imiona nie kończące się na a
Adobe Stock
Imiona

Imiona żeńskie niekończące się na a – czy można nadawać w Polsce [przykłady]

Imiona żeńskie niekończące się na „a” należą do wyjątków w języku polskim. To nieliczna grupa imion, które jeszcze do niedawna trudno było nadać dziecku w Polsce. Wyjaśniamy, dlaczego nie były akceptowane przez urzędników i podajemy przykłady imion żeńskich bez litery a na końcu.

Imiona żeńskie niekończące się na „a” to rzadkość wśród imion nadawanych w Polsce. Nieliczne imiona żeńskie zakończone spółgłoską lub inną samogłoską nie są jedynie efektem nowej mody. Niektóre mają ugruntowane miejsce w polszczyźnie od bardzo dawna.

Kształt brzucha a płeć dziecka: czy wygląd brzucha może wskazywać na chłopca lub dziewczynkę? [WIDEO]

Skąd się bierze problem z imionami żeńskimi bez a na końcu

Imiona żeńskie zakończone na „a” mają tę zaletę, że pasują do systemu gramatycznego naszego języka oraz jednoznacznie wskazują na płeć. Z tego względu jeszcze do niedawna imię żeńskie bez a na końcu trudno było nadać dziecku urodzonemu w Polsce. Zgodnie z zasadami, którym hołdowali urzędnicy w urzędach stanu cywilnego, imię powinno w sposób jednoznaczny określać płeć dziecka.

Czasy jednak się zmieniają, w Polsce pojawia się coraz więcej imion obcego pochodzenia. To nie tylko kwestia mody, ale również większego otwarcia Polski na świat i inne kultury, funkcjonowania w naszej przestrzeni mieszanych małżeństw, zamieszkiwania przez Polaków poza granicami kraju, a być może także... zmieniającego się podejścia do kwestii płci. Z tego względu rośnie zainteresowanie oryginalnymi imionami żeńskimi, także tymi, które nie kończą się na a, jak wszystkie polskie rzeczowniki. Nota bene – skoro mamy w języku polskim rzeczowniki rodzaju żeńskiego niekończące się na „a”, np. moc i radzimy sobie z ich odmianą, to równie dobrze poradzimy sobie z imionami żeńskimi bez „a” na końcu. 

Imiona żeńskie nie kończące się na a w Polsce

Imiona żeńskie bez „a” na końcu, które funkcjonują w polszczyźnie, pochodzą z innych języków. Niektóre są jednak bardzo mocno zakorzenione w naszej kulturze. Do najstarszych imion niekończących się na „a” należą np.:

  • biblijne imię Miriam, noszone przez starszą siostrę Mojżesza,
  • Beatrycze, imię bohaterki słynnej Boskiej Komedii Dantego,
  • Nel, imię znanej postaci z powieści Henryka Sienkiewicza W pustyni i w puszczy.


Radę Języka Polskiego dopuszcza możliwość nadawania niektórych imion żeńskich bez litery „a” na końcu.  Takie stanowisko ekspertów znalazło wyraz w opublikowanym w 2007 roku aneksie do obowiązującego wykazu imion. Warto pamiętać, że to nie specjaliści od polszczyzny, ale urzędnicy w urzędach stanu cywilnego podejmują decyzję o nadaniu imienia dziecku. Rada Języka Polskiego wydaje jedynie zalecenia, może również wydać opinie o formie proponowanych imion.

Imiona żeńskie niekończące się na a – przykłady

W aneksie Rady Języka Polskiego znalazły się następujące imiona żeńskie niekończące się na „a”:

  • Abigail
  • Karmen
  • Nel
  • Noemi


Wśród imion, których Rada Języka Polskiego nie zaleca, znalazły się 3 imiona (a dokładnie formy imienia Nikola) bez literki a na końcu:

  • Nicol
  • Nicole
  • Nikol 


Szukając oryginalnego imienia dla dziecka należy pamiętać, że nadal obowiązuje zalecenie, że imię nie może ośmieszać dziecka. Warto wybrać nie tylko imię naszym zdaniem ładne, ale przede wszystkim takie, z którym dziecku będzie dobrze się żyło.  

Zobacz także:

znaczenie polskich imion za granicą
Adobe Stock
Aktualności
Śmieszne imiona: śmieszne znaczenie polskich imion damskich i męskich
Śmieszne imiona nie zawsze brzmią śmiesznie po polsku, ale za granicą mogą mieć śmieszne lub obraźliwe znaczenie. Śmieszne polskie imiona rodzice nadają dzieciom zupełnie nieświadomie. Warto jednak wiedzieć, że ich pełne wersje lub zdrobnienia mogą wywołać wesołość lub zgorszenie na świecie. Dotyczy to zarówno imion damskich, jak i męskich. Sprawdź najpopularniejsze śmieszne imiona i ich znaczenie.

Śmieszne polskie imiona wcale nie są śmieszne, dopóki nie użyje się ich za granicą. Znaczenie śmiesznych polskich imion może zaskoczyć, dlatego najlepiej sprawdzić wcześniej, jakich zdrobnień i form unikać. Na celowniku są śmieszne imiona męskie i damskie, w tym także popularne imiona dla dzieci i imiona staropolskie. Śmieszne imiona Śmieszne imiona to często imiona stare i dawno nie używane, które współcześnie brzmią dziwnie. Śmieszne polskie imiona biorą się z kolei z różnic pomiędzy językami używanymi na świecie. Czasem śmieszne może być zdrobnienie imienia, a czasem śmieszne skojarzenie wzbudza imię, które w innym kraju jest wulgaryzmem albo wyrazem używanym potocznie. Pod tym względem śmieszne imiona nie różnią się wiele od innych śmiesznych nazw, które mają odmienne znaczenie w różnych językach.  Śmieszne polskie imiona Imiona używane w języku staropolskim, nadawane przed wiekami i już zapomniane, mogą dziś budzić wesołość, choć kiedyś miały ważne znaczenie. Takie stare imiona słowiańskie , odnoszące się do walki, wyrażające życzenie sławy albo nawiązujące do powiązań rodzinnych, to np.: Mściwuj Ciecierad Miłodziad Pomścibor Gościwuj Cirzpisława Dziadumiła Częstobrona Nieluba Dla innych śmieszne są też stare i wciąż popularne imiona albo najdziwniejsze imiona dla dzieci zgłaszane do USC . Śmieszne znaczenie imion Okazuje się, że polskie imiona w innych językach mogą mieć śmieszne znaczenie, inne wywołują zdziwienie lub zażenowanie. Bywa nawet, że takie śmieszne imiona przywołują negatywne emocje i wulgarne skojarzenia. Poniżej lista najpopularniejszych polskich imion , które za granicą znaczą coś innego, nie zawsze sympatycznego. Śmieszne imiona damskie: Agata . Po portugalsku „agata’’ to kotka. Amelia . W Grecji imię to oznacza wadę wrodzoną...

Niemieckie imiona żeńskie i męskie
Imiona
Niemieckie imiona żeńskie i męskie – zupełnie inne niż myślisz
Najpopularniejsze niemieckie imiona mogą zaskakiwać. Modne obecnie różnią się od tradycyjnych, nadawanych w przeszłości. Wiele imion pochodzenia germańskiego noszą także Polacy.

Niemieckie imiona są bardzo różnorodne. Znajdziesz wśród nich takie, które mają korzenie chrześcijańskie (np. Johann/Hans – Jan, Georg/Jörg – Jerzy, Jakob/Jacob czyli polski Jakub) oraz imiona typowo germańskie (Friedrich – Fryderyk, Ludwig –­ Ludwik, Otto). Tradycyjne imiona germańskie są podobne do imion znanych w Anglii, Szwecji, Danii. To dlatego, że wszystkie wywodzą się z języka pragermańskiego. Z niego pochodzi zarówno język niemiecki, jak i angielski, szwedzki, duński i norweski. Co ciekawe - imiona germańskie znajdziemy także wśród imion bardzo popularnych w Polsce. Opisujemy: Typowe niemieckie imiona żeńskie i męskie Niemieckie imiona popularne w Polsce Niemieckie imiona – propozycje dla dziecka Najpopularniejsze imiona w Niemczech dla dziewczynek i chłopców    Imiona popularne w innych krajach niemieckojęzycznych Typowe niemieckie imiona Oto lista wybranych tradycyjnych imion niemieckich, które były popularne w ostatnim stuleciu . Są tak charakterystyczne, że nikt nie ma wątpliwości, jakiego kraju mieszkańcy je noszą. niemieckie imiona żeńskie: Birgit Elke Heike Helga Katrin/Catrin Martina Petra Renate Ursula Sabine Susanne Ute niemieckie imiona męskie: Andreas Frank Friedrich Heinrich Jürgen Hans Klaus/Claus Kurt/Curt Markus/Marcus Max Michael Otto Paul Peter Stefan/Stephan Thomas Uwe Wilhelm Niemieckie imiona w Polsce Imiona pochodzenia niemieckiego są licznie reprezentowane wśród imion nadawanych w Polsce . Weszły do naszego języka, rozgościły się wśród typowych polskich imion i dziś już nikt nie zdaje sobie sprawy, że mają germański rodowód. No może poza nieliczną grupką filologów... Co ważne – imion tych jest ponad 2 tysiące. Przez stulecia utraciły swoje niemieckie...

Arabskie imiona dla dzieci
Adobe Stock
Imiona
Imiona arabskie – męskie i żeńskie, znaczenie islamskich imion
Imiona arabskie mogą być nadawane dzieciom, których rodzice są związani z tą kulturą bądź religią islamu. Ale mogą być także egzotyczną inspiracją dla rodziców, którzy pragną nazwać dzieci w oryginalny, niekonwencjonalny sposób. Przedstawiamy najpopularniejsze imiona muzułmańskie i orientalne dla chłopców i dziewczynek.

Imiona arabskie są dziś coraz popularniejsze – coraz więcej dzieci ma rodziców należących do różnych narodowości, kultur, a także religii, ale również coraz więcej obcokrajowców decyduje się na zamieszkanie w Polsce. Zagraniczne imiona damskie i męskie   w polskich klasach czy grupach przedszkolnych są już normą – także u dzieci, których obydwoje rodzice są Polakami. Od 2005 roku rodzice mogą nadać dziecku zagraniczne, nawet orientalne imię, nawet jeśli sami nie pochodzą z innego kraju. Arabskie czy muzułmańskie (islamskie) imiona dla dzieci mają zawsze znaczenie głęboko zakorzenione w wierze, więc większość z nich to religijne imiona . Lista imion arabskich: Popularne imiona arabskie Arabskie imiona męskie i ich znaczenie Arabskie imiona żeńskie i ich znaczenie Popularne tureckie imiona męskie 2020 Popularne tureckie imiona żeńskie 2020 Najpopularniejsze imiona arabskie w 2020 roku Najpopularniejsze imiona muzułmańskie (islamskie) najczęściej pochodzą od proroków bądź osób z ich otoczenia: żon, córek i towarzyszek, ale niektórzy rodzice coraz częściej nadają nowoczesne islamskie imiona, które inspirowane są np. sławnymi idolami - ten trend utrzymuje się zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Wśród męskich imion muzułmańskich są to Muhammed, czyli najwyższy prorok muzułmański, ale także Amir, Omar, Malik, Jamal, Zayn czy Khalil. Najpopularniejsze żeńskie imiona islamskie to Khadżidża, Fatima czy Ruquaja – żona i córki proroka, ale także Sara, Nora, Amber, Layla czy Zara. Arabskie imiona męskie i ich znaczenie Poniżej znajdziesz listę wybranych arabskich imion męskich i ich znaczeń. Ahmad - godny pochwały Amir - władca, książę Bahir - oślepiający, błyszczący Basam - uśmiechnięty Basel – odważny Dżamal - piękny Dżafar - strumyczek Dżihad - święta wojna Fakhir -...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj