Udar słoneczny - jak zapobiegać, jak go rozpoznać?
Słoneczne, letnie dni sprzyjają wypoczynkowi na słońcu. Należy jednak uważać - w gorące dni łatwo o udar słoneczny. Sprawdź, jak go uniknąć i co robić, jeśli już się zdarzy.
1 z 4
Co to jest udar słoneczny?
Udar słoneczny - co to jest?
Udar słoneczny, inaczej zwany cieplnym, powstaje w wyniku przegrzania organizmu. Najbardziej zagrożone nim są dzieci i osoby starsze. Prawdopodobieństwo udaru zwiększają też niektóre leki, otyłość czy spożywanie alkoholu. Najgorsze jest przegrzanie głowy i karku.
Czytaj też: Bezpieczne opalanie: zasady, o których musisz pamiętać
2 z 4
Objawy udaru
Objawy udaru słonecznego
U chorego występuje przede wszystkim osłabienie - czasem wynikiem tego są omdlenia, chwiejny chód, bełkotliwa mowa. Twarz jest zaczerwieniona, lub wręcz przeciwnie - nienaturalnie blada, temperatura ciała wzrasta nawet do 40 stopni Celsjusza. Mogą pojawić się nudności i wymioty, mroczki przed oczami, zaburzenia świadomości, dreszcze, niepokojący brak pocenia się mimo wysokiej temperatury.
Czytaj też: Opalanie w ciąży - co jest faktem, co mitem
3 z 4
Co robić w przypadku udaru?
Co robić, jeśli zauważysz objawy udaru?
Przede wszystkim przenieś osobę w zacienione, chłodne miejsce i ułóż w pozycji półleżącej. Stosuj zimne okłady na głowę i kark. Wskazana jest chłodna kąpiel i podawanie chłodnej wody do picia. Jeśli osoba jest nieprzytomna, gorączka się nie zmniejsza lub występują dreszcze, niezwłocznie trzeba się skontaktować z lekarzem!
Czytaj też: 5 rzeczy o których nie możesz zapomnieć w czasie upału
4 z 4
Jak uniknąć udaru?
Czy da się uniknąć udaru?
Oczywiście. Najprostszy sposób to unikanie ekspozycji na słońce w godzinach, kiedy jest ono najsilniejsze - między 10 a 15. Jeśli jesteście wtedy na dworze, zawsze noście nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, przewiewne ubranie. Nigdy nie zapominaj o kremie z filtrem przeciwsłonecznym i butelce wody.
Czytaj też na Polki.pl: 6 sposobów na upał w mieszkaniu