Jak zrobić dziecku piękną fotkę - radzi fotograf
Nie przywieźć z wakacji ładnych zdjęć to grzech! Tylko co zrobić, jeśli dziecko jest zbyt ruchliwe, nie chce się uśmiechnąć ani ustawić przed aparatem? Oto odpowiedź fotografa, który m.in. robi sesje zdjęciowe dla miesięcznika „Twoje Dziecko".
1 z 4
Zrobienie dziecku ładnego zdjęcia to czasem nie lada problem, także wychowawczy. Są maluchy, które na widok rodzica z aparatem uciekłyby, gdzie pieprz rośnie, a jeśli nie uciekają, to mrużą oczy, uśmiechają się sztucznie albo stają zawsze w tej samej pozycji. Mamy dla was rady doświadczonego fotografa, Michała Dembińskiego, który jest także tatą Maksia i Marceliny (na zdjęciach w naszej galerii). Dowiesz się z nich nie tylko, jak robić ładne fotki, które zachwycą rodzinę i znajomych, ale także jak sprawić, by mali modele nie tracili humoru, gdy celujesz w nich obiektywem aparatu.
- Najfajniejsze momenty do fotografowania zwykle zdarzają się wtedy, gdy się tego zupełnie nie spodziewasz. Warto zawsze mieć aparat pod ręką.
- Nie ustawiaj dziecka do zdjęcia ("wejdź tu, popatrz tam)", tylko je obserwuj. Wykorzystuj sytuacje, które się nadarzają, gdy wychodzicie do miasta coś zjeść albo idziecie na spacer nad morze. W trakcie takiego wyjścia można zrobić masę artystycznych fotek, np. gdy dzieci idą przez park czy bawią się na bujanym samochodziku.
- Dziecko jest małe, więc fotografuj je z bliska i przede wszystkim zniż się do jego poziomu, kucając lub siadając. Jeśli stoisz, uzyskasz taki efekt, jakby zdjęcie było robione z drabiny.
- Pstrykaj więcej zdjęć niż jest to potrzebne. Z dużej ilości łatwiej wybrać te najładniejsze, którymi potem będziesz się chwalić.
Czytaj dalej: Jak fotografować dziecko w ruchu?
2 z 4
- Staraj się fotografować dzieci w ruchu, gdy się bawią w lesie, biegają za piłką po plaży. Wyglądają wtedy naturalnie. Maluchy nie umieją pracować jak modele, nie wiedzą, w jakiej pozie wyglądają dobrze, jak mają się ustawiać do aparatu.
- Nie przejmuj się, że dziecko nie patrzy prosto w obiektyw. Jeśli rodzic mówi: "Patrz tu i uśmiechaj się", maluch zwykle sztywnieje, nie rozumiejąc, czego się od niego wymaga albo nienaturalnie się uśmiecha. To widać na zdjęciach!
- Plenerowe fotki rób o poranku i późnym popołudniem. W południe ostre światło sprawia, że pod nosem i oczami tworzą się cienie. Dzieci mają wtedy zwykle na zdjęciach zmrużone oczy.
Czytaj dalej: Jak zrobić dziecku zdjęcie na tle zabytków lub przyrody?
3 z 4
- Jeśli fotografujesz bliskich na tle zabytków lub pięknej przyrody, upewnij się, co tak naprawdę widać w kadrze. Czy nie ma w nim przypadkowych osób lub przedmiotów, które mogą popsuć efekt, np. kawałka czyjegoś ramienia lub czubka głowy.
- Gdy maluch nie ma ochoty na zdjęcia, a zależy ci na zrobieniu fotki w miejscu, w którym jesteś, obiecaj, że potem on sfotografuje ciebie i porównacie swoje dzieła. Możesz też zrobić konkurs rzucania szyszkami czy patykami w najbliższą sosnę – a kiedy dziecko zajmie się zabawą, chwyć za aparat i je fotografuj.
Sprawdź: Jak zrobić dziecku ładny portret?
4 z 4
- Robiąc portrety, próbuj uchwycić różne dziecięce emocje. Uśmiech wcale nie jest konieczny. Nawet smutnemu maluchowi możesz zrobić piękną fotkę.
- Jeśli fotografujesz niemowlę, które jeszcze nie chodzi, rób mu portrety, np. gdy siedzi albo ktoś trzyma je na rękach. Możesz je rozśmieszać, np. pukając się w głowę futerałem od aparatu. Leżące dziecko fotografuj z góry lub z boku, zwracając uwagę, czy twarz nie jest zniekształcona.
- Pstrykaj więcej zdjęć niż jest to potrzebne. Z dużej ilości łatwiej wybrać te najładniejsze, którymi będziesz się potem chwalić i włożysz je do rodzinnego albumu.
- Nie kupuj drogiego aparatu, skoro wiesz, że nie wykorzystasz nawet 10 proc. jego możliwości. Dobre zdjęcia możesz robić nawet telefonem, jeśli aparat ma rozdzielczość ok. 5 mln pikseli lub więcej. Ale jeśli chcesz ze zdjęć zrobić plakat lub duży kalendarz, na pewno warto zainwestować w lepszy sprzęt.
Zobacz też: Kontrowersyjne zdjęcia nagiej matki