


Z dzieckiem w górach
Nadchodzi czas urlopów i wypoczynku. Rodziny z dziećmi chętnie wyjeżdżają nad morze, ale też w góry. Nic dziwnego, piękne widoki i krystalicznie czyste powietrze zachęcają do małych i dużych wycieczek! Niestety często zapomniany, że udane wakacje to bezpieczne wakacje.
Spis treści:
- Bezpieczny wypoczynek w górach
- Jak bezpiecznie spędzić wakacje w górach
- Co zrobić, kiedy dziecko się zgubi?
Bezpieczny wypoczynek w górach
Jak spędzić bezpieczne wakacje w górach? Podobnie jak bezpieczne wakacje nad wodą i bezpieczne wakacje na wsi, wakacje w górach muszą być dobrze zaplanowane. Jeszcze przed wyjazdem sprawdź interesujące was trasy górskie. Dopasuj je do możliwości najmłodszego członka rodziny. Pamiętaj, że na zdobywanie wielkich szczytów przyjdzie jeszcze czas.
Ucz dziecko miłości, ale i szacunku do gór. Uświadamiaj je, że nierozważne wycieczki mogą skończyć się prawdziwą tragedią. I koniecznie pamiętaj o tych siedmiu podstawowych zasadach.
Jak bezpiecznie spędzić wakacje w górach
Poznaj zasady bezpiecznego wypoczynku w górach, zanim jeszcze wyruszysz z rodziną z domu, a potem już tylko ciesz się urlopem!
Pogoda pod kontrolą
W górach warunki zmieniają się bardzo szybko, musisz być na to przygotowana. Sprawdza się ubieranie na cebulkę i noszenie ze sobą zawsze dodatkowego okrycia. Zanim wyjdziesz na szlak, sprawdź, czy nie wydano żadnych alertów pogodowych. Lepiej przełożyć wyprawę o jeden dzień (a nawet zobaczyć daną atrakcję dopiero podczas kolejnego wyjazdu), niż przeżyć przykrą niespodziankę.
Nie za wysoko
Dla maluchów nie jest wskazany pobyt powyżej 2500 m n.p.m. W Polsce nie ma takich szczytów, ale np. w Alpach lepiej unikać nawet kilkugodzinnego wjazdu kolejką na takie wysokości. U małych dzieci mogą pojawić się objawy niedotlenienia.
Noclegi niżej
Z dzieckiem do dwóch lat najlepiej zamieszkać w miejscowości położonej nie wyżej niż 1500–2000 m n.p.m. Sprawdź to, zanim wybierzesz miejsce wypoczynku.
Aklimatyzacja
Po przyjeździe kilka dni spędźcie spokojnie, aby organizm przyzwyczaił się do nowych warunków. W miastach i miasteczkach też jest, co robić! Góralska architektura, góralskie przysmaki – na pewno nie będziecie się nudzić!
O właściwej porze
Na wycieczki najlepiej wychodzić rano, gdyż po południu częściej zdarzają się burze (w przypadku burzy należy udać się w bezpieczne miejsce). Co najważniejsze – wybierzcie się w góry o takiej porze, żeby nie wracać o zmroku.
Zawsze na szlaku
Niezależnie od tego, czy jedziesz na wakacje w góry ze swoimi dziećmi, czy też bez niego, nigdy nie zbaczaj z wytyczonych szlaków. Spotkanie z niedźwiedziem czy innymi mieszkańcami górskich terenów może skończyć się prawdziwą tragedią. Jeśli już spotkacie zwierzę na swojej drodze, nie panikujcie. Oddalcie się najciszej i najspokojniej, jak umiecie.
Dawkowanie atrakcji
Program wycieczki zawsze dopasuj do umiejętności i możliwości fizycznych najsłabszego jej uczestnika, czyli dziecka.
Dobre przygotowanie
Zawsze miej przy sobie mapę, zestaw do pierwszej pomocy, zapas wody i przekąski, które szybko dodadzą energii. Nigdy nie wiadomo, ile czasu zajmie nam dotarcie do najbliższej restauracji.

Bezpieczeństwo w górach: co zrobić, kiedy dziecko się zgubi
Co robić, kiedy dziecko się zgubi?
Nawet najbardziej troskliwym rodzicom zdarza się na moment spuścić z oczu swoją pociechę. To stresujące doświadczenie zarówno dla malucha, jak i dla rodziców. Co zrobić, kiedy dziecko się zgubi? Przede wszystkim nie panikować.
Bądź zawsze na to przygotowana.
- Ucz dziecko, jak się nazywa i gdzie mieszka – taką informację może z powodzeniem zapamiętać już trzylatek. Sprawdź, czy wie, jak nazywają się mama i tata, czy umie was opisać – czasem to, co wydaje się oczywiste, dla dziecka takie nie jest. Ćwiczcie przedstawianie się podczas zabawy, aż maluch się tego nauczy.
- Dobrym pomysłem jest podpisanie ubranek. Maluch ze strachu i zdenerwowania może zapomnieć, jak ma na imię. Wiele kurtek czy bluz ma wewnątrz wszywki do wpisania danych.
- Załóż maluszkowi na rękę opaskę ze swoim numerem telefonu. Opaski można kupić lub dostać, np. u ratowników na strzeżonych plażach czy w wypożyczalniach sprzętu wodnego.
- Pokaż dziecku osoby, do których ma się zwrócić, gdyby się zgubiło. Poproś je, aby w razie potrzeby podeszło do „pana w czerwonej czapce” (ratownik) albo pani w mundurze (policjantka lub strażniczka miejska).



Choć wszyscy cieszymy się, że wreszcie przyszło lato, to jednak nie wszyscy dobrze znosimy wysokie temperatury, zwłaszcza dzieci. Jak im zatem mądrze pomóc? Jak chronić dziecko przed słońcem? Podczas upałów lepiej nie wychodzić na dwór FAŁSZ Gdyby tak było, mogłoby się zdarzyć, że nie wyszłabyś z dzieckiem przez bite dwa tygodnie. Gdy temperatura przekracza 28–30°C, po prostu przełóż przechadzkę na późne popołudnie, gdy zrobi się nieco chłodniej. Możesz także wychodzić z dzieckiem wcześnie rano. Bądź jednak ostrożna, bo nawet wówczas bywa bardzo ciepło. Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać np. w ogródku śpiącego malucha samego, nawet jeśli wózek stoi w półcieniu. Zanim się zorientujesz, słońce może zmienić położenie, a śpiące dziecko jest bardziej narażone na udar cieplny. Dzieje się tak dlatego, że gdy śpi, jego krew wolniej krąży i organizm wolniej się ochładza. Dzieci do trzeciego miesiąca życia mogą przebywać wyłącznie w cieniu PRAWDA Promienie słoneczne drażnią delikatną skórę dziecka, nawet jeśli została posmarowana kremem z wysokim filtrem. Dzieci od czterech do 12 miesięcy mogą przebywać jedynie w półcieniu (np. pod drzewem). Dwu-, trzylatkowi (posmarowanemu kremem z filtrem i w czapce) kwadrans w pełnym słońcu nie zaszkodzi, ale do trzeciego roku życia obowiązuje zakaz opalania (to pomaga zapobiegać nowotworom skóry w przyszłości). Noworodek powinien być zawsze ubrany PRAWDA Jego organizm nie reaguje jeszcze sprawnie na zmiany temperatury. Bez ubranka lub przykrycia bobas może leżeć dopiero w temperaturze 29°C, ale tylko tam, gdzie nie ma ani wiatru, ani słońca. Dlatego na spacerze czy w ogrodzie powinien być ubrany. Gdy jest gorąco, wystarczy jedna warstwa, np. pielucha jednorazowa i tetrowa w roli kocyka lub cienkie body i tetrowa pielucha na...