabaw? W trakcie pandemii na baseny czy do sauny może wejść połowa „maksymalnego obciążenia”, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób – poinformowała Polska Agencja Prasowa.  Z jednego toru pływackiego mogą korzystać jednocześnie maksymalnie 4 osoby.  W przypadku sal zabaw „należy zapewnić rozwiązania uniemożliwiające kontakt osób wchodzących i wychodzących do sali (...) np. (poprzez osobne wejścia/wyjścia, regulację ruchu)”. Sale zabaw, w tym wszystkie przedmioty i sprzęty, należy gruntownie czyścić (wodą z detergentem) albo dezynfekować minimum dwa razy dziennie, w tym raz przed otwarciem.   Źródło: radiozet.pl Zobacz także: Jak przenosi się koronawirus? Jak leczy się koronawirusa? Nowe objawy COVID-19. Nie lekceważ ich

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz