wypadek w Tatrach
grzegorz_pakula, kilerus/Adobe Stock
Czas wolny

Wypadek w górach: rodzina spadła ze szlaku w Tatrach

Piękna pogoda zachęca do górskich wędrówek. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że wciąż zalegający w Tatrach śnieg może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo. Nawet na szlaku turystycznym trzeba teraz mieć ze sobą specjalistyczny sprzęt, a i on nie gwarantuje bezpieczeństwa. Trzeba jeszcze umieć go używać.

Do wypadku doszło w niedzielę 14 maja i był to tylko jeden z przypadków, w których interweniować musiał GOPR. Tym razem spod Szpiglasowej Przełęczy (między Pięcioma Stawami a Morskim Okiem) zsunęły się cztery osoby. Wędrowały w tzw. raczkach, czyli małych metalowych kolcach zakładanych na podeszwę butów przed obcasem. Cała czwórka po kilkusetmetrowym „zjeździe” zatrzymała się na głazach.

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Wystarczyła chwila nieuwagi

Rodzice z dwiema nastoletnimi córkami wędrowali na Szpiglasową Przełęcz. W pewnym momencie matka z jedną z córek poślizgnęły się i zaczęły z dużą prędkością zsuwać się ośnieżonym zboczem, podcinając wędrująca niżej drugą dziewczynkę. Ojciec rzucił się na pomoc, ale sam także zaczął spadać. Cała czwórka nie była w stanie powstrzymać upadku, aż na ich drodze znalazły się wystające spod śniegu skały.

Trzy osoby musiały zostać przetransportowane helikopterem do szpitala. I tak mogą mówić o szczęściu, bo przeżyły, co nie było takie oczywiste. Upadek zakończony na skałach może skończyć się tragicznie.

Raczki to za mało

„Raczki na zaśnieżonych szlakach to ostatnio prawdziwa plaga. W górach warunki są zimowo-wczesnowiosenne i użycie raków i czekana, a przede wszystkim umiejętność ich używania, jest absolutnie konieczna. Obserwujemy coraz więcej turystów używających raczków zamiast raków – nie wiem, czy przez pomyłkę, czy z jakiegoś innego powodu, ale używanie tych raczków na stromym śniegu, to w ostatnim czasie najczęstszy dostawca ofiar gór” – skomentował zdarzenie ratownik TOPR Piotr Konopka.

Brak odpowiedniego przygotowania to najczęstszy błąd turystów. Niedawno z Rysów spadł turysta, który na wędrówkę wysokogórską w zimowych jeszcze warunkach wybrał się w butach do biegania. Z kolei z Granatów ewakuować trzeba było turystkę w krótkich spodniach, która utknęła na szlaku i nie wiedziała, co dalej robić. Tylko w niedzielę ratownicy TOPR uratowali łącznie siedem osób, z których pięcioro jest hospitalizowanych.

W warunkach zimowych, a takie jeszcze panują w Tatrach, trzeba mieć na sobie odpowiednią odzież, kask, raki i czekan. I trzeba umieć się nimi posługiwać. Większości turystów brakuje i jednego, i drugiego, i zamiast metodycznie zdobywać doświadczenie górskie, zaczynając od dolin i łatwiejszych szlaków, od razu wybierają się na Rysy lub Orlą Perć.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Piszemy też o:

Kielce: dziecko wypadło z okna
Adobe Stock/oksix, Tomasz Warszewski
Aktualności
Kielce: dziecko wypadło z okna na trzecim piętrze. Matka na chwilę zasnęła
W środę 11 maja w Kielcach 16-miesięczne dziecko wypadło z okna na trzecim piętrze. Pod numer alarmowy zadzwoniła kobieta, która zobaczyła chłopca na trawniku pod blokiem. Maluch był przytomny. To już czwarte dziecko, które wypadło z okna tej wiosny w Polsce. Jedyne, któremu udało się przeżyć.

Wszystko to działo się przy ul. Spółdzielczej. Na miejscu natychmiast pojawiło się pogotowie i policyjny radiowóz. Podczas gdy zespół medyków zajmował się (wciąż przytomnym) dzieckiem, policjanci pobiegli do mieszkania chłopca. Groźna drzemka Policjanci zastali w mieszkaniu 28-letnią mamę chłopca. Była trzeźwa. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kiedy zasnęła – jej synek wspiął się na parapet i wypadł z okna… „Policjanci wykonują czynności pod kątem ewentualnego narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia” – poinformował podkom. Karol Macek, rzecznik prasowy kieleckiej policji. Dziecko po upadku z 3. piętra żyje! Choć może się to wydawać niewiarygodne – upadek z 3. piętra nie zabił chłopca. Medycy wstępnie wykluczyli również jakiekolwiek poważniejsze obrażenia. Karetka zabrała dziecko do szpitala w celu dokładnych badań, by potwierdzić, że jego życiu i zdrowiu nic nie grozi. Jednocześnie to ważna lekcja dla nas wszystkich – rodziców i opiekunów, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci. Chwila nieuwagi czy utrata czujności naprawdę może doprowadzić do tragedii. Źródło: PAP Piszemy też o: Poszła do komunii jak do ślubu: szokujące zdjęcia dziewczynki Stanowisko Jakuba Rzeźniczaka w sprawie leczenia synka „Prywatna armia Putina” wdarła się na porodówkę i gwałciła matki w Bangi

Mężczyzna uratował 3-letnie dziecko
AdobrStock, Twitter
Aktualności
Wstrząsające nagranie: mężczyzna ocalił 3-letnie dziecko, które zwisło na 8. piętrze
Interwencja 36-letniego Sabita Szontakbajewa w stolicy Kazachstanu uratowała życie 3-letniej dziewczynce. Mężczyzna został odznaczony i nagrodzony za swoje bohaterstwo.

Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło 11 maja w stolicy Kazachstanu. Mała dziewczynka, która została sama w pokoju, wyszła przez okno i zawisła na zewnętrznym gzymsie. Dziecko znajdowało się na wysokości 8. piętra. Dziewczynka kurczowo trzymała się rączkami ramy okna i wzywała pomocy. Pomoc dziewczynce Jadący właśnie do pracy 36-letni Sabit Szontakbajew zauważył całą sytuację. Mężczyzna błyskawicznie zareagował, chcąc pomóc dziecku, które znajdowało się w wielkim niebezpieczeństwie. „Mój przyjaciel i ja zapukaliśmy do drzwi sąsiadów mieszkających na siódmym piętrze. Wspiąłem się przez okno do dziewczyny. Nie miałem pasa bezpieczeństwa, więc kolega trzymał mnie za nogi. W tym momencie o niczym nie myślałem, chciałem tylko pomóc dziecku” – powiedział mężczyzna podczas rozmowy z agencją Kazinform. Zdaniem mężczyzny jego działania wcale nie były heroiczne, każdy powinien tak właśnie postąpić w takiej sytuacji. Nagroda za bohaterski czyn Jak się okazuje, Sabit Szontakbajew dwa tygodnie wcześniej się do Nur-Sultan z regionu Kyzylorda, żeby pracować jako robotnik budowlany. Dzień po swoim bohaterskim wyczynie mężczyzna został nagrodzony za swoją postawę. Wiceminister ds. sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu uhonorował go odznaką Za Bohaterstwo w Sytuacjach Nadzwyczajnych. Mężczyźnie wdzięczność za bohaterstwo i odwagę wyraził także burmistrz Nur-Sułtanu, Ałtaj Kulginow. „Biorąc pod uwagę wykształcenie i doświadczenie Sabita, uzgodniliśmy z dyrektorem zakładu produkcji lokomotyw jego przyszłe zatrudnienie. Wcześniej Szontakbajew pracował w kazachskiej firmie kolejowej i logistycznej, więc ma doświadczenie w tej dziedzinie” – powiedział Ałtaj Kulginow. Burmistrz obiecał również pomóc bohaterowi sprowadzić jego rodzinę (żonę i czwórkę dzieci) do stolicy...

Dzieci z krzykiem uciekały przed niedźwiedziem
seread/Adobe Stock
Aktualności
Niedźwiedź w Tatrach niebezpiecznie zbliżył się do dzieci [WIDEO]
Sytuacja miała miejsce na szlaku w Tatrach Niżnych, w rejonie Dziumbira na Słowacji. Jednemu z turystów udało się uwiecznić na filmie niecodzienne wydarzenie.

Tuż obok szlaku, którym szli ludzie (w tym grupa dzieci), znalazł się niedźwiedź. Całą sytuację sfilmował Albert Kristof. Mężczyzna opowiada na nagraniu, że niedźwiedź wcześniej był spokojny, jednak gdy dzieci z krzykiem zaczęły uciekać, ruszył ich śladem. Najgorsze, co można zrobić, to biec „My mieliśmy to szczęście, że trafiliśmy na młodego ciekawskiego niedźwiadka, który nie był agresywny. Zwrot w spokojnej sytuacji nastąpił, gdy turyści zaczęli od niego uciekać, on automatycznie zaczął biec za nimi. Kiedy ja od niego odchodziłem na kawałek, też zaczynał biec za mną. Potraktowałem go z szacunkiem, ale nie dałem mu powodu do strachu”, powiedział Albert Kristof. Ostrzegł innych turystów wędrujących tym szlakiem, że w pobliżu znajduje się niedźwiedź. „Później dowiedziałem się, że niektórzy rzucają w niego jedzeniem, żeby zrobić selfie... Proszę, nie róbcie tego!”, apeluje mężczyzna. Tym razem wszystko skończyło się szczęśliwie – niedźwiedź poszedł swoją drogą, a turyści swoją. Jednak zachowanie dzieci było bardzo niebezpieczne, gdyż sprowokowało niedźwiedzia. Dużo lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest spokojna próba oddalenia się wolnym krokiem bez odwracania się plecami do zwierzęcia. Nie należy też patrzeć mu prosto w oczy. Piszemy też o: 16-latka w Ukrainie była bez szans. Zoperowano ją w Polsce Moda na autyzm? „Dawna moda na dysleksję to nic” Maria Szarapova jest w ciąży!

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz