Reklama

Zioła w doniczkach uprawiają nie tylko ludzie mieszkający w mieszkaniach, ale i właściciele domów. Dzieje się tak dlatego, że to wygodne – świeże aromatyczne listki mogą być zawsze pod ręką w kuchni, a przy tym pięknie zdobią wnętrze. Podpowiadamy, jakie zioła uprawiać, aby mogły z nich korzystać także dzieci i jak to robić.

Reklama

Zioła w doniczkach bezpieczne dla dzieci

Ponieważ dietę malucha po 6. miesiącu życia można rozszerzać o następujące zioła:

  • pietruszkę,
  • koperek,
  • majeranek,
  • bazylię,
  • oregano,
  • rozmaryn.

Rodzice najmłodszych dzieci powinni zdecydować się właśnie na takie rośliny. Rodzice starszych dzieci mogą uprawiać na parapecie w kuchni zioła, jakie tylko chcą.

Sprawdź: Rozszerzanie diety niemowlaka – aktualne zalecenia

Samodzielna uprawa ziół daje gwarancję, że rośliny nie są skażone żadną chemią, poza tym do potraw można dodać superświeże listki, co sprawia, że danie jest bardziej aromatyczne.

Skąd wziąć rośliny

Najprostszym sposobem jest kupienie sadzonek. Można je dostać w marketach. Jednak ja zdecydowanie polecam sadzonki ze sklepów ogrodniczych. Z mojego doświadczenia wynika, że są mocniejsze i lepiej rosną.

Świeżo kupione rośliny, niezależnie od tego, skąd je masz, warto przesadzić do świeżej ziemi i do większej doniczki. Będą się wtedy bujniej rozrastać. Warto pamiętać, że doniczki powinny mieć otwory od dołu, aby nadmiar wilgoci mógł wypłynąć. Jeśli zioła w doniczkach mają pełnić też funkcję dekoracyjną, warto doniczki wsadzić w ozdobne osłonki.

Dbanie o rośliny, po ich przesadzeniu w dobrą ziemię będzie się przez cały sezon ograniczało do regularnego podlewania i sporadycznego nawożenia. Każda roślina ma nieco inne potrzeby. Jednak ogólne wytyczne można zamknąć w następujących zasadach: ziemia powinna być wilgotna – ani za sucha, ani za mokra. Stojąca stale w podstawce czy osłonce woda przyczyni się do gnicia korzeni i niszczenia całej rośliny.

Zioła w doniczkach podlewanie

W upalne dni trzeba podlewać zioła nawet 2 razy dziennie – zwłaszcza te stojące na mocno nasłonecznionym parapecie. W pozostałe dni podlewać można co 1-2 dni. Ważne, aby ziemia nie uległa przesuszeniu (kurczy się wtedy i odstaje od ścianek doniczki).

Nawożenie ziół w doniczkach

Niewielkie doniczki wymagają nie tylko częstszego podlewania, ale i nawożenia. Zresztą nawet te posadzone w większych pojemnikach dobrze jest raz po raz nawieźć. Odpowiednie preparaty kupisz w sklepach ogrodniczych. Stosuj je zgodnie z instrukcją, aby zapewnić sobie obfite zbiory.

Ziołami niewymagającymi nawożenia są: tymianek, lawenda, rozmaryn, gdyż w naturalnych warunkach rosną na dość ubogich glebach Europy Południowej.

Dbanie o zioła w doniczkach

Poza podlewaniem i nawożeniem trzeba o zioła też dbać w inny sposób. Należy usuwać suche listki, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się ewentualnych chorób.
Większość ziół to rośliny jednoroczne. Jednak lawenda, rozmaryn i tymianek są roślinami wieloletnimi. Na zimę trzeba je ustawić w chłodniejszym miejscu i podlewać tylko raz w tygodniu. Takim roślinom należy wymieniać ziemię co kilka lat.

Wymiary doniczek dla ziół

Większość tego typu rośli świetnie poradzi sobie w doniczkach o średnicy 20 cm i wysokości 15-20 cm. Dobrym pomysłem jest też sadzenie ich w skrzynkach balkonowych.

Więcej o ziołach:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama