


Pod koniec roku szkolnego czas dostaje przyspieszenia, od którego kręci mi się w głowie. Rodzinny kalendarz mieni się kolorami kolejnych wpisów nakazujących mi pamiętać o mnożących się składkach, wydarzeniach, wycieczkach i terminach. Jest tego tyle, że spokojnie można by obdarować resztę miesięcy. Zasypiam z myślą, że czegoś nie dopilnowałam, budzi mnie ta sama paniczna myśl i ścisk w żołądku.
Ale potem nadchodzi ostatni dzień szkoły i przedszkola i czas się zatrzymuje, a my z poczuciem zdezorientowania i nagłej lekkości, od której również kręci nam się w głowach, stajemy w obliczu najlepszych dwóch miesięcy w roku: wakacji. Lato! Teraz będzie wolniej. Nareszcie. W tym roku planuję zaproponować dzieciom kilka fajnych zajęć, może dołączycie do nas?

Pójdziemy na targ
Zamiast iść do zwykłego sklepu, korzystając z chwili bez dzieci i podjąć rutynową decyzję: arbuz, morele, marchewka, pomidory, zabiorę dzieci na targ i każde z nich będzie mogło wybrać owoce i warzywa, które najbardziej im się spodobają. Po powrocie przygotujemy z nich razem sałatkę owocową, proste i zdrowe lody oraz warzywne przekąski.
Zobacz też: Smaczne pomysły na lato

Urządzimy domowe wakacje
Oprócz wypadu w góry lub nad morze, spędzimy część wakacji razem w domu, po to, by cieszyć się swoim towarzystwem i robić te rzeczy, na które w ciągu roku brakuje nam czasu. Będziemy grać w klasy i skakać w gumę, odwiedzimy park, który normalnie jest za daleko i sprawdzimy ten nowy plac zabaw, o którym tyle słyszeliśmy, ale który do teraz w ogóle nie był po drodze.
Przeczytaj: Wakacyjne niebezpieczeństwa na placu zabaw: na co zwracać uwagę?

Będziemy patrzeć w gwiazdy
Lato to najlepszy czas, żeby patrzeć w rozgwieżdżone niebo! Co prawda wieczór zapada później, ale też nie trzeba zrywać się o poranku. W sierpniu obowiązkowo wybierzemy się w jakieś nieoświetlone miejskimi latarniami miejsce i będziemy wypatrywać spadających gwiazd, snując marzenia o kolejnych wakacjach.

Zorganizujemy podchody
Ta zapomniana zabawa nie ma sobie równych. Dlatego w tym roku wybierzemy się na podchody do lasu lub parku. Zaprosimy przyjaciół i będziemy wymyślać zadania i sprytne kryjówki dla kolejnych zadań do wykonania.
Zobacz: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe

Rozpalimy ognisko
Ziemniak z ogniska lub pieczona na patyku kiełbasa smakują lepiej niż cokolwiek innego na świecie, a wspomnienie ogniska zostaje z nami na długie lata. W tym roku dorzucimy pieczenie pianek marshmallow, żeby było jeszcze bardzie magicznie!

Odwiedzimy kino letnie
W naszym mieście w wielu miejscach można latem oglądać filmy w plenerze – zamierzamy to wykorzystać! Jeśli u was nie ma takiej możliwości, pomyślcie o zorganizowaniu własnego letniego kina. Wystarczy projektor i kawałek ściany domu. Zaproście sąsiadów!
Przeczytaj: Rodzinne lato bez nudy

Przeczytamy dużo książek
W wakacje nareszcie będzie dużo czasu na czytanie. Stworzymy listę książek do przeczytania i będziemy spędzać razem czas poznając losy kolejnych bohaterów. A potem dzieci stworzą swoje projekty o książkach, które przeczytaliśmy: rysunki, komiksy i konstrukcje z klocków. Kto wie, może nawet ja się o to pokuszę?



Co to jest czerniak skóry? Czerniak to najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry . Rozwija się w melanocytach - komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający za kolor skóry. Melanocyty znajdują się także w błonach śluzowych oraz w gałce ocznej, dlatego tam też czasami rozwija się czerniak, np. przełyku lub ucha wewnętrznego oraz w oku. Jeśli czerniaka wykryjemy późno, w błyskawicznym tempie rozprzestrzeni się na inne części ciała, np. płuca lub ośrodkowy układ nerwowy . Czerniak: kto jest w grupie ryzyka? Czerniak może dotknąć każdego, ale niektórzy z nas są w grupie podwyższonego ryzyka. Wszystko zależy od naszej karnacji, historii oparzeń słonecznych i tego, jak korzystamy ze słońca. Najbardziej narażone są osoby, które: Doznały oparzeń słonecznych , szczególnie w dzieciństwie i wczesnej młodości. To dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zabezpieczać dzieci przed słońcem , używając kosmetyków z filtrem min. 30, unikać słońca między 10.00-16.00, nie pozwalać się dzieciom opalać. Lekarze odkryli, że wielu pacjentów chorujących na czerniaka przebyło oparzenie słoneczne w wieku 5-7 lat! Pamiętajmy, że skutki opalania kumulują się w skórze, efekt w postaci czerniaka może rozwinąć się po latach. Mają wiele znamion barwnikowych , pieprzyków. Szczególnie niedobrze, jeśli są podatne na podrażnienie. Jest to również niezwykle istotne u tak małych dzieci jak roczniaki i dwulatki – podrażnione znamię u takiego dziecka , zaleca się profilaktycznie wyciąć, by w przyszłości nie rozwinął się z niego czerniak. nie opalają się łatwo lub wcale mają jasną karnację , liczne piegi, rude lub blond włosy, niebieskie, zielone lub piwne oczy mają rodzinną historię przypadków czerniaka lub innych nowotworów skóry korzystają z solarium . Chodzenie do solarium powinno być...