atrakcje dla dzieci zakopane
MarKord /Adobe Stock
Czas wolny

20 atrakcji dla dzieci w Zakopanem i okolicy

Atrakcji dla dzieci w Zakopanem nie brakuje. Zimą i latem, gdy praży słońce, kiedy pada deszcz, rodziny znajdą tu miejsca, które zainteresują nie tylko najmłodszych.

Zakopane to najbardziej znany polski kurort górski, a Krupówki to jego główna ulica, przy której znajduje się wiele atrakcji dla dzieci. Warto jednak nie tylko trzymać się komercyjnych Krupówek, ale zabrać maluchy w przyrodę. W końcu parki wodne i sale zabaw są wszędzie, a tatrzańskie doliny i szlaki – tylko w okolicach zimowej stolicy Polski.

Nie podajemy cen atrakcji dla dzieci w Zakopanem, gdyż mogą one często ulegać zmianom w zależności od sezonu. Podajemy natomiast kontakt do obiektów, aby szybko można było je sprawdzić.

Spis treści:

  1. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN
  2. Willa Koliba
  3. Aquapark w Zakopanem
  4. Centrum Rozrywki Letnia Zabawa
  5. Mini Club
  6. Park Harnasia
  7. Be Happy Museum
  8. Myszogród
  9. Reptarium
  10. Akwanarium Podwodny Świat
  11. Snowlandia
  12. Zjeżdżalnia grawitacyjna
  13. Plaża na wysokości
  14. Gorący Potok
  15. Lodowisko „Tafla”
  16. Hala Gąsienicowa
  17. Dolina Strążyska
  18. Wąwóz Kraków i Smocza Jama
  19. Dolina Chochołowska
  20. Rusinowa Polana i Wiktorówki

Lista 15 atrakcji dla dzieci w Zakopanem

Poniżej lista komercyjnych atrakcji dla dzieci, które oferuje Zakopane i jego najbliższa okolica. Wizyta w nich może być dla starszych dzieci sposobem na odpoczynek od górskich wędrówek czy jazdy na nartach, a dla młodszych – wręcz „gwoździem programu” waszego wakacyjnego pobytu w Tatrach.

Mamy tu miejsca dostępne latem i zimą, na świeżym powietrzu i we wnętrzach, więc bez problemu stworzycie własny program atrakcji dla dzieci podczas letniego i zimowego wypoczynku.

1. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

Najnowocześniejszy obiekt tego typu w regionie, a w nim: kino 4D, największa w Polsce makieta Tatr, sala odkryć, sklepik z górskimi gadżetami i wydawnictwami i inne atrakcje. Dzieciaki (i dorośli) poznają tu wyjątkową przyrodę i kulturę tatrzańską. Wstęp bezpłatny! Wstęp do części atrakcji lepiej zarezerwować wcześniej na stronie biletcep.tpn.pl.
Lokalizacja: ul. Chałubińskiego 42a
Kontakt: muzeumtatrzańskie.pl, tel: +48 18 26 37 065

2. Willa Koliba

atrakcje dla dzieci Zakopane koliba
Adobe Stock

Muzeum stylu zakopiańskiego. To pierwszy dom zbudowany w tym oryginalnym stylu i zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza. Do podziwiania także wnętrza urządzone w tradycyjnym stylu.
Lokalizacja: ul. Kościeliska 18
Kontakt: tpn.pl, email: koliba@muzeumtatrzanskie.pl, tel: 18 20 23 312

3. Aquapark w Zakopanem

Baseny zewnętrzne i wewnętrzne, 5 zjeżdżalni, jacuzzi, basen z wodą termalną, dzika rzeka, saunarium, grota solna, taras z leżakami.
Lokalizacja: Jagiellońska 31
Kontakt: aquaparl.zakopane.pl, email: aquapark@polskietatry.pl, tel: 18 20 01 122

4. Centrum Rozrywki Letnia Zabawa

Dmuchańce, eurobungee, tory przeszkód, kule wodne itp., czyli idealne miejsce dla dzieci z nadmiarem energii. Bilety kupuje się na miejscu lub przez internet.
Lokalizacja: Rówień Krupowa, ul. Tadeusza Kościuszki 9.
Kontakt: www.letniazabawa.pl , email: info@letniazabawa.pl, tel: +48 723 200 007

5. Mini Club

Sala zabaw, a w niej 400 m kwadratowych atrakcji dla dzieci, dla rodziców kawiarenka z panoramicznym widokiem na Tatry.
Lokalizacja: Galeria Krupówki, ul. Krupówki 40.
Kontakt: www. miniclub.pl, email: zakopane@miniclub.pl

6. Park Harnasia

Kolejna, większa sala zabaw – aż 700 m kwadratowych. Na dwóch piętrach, więc atrakcji jest więcej. Dla rodziców jest kawiarnia, ale bez pięknego widoku.
Lokalizacja: ul. Krupówki 14A
Kontakt: parkharnasia.com, email: kontakt@parkharnasia.com, tel: +48 696 497 776

7. Be Happy Museum

Atrakcja dla nieco starszych dzieciaków i dorosłych fanów mediów społecznościowych. Tu znajduje się mnóstwo… odlotowych scenografii do robienia selfie.
Lokalizacja: Krupówki 40
Kontakt: behappymuseum.com, email: zakopane@behappymuseum.com, tel: + 48 664 911 171

8. Myszogród

atrakcje dla dzieci Zakopane Myszogród
Adobe Stock


Miniaturowy świat dla ok. 1000 myszek różnych ras. Całość przygotowana przez 12 artystów, którzy na 200 m kwadratowych zbudowali barwne scenerie, które można podziwiać zza szyb.
Lokalizacja: ul. Krupówki 81B
Kontakt: tel: 500 656 584

9. Reptarium

Jedyne w tej części Polski Muzeum Żywych Egzotycznych Zwierząt „Reptarium Zakopane”, a w nim kameleony, wielkie pytony, żółwie, żaby i wiele, wiele zwierząt więcej. Obsługa chętnie opowiada o poszczególnych gatunkach.
Lokalizacja: ul. gen. Andrzeja Galicy 8
Kontakt: tel: 604 762 894

10. Akwanarium Podwodny Świat

30 akwariów, a w nich ponad 60 gatunków ryb słodkowodnych, także z Amazonii czy Ameryki Środkowej. Największe akwarium ma aż 14 metrów długości. Poza rybami są tu żółwie i żaby oraz jedno z największych formikariów na świecie!
Lokalizacja: ul. Ubocz 3B, na drodze pomiędzy Zakopanem a Kościeliskiem
Kontakt: tel: 508 490 098

11. Snowlandia

To atrakcja dostępna tylko zimą. Pod Wielką Krokwią dzieciaki mogą szukać drogi w wielkim śnieżnym labiryncie oraz podziwiać śnieżny zamek i rzeźby ze śniegu. Na dodatek dla całych rodzin dostępna jest tu górka saneczkowa.
Lokalizacja: pod Wielką Krokwią
Kontakt: http://www.snowlandia.pl, tel: +48 797 378 887

12. Zjeżdżalnia grawitacyjna

Na serpentynowej trasie wózeczki z turystami rozpędzają się do 23 km/h. Oczekując na swoją kolej i w czasie samej jazdy można podziwiać panoramę Tatr sprawia. Zjeżdżalnia działa od kwietnia do końca listopada.
Lokalizacja: przy górnej stacji kolejki na Gubałówkę
Kontakt: tel: 18 20 20 300

13. Plaża na wysokości 1123 m n.p.m.

atrakcje dla dzieci Zakopane  plaża na Gubałówce
Adobe Stock

W sezonie letnim na Gubałówce działa plaża: piaszczysta, z leżakami, ale z widokiem jakiego nad morzem nie ma – na góry! Na miejscu można coś zjeść i wypić. Plaża działa w lipcu i sierpniu. Idealne miejsce dla najmłodszych – trzeba tylko wziąć ze sobą łopatkę, wiaderko i foremki. Wstęp bezpłatny!
Lokalizacja: ul. Droga Zubka 4, południowy stok Gubałówki

14. Gorący Potok

Kompleks term w Szaflarach tuż obok Zakopanego. Poza wodą termalną, zdrową dla skóry i całego organizmu, są tutaj: zjeżdżalnie, dmuchane zabawki, ścianka wspinaczkowa, park linowy, saunarium, SPA, restauracja. Można tu wykorzystać bon turystyczny!
Lokalizacja:
Osiedle Nowe 45, Szaflary
Kontakt: goracypotok.pl, email: info@goracypotok.pl, tel: +48 727 52 52 52

15. Lodowisko „Tafla”

Odkryte i doświetlane lodowisko. Przy nim znajduje się wypożyczalnia łyżew i szatnia oraz mała gastronomia. Tafla lodu jest zawsze idealnie przygotowana. Podczas jazdy można cieszyć oczy panoramą Tatr. Przy lodowisku parking.
Lokalizacja: ul. Nowotarska 27, Zakopane:
Kontakt: tel: +48 662 294 179

Lista 5 turystycznych atrakcji dla dzieci w okolicach Zakopanem

Tutaj podajemy kilka miejsc, które bardzo różnią się od tych wymienianych przez nas wcześniej. Związane są bowiem z regionem, w którym leży Zakopane. Będąc tutaj, naprawdę warto do nich się wybrać, aby wspólnie, całą rodziną, podziwiać naszą rodzimą przyrodę i kulturę. Ta pierwsza jest w dodatku dostępna niemal nieodpłatnie, jedynie za cenę wstępu do Parku Narodowego. Naucz swoje dzieci (a może i siebie?) wypoczywać na łonie natury, a nie w zatłoczonych parkach rozrywki.

1. Hala Gąsienicowa

atrakcje dla dzieci Zakopane Hala Gąsienicowa
Adobe Stock

To wycieczka na lato dla rodziców z dziećmi, które już samodzielnie dzielnie maszerują (kilkulatek za rączkę z rodzicem też da radę). Szlak zaczyna się w Kuźnicach i wiedzie albo przez Boczań (na halę w ok. 2 h z dziećmi latem) albo przez Dolinę Jaworzynki (podobny czas wejścia). Tak, trzeba się trochę wdrapać pod górę, ale widoki na hali Gąsienicowej, nad Czarnym Stawem Gąsienicowym, wynagradzają cały wysiłek. Widok na Kościelec, Granaty, żółtą Turnię i Żabiego Konia zapadnie nawet maluchom w pamięć.

Na hali gąsienicowej stoi schronisko „Murowaniec”, w którym można się posilić i ugasić pragnienie.

2. Dolina Strążyska

Szlak zarówno na lato jak i na zimę. Latem z dziećmi droga przez dolinę do Polany Strążyskiej zajmuje ok. 45-50 minut, zimą zajmuje nieco więcej. Szlak prowadzi wzdłuż potoku, a czasami po zbudowanych nad nim mostkach. Po drodze często mija się ławeczki dla tych, którzy chcą nieco odpocząć, ale droga, choć wiedzie pod górkę, jest naprawdę nietrudna. Idąc można podziwiać piękne skałki podobne do kominów.

Na Polanie Strążyskiej jest bacówka, w której można kupić napoje i coś do jedzenia. Stąd można jeszcze powędrować do:

  • Sarnich Skałek – droga zajmuje z dziećmi latem ok. 1:20 h i jest dość stroma
  • wodospadu Siklawica – to tylko 20 minut z dziećmi.


Wracając z Doliny Strążyskiej latem warto za bramą Parku Narodowego skręcić w lewo i poświęcić jeszcze ok. 10-15 minut na podejście Droga Pod Reglami w kierunku Małej Łąki do bacówki na najlepsze w okolicy oscypki!

3. Wąwóz Kraków i Smocza Jama

Wąwóz Kraków znajduje się w Dolinie Kościeliskiej. Aby się w nim znaleźć, trzeba w pewnym momencie (po ok. godzinie spaceru doliną) skręcić za mostkiem w lewo – droga jest dobrze oznaczona, więc nie ma problemu. Z mniejszymi dziećmi lepiej nie pchać się w drugą część wąwozu, ale starsze z pewnością będą zachwycone koniecznością korzystania z drabinek i łańcuchów, które są zamontowane w jaskini zwanej Smoczą Jamą. Można do niej wejść niemal bezpośrednio ze szlaku przy wąwozie. W jaskini (ma 37 metrów długości) przyda się latarka, najlepsza będzie czołówka.

Będąc w wąwozie, nie zapomnijcie podeprzeć jego ścian patykami. Wąwóz niegdyś był... jaskinią, ale jej strop runął. Dlatego turyści podpierają jego ściany, aby się nie zawaliły.

Dolina Kościeliska kończy się Halą Ornak, na której stoi schronisko. Czas dojścia do niej latem to 1,5-2 h.

4. Dolina Chochołowska

Największa z tatrzańskich dolin w Polskiej części Tatr. Ma aż 10 km długości, jest szeroka i dość płaska. Nadaje się na spacer o każdej porze roku – w końcu nie trzeba jej pokonać w całości. Latem połowę długości doliny można pokonać Kolejką Turystyczną Rakoń. Jeśli maluchy będą marudne, dalej można pojechać bryczką – aż do schroniska na Polanie Chochołowskiej.

Latem w dolinie można po prostu wejść na łąkę w pobliżu szlaku, rozłożyć koc i dać dzieciakom brykać w pięknym otoczeniu. Taka możliwość jest na samym początku doliny, na Siwej Polanie, gdzie latem często wypasają się owce. Zimą spacer Doliną Chochołowską pozwala w bezpiecznych warunkach posmakować zimy w prawdziwych górach.

Latem dotarcie pieszo do schroniska zajmuje z dziećmi ponad 2,5 godziny, zimą oczywiście czas przejścia jest dłuższy.

5. Rusinowa Polana i Wiktorówki

Spacer na każda porę roku. Szlak wiedzie z Wierchu Poroniec (tu jest parking). Początkowo wiedzie pod górę, ale później się wypłaszcza. Po godzinie marszu ścieżką prowadzącą w lesie (zimą jest tu przepięknie!) dociera się na Rusinową Polanę, na której są stoły i ławy, a w sezonie letnim działa bacówka sprzedająca sery. Z tego miejsca rozciąga się fantastyczny widok na Tatry Wysokie i Bielskie.

Z Rusinowej Polany warto przejść się na Wiktorówki do pięknej drewnianej Kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. To tylko 10 minut latem.


Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
Rocznica Komunii Świętej – prezenty
Święta i uroczystości
Rocznica Komunii świętej – co z tortem i prezentami? I czy udział w rocznicy komunii jest obowiązkowy? 
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem: od kiedy, ile płatne? Przepisy 2024
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab
kiedy wkładać dziecku czapkę
Zdrowie
Kiedy wkładać dziecku czapkę? I czy przewianie uszu to mit? [PEDIATRA WYJAŚNIA]
Małgorzata Wódz

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA