Olimpiada jest doskonałą okazją, by wspólnie z zawodnikami przeżywać skrajne emocje – od ekstatycznej radości, do łez smutku. Za każdym zawodnikiem, który startuje, stoi nie tylko wysiłek, długie godziny treningów i wyrzeczenia, ale też wsparcie najbliższych i wiara w siebie. Początki największych sportowych sukcesów często są owocem zbiegów okoliczności – mama zaprowadziła córkę na łyżwy i dostrzegł ją trener, w pobliżu nie było wymarzonego basenu, więc chłopiec kopał piłkę kilkanaście godzin dziennie... Sprawdź, jak pomóc przypadkom, by zachęcić dziecko do zdrowej rywalizacji i osiągania sportowych sukcesów.

Reklama

Pomóż spełnić marzenia dziecka

Każdy rodzic chce pomóc dziecku realizować jego marzenia. Ale pamiętaj, aby były to marzenia dziecka, nie realizacja twoich. To, że uwielbiasz jazdę na nartach, nie oznacza, że twoje dziecko musi zostać złotym medalistą w slalomie.

Z dzieckiem na narty – zasady bezpieczeństwa

Zobacz także

Nie każdy maluch musi zostać mistrzem olimpijskim, ale dobrze jest, jeśli ma okazję spróbować sportu, o którym marzy. Może myślisz, że skoro twój syn trenował już piłkę nożną i karate, spróbował basenu i nart, a nic nie zagrzało w jego sercu miejsca na dłużej, to nie ma w nim ducha sportowca. Możliwe, że maluch po prostu nie jest sportowym typem i nie przekona się do rywalizacji, ale właśnie o to chodzi, by dziecko spróbowało jak najwięcej i miało okazję sprawdzić, co daje mu największą frajdę! Jeśli kilkulatka od tygodni nie mówi o niczym innym, tylko lekcjach baletu, zrób wszystko, by mogła ich spróbować. Znacznie większa jest szansa, że dziecko będzie miało wytrwa w treningach, jeśli realizuje swoje marzenie, a nie rodziców.

Jak wytrwać w treningach?

Znaleźliście sport, który dziecko uwielbia, zapisaliście je na treningi. Maluch ma talent i zaczyna starty w zawodach – co wtedy robić? Porozmawiaj z dzieckiem o poświęceniach i pracy, z jakimi wiąże się regularne trenowanie sportu. Jeśli chce osiągnąć wyniki, będzie musiało poświęcić na to sporo czasu, czasem kosztem swoich kolegów, wyjść do kina czy po prostu zabawy. Bądź z dzieckiem szczera. Upewnij się, że dziecko rozumie sens tych słów i wie, że trenowanie wymaga przede wszystkim ciężkiej pracy i podejmowania niełatwych decyzji, nie tylko talentu.

Czytaj też: sport dla przedszkolaka - co wybrać?

Kiedy dziecko osiąga sukcesy

Jeśli dziecko osiąga sukcesy i jest przekonane, że chce dalej trenować – zorientuj się w ofercie szkół sportowych. Bardzo trudno jest łączyć regularne, często codzienne, treningi z nauką w tradycyjnym systemie. Szkoły sportowe mają program dostosowany do treningów i rozumieją wyjątkową sytuację małych sportowców. Organizują też dużo wyjazdów, treningi, zawody.

Jest wiele stypendiów dla dzieci uzdolnionych sportowo – być może twojemu dziecku uda się dostać jedno z nich? Sprawdź, jaka jest oficjalna organizacja zrzeszająca sportowców danej dyscypliny. Tam zasięgniesz wielu cennych informacji i znajdziesz dobrego trenera.

Reklama

Wspieraj swoje dziecko

Nie ulega wątpliwości, że sport wymaga pracy i poświęceń nie tylko od tego, który trenuje, ale i od jego rodziny. Czy dziecko będzie uprawiało sport na poziomie olimpijskim, czy szkolnym, czy zdobędzie medal, czy tym razem przegra z kretesem – zawsze najważniejsze jest wsparcie kochających rodziców.

Reklama
Reklama
Reklama