Reklama

– Zapachy są bardzo ważne, chociaż zmysł węchu przez bardzo długi czas był uznawany jako mało ważny – rozpoczęła spotkanie Dorota Zawadzka. – Ponieważ uznawano, że nie ma większego znaczenia to nie za bardzo go badano. Gdy jednak zrozumiano jak się to dzieje, że czujemy zapach i rozpoznajemy bodźce zapachowe, to stwierdzono, że zmysł węchu jest tak samo wrażliwy i selektywny jak zmysł wzroku – dodała ekspertka.

Reklama

Wpływ zapachu na zachowanie

Białe piżmo, olejek herbaciany czy dzika róża – każdy z tych aromatów może inaczej oddziaływać na nasze samopoczucie. Lawenda wycisza i uspokaja, cytrusy ożywiają i dodają energii. Czy to prawda?
– Najnowsze badania wskazują, że do spania najlepszy jest olejek różany – wyjaśniła Dorota Zawadzka i dodała, że dla niej osobiście jest to drażniący zapach. Podkreśliła, że to co dla jednych z nas jest przyjemne, dla innych być nie musi. – Na pewno należy unikać zapachów drażniących, takich, które powodują pokasływanie lub łzawienie – dodała ambasadorka Miasteczka Zmysłów.
Obejrzyj liveczat i zobacz o co jeszcze pytali ekspertkę rodzice w czasie jego trwania!
Zapach, podobnie jak dźwięk i światło powinny być używane w umiarze. Zwłaszcza jeśli chodzi o małe dzieci. W czasie spotkania wyraźnie wybrzmiało, że niezwykle ważne jest nie tylko poznawanie zapachów (również przez zabawę!), ale i uwrażliwianie się na ich istnienie i doświadczanie ich razem z dziećmi.

Zapach a inne zmysły

Wiele pytań, które zadawali rodzice w czasie spotkania z psycholog, dotyczyło… jedzenia. Nie bez powodu – jak wyjaśniła ekspertka, zmysł smaku i węchu są ściśle ze sobą związane.
Rodzice pytali, jak postępować z maluchem, któremu każde danie „śmierdzi”, co robić, gdy zmysł węchu jest tym dominującym i ewidentnie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu oraz czy jest jakiś sposób na sprawdzenie, czy działa on prawidłowo u dziecka.
– Bardzo bym chciała, żebyśmy pamiętali, że zmysł węchu jest niezwykle ważny dla człowieka, zwłaszcza że silnie wiąże się ze zmysłem smaku – wyjaśniła psycholog. –Jeżeli mówimy o dziecku, to zadbajmy, by go nie przestymulowywać, ograniczyć chemię w postaci odświeżaczy powietrza i niezwykle uważać na… świeczki. Są takie, których nie powinno się zapalać przy dzieciach – dodała ekspertka.

Nos nie do przecenienia

Należy pamiętać, że zmysł zapachu może wpływać na nasze zachowanie, samopoczucie, informować, że coś nam dolega lub coś nam grozi. Ale z drugiej strony nasze przeżycia estetyczne i źródło przeżyć w ogóle jest bardzo silnie związane z zapachem. Poproszona o podsumowanie spotkania psycholog odwołała się do zapachu… siana! – Kiedy przypomnimy sobie ulubione zapachy, to przypomnimy sobie od razu miejsca napotkania ich i ludzi, którzy tam byli. Uruchamiamy w ten sposób lawinę wspomnień – zakończyła spotkanie Zawadzka.

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz nasz liveczat!

Reklama

Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka

Reklama
Reklama
Reklama