Szczęśliwa mama
AdobeStock
Mama

Gdy pojawia się smutek, łatwo zrezygnować z własnego szczęścia

Czujesz, że masz serdecznie dość, dusisz się i toniesz? Najwyższy czas pomyśleć tylko i wyłącznie o sobie! Poznaj trzy nawyki, które pomogą ci czuć się lepiej każdego dnia.

Gdy na świat przychodzi dziecko, cały dom zaczyna się kręcić wokół małego człowieczka. Mama robi wszytko, by dziecko było zadbane, szczęśliwe i kochane, ale opieka nad maluszkiem może być przytłaczająca. Czasami, gdy presja jest zbyt duża, może pojawić się depresja.

O tym zbyt mało się mówi

Czy wiesz, że nawet 80 proc. świeżo upieczonych mam doświadcza baby bluesa? Kobieta może mieć wahania nastroju, być drażliwa i płaczliwa. Na ogół oznaki są łagodne i zanikają w ciągu kilku tygodniach. Jadnak, jeśli objawy są poważniejsze lub nie ustępują, może okazać się, że to depresja poporodowa (występuje raz na każde 15 porodów). Niestety nadal zbyt mało się o tym mówi i zarówno kobiety, jak i ich rodziny nie wiedzą, na jakie objawy zwrócić uwagę. Co więcej, problem dotyczy nie tylko mam noworodków. Badacze zauważyli, że największe ryzyko wystąpienia depresji występuje w przeciągu pierwszych czterech lat życia dziecka (dotyczy to, co trzeciej mamy). Natomiast jedna na osiem kobiet doświadcza depresji w ciągu całego życia.

Badania jasno pokazują, że depresja to nie tylko coś, co niszczy od środka kobietę, także ma olbrzymi wpływ na osoby, które ją otaczają. To choroba całej rodziny. Specjaliści zauważają, że dzieci, które dorastają w środowisku problemów psychicznych, mogą słabiej się rozwijać, mieć problemy z uczeniem się, a także ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Dzieci matek z depresją są często bardziej niespokojne, mają słabsze zdolności poznawcze, zaburzenia zachowania i zaburzenia psychiczne. Najważniejsze jednak, żebyś nie obwiniała się, jeśli zachorujesz na depresję. To leży poza tobą. Jeśli będziesz się obwiniać, nie pomożesz ani sobie, ani dziecku. Jeśli przyznasz przed sobą, że ten problem cię dotyczy i udasz się po pomoc, zasługujesz na brawa. Pogratuluj sobie tego, zanim martwić się, czy nie zaszkodziłaś dziecku. Spójrz, ile dni jeszcze przed wami, lat, które możecie spędzić ze sobą najlepiej, jak tylko potraficie.

Zaczyna się niewinnie

Depresji nie zawsze da się zapobiec i nie jest łatwo się jej pozbyć, ale każda mama powinna być świadoma, że długotrwały smutek i niepokój nie są normalne. Czasem w natłoku zadań, przyjmując nową rolę, łatwo zapomnieć o tym, co daje szczęście. Wiele kobiet obwinia się za swoje złe samopoczucie, gdy nie uzyskują pomocy, ich stan się pogarsza. Dlatego tak bardzo ważne jest, by zarówno mama, jak i członkowie rodziny byli świadomi, na jakie objawy należy zwrócić uwagę. Choć nie zawsze jest łatwo, to nie wolno zapominać, że każda z nas zasługuje na szczęście. Zaspokajanie własnych potrzeb to nie egoizm.

Wiele kobiet próbuje wszytko robić samodzielnie, a bliscy na to się godzą. Kobiety chcą być perfekcyjne i zaczynają się zapętlać w domowych obowiązkach. Niepostrzeżenie nie tylko opiekują się dzieckiem, ale i mają cały dom na głowie. Rezygnują ze swoich przyjemności i samych siebie w imię bycia idealną matką i gospodynią. Pojawia się wstyd, strach, poczucie winy, przemęczenie i niepokój. Łatwo wpaść w pułapkę porównań, bo tym wszystkim problemom mamy zazwyczaj stawiają czoła w pojedynkę. 

Specjaliści zauważają, że w pierwszym etapie po urodzeniu dziecka często relacje ze znajomymi się rozluźniają. Pomimo internetowych przyjaciół na forach, izolacja od żywego człowieka pogłębia uczucie samotności. Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazało, że ponad 90 proc. matek czuje się samotna po urodzeniu dziecka. Ponadto 55 proc. stwierdziło, że samotność sprawiła, że czuły niepokój, a 47 proc. czuła się bardzo zestresowana z tego powodu. Co więcej, badania wykazały, że brak powiązań społecznych jest bardziej szkodliwy dla naszego zdrowia niż otyłość, palenie i wysokie ciśnienie krwi. Izolacja nie jest dobra dla naszego samopoczucia psychicznego.

Szczęśliwe dziecko, czyli jakie?

Skupiając się wychowaniu dziecka, zdarza się, że mama zapomina o tym, by jej potrzeby były zaspokojone. Tymczasem kluczem do szczęścia dziecka, jest szczęście matki. Dlatego powinnaś najpierw zadbać o siebie! By to zobrazować, w psychologii często jest używane porównanie do używania masek tlenowych w samolocie. Zawsze rodzic powinien najpierw ją założyć sobie, a dopiero potem dziecku. Jeśli nie odpoczniesz, nie zaspokoisz swoich potrzeb to nie będziesz szczęśliwa i nie będziesz w stanie zajmować się dzieckiem tak dobrze, jak byś tego chciała. 

Co więcej, specjaliści przekonują, że nie ma lepszej recepty na szczęście niż dobre emocje bliskich. Nasze dzieci stają się podobne do nas. Badania przeprowadzone na Harvardzie i Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego wykazały, że szczęście jest zaraźliwe! Rozprzestrzenia się za pośrednictwem sieci społecznościowych jak wirus. Tak więc, to jak się czujesz, przekazujesz dziecku.

Trzy dobre nawyki

Ludzie muszą wiedzieć, że zdrowie psychiczne to priorytet, a bycie szczęśliwą wcale nie musi być takie trudne. O to trzy nawyki, które pomogą ci czuć się lepiej każdego dnia.

1. Koło ratunkowe
Istnieje wiele metod radzenia sobie ze stresem i smutkiem. Poszukaj czegoś, co poprawia ci humor i poświęć na to kilka minut dziennie. Korzystaj z tego także zawsze, gdy poczujesz się gorzej. Może to być np. kilka minut medytacji, czy playlista z ulubioną muzyką.

2. Zaopiekuj się sobą
Znajdź czas na rozrywkę poza domem bez dziecka. To, że jesteś mamą, nie oznacza, że musisz całą dobę spędzać z brzdącem. Zapisz się na siłownię i do kosmetyczki. Zaplanuj regularne spotkania z przyjaciółką i randki z mężem. Dzięki temu podładujesz baterie. 

3. Małe kroki
Przyznanie przed sobą, że nie jest się szczęśliwym, bywa trudne. Mów często partnerowi, mamie lub przyjaciółce, co czujesz, szczególnie, gdy ogarnia cię smutek. Razem z pewnością będzie wam łatwiej znaleźć rozwiązanie. To dobry nawyk, choć czasem ciężko sięgnąć po telefon!

Pamiętaj, przeciągający się smutek, niepokój lub złość są absolutnym wskazaniem do wizyty u specjalisty. Powiedz o tym lekarzowi pierwszego kontaktu, ginekologowi, umów się do psychiatry i/lub psychologa. Dobra wiadomość jest taka, że zgodnie z nowymi standardami okołoporodowymi lekarze i położne powinni sprawdzać, czy ciężarna i nowa mama nie są zagrożone wystąpieniem depresji poporodowej. 


Czy wiesz, że kiedy w życiu dorosłych goszczą takie dobre nawyki, dzieci automatycznie uczą się, jak budować swoje własne szczęście?

Źródło: mother.ly

Zobacz także
smutek czy depresja

Jeszcze smutek, czy już depresja? Sprawdź, jak to odróżnić

baby blues

Baby blues, depresja i inne poporodowe smutki

quiz z wiedzy o depresji

Czy wiesz jak rozpoznać depresję? [QUIZ]

Depresja poporodowa, baby blues, połóg, zaburzenia nastroju, miłość do dziecka, relacje w rodzinie, noworodek, macierzyństwo

Jak nie pomylić baby bluesa z depresją poporodową


 

Paulina Sykut-Jeżyna o baby blues po narodzinach córeczki

włosy, załamanie, depresja, kobieta
© Andrzej Wilusz - Fotolia.com
Połóg
Rozmowa o depresji poporodowej
Sprawia, że wszystko przestaje cieszyć i nawet błahe problemy wydają się nie do pokonania. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o depresji po porodowej.

Rozmowa z psychologiem, Martą Kamińską z  Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych we Wrocławiu. Czy depresja poporodowa to to samo, co baby blues? Nie. Baby  blues to przemijające, zaczynające się tuż po porodzie i trwające do sześciu tygodni obniżenie nastroju w dużym stopniu związane z rewolucją hormonalną, jaka zachodzi w organizmie kobiety. Ma z nim do czynienia nawet 8 na 10 młodych mam. Depresja poporodowa to poważniejsza sprawa. Ma bardziej złożone przyczyny, dotyczy o wiele mniejszej liczby kobiet i może trwać dłużej - miesiące, a nawet lata.  Zacznijmy od baby bluesa. Jak się objawia?  Przez pierwsze dni po porodzie młode mamy  mogą nie czuć więzi z dzieckiem , nie interesować się nim. Mogą  też  denerwować się z byle powodu, mieć wahania nastroju, czuć się uwiązane i zagubione w nowej roli. Mimo zmęczenia nie są w stanie odpocząć, przespać się.  To mija - czasem szybciej, czasem wolniej. Bardzo pomaga wsparcie bliskich: to, żeby mogły szczerze powiedzieć im, co czują, mieć chwilę dla siebie, liczyć na to, że ktoś posprząta, zrobi zakupy, zabierze dziecko na spacer. Najważniejsze, by  były w stanie tę pomoc przyjąć, a to nie zawsze jest takie oczywiste. Wciąż pokutuje u nas mit Matki Polki, która musi dać sobie radę ze wszystkim: nakarmić i utulić do snu dziecko,  posprzątać, wyprasować i jeszcze ugotować obiad dla męża... Tak czy inaczej, zwyczajny baby blues mija bez konieczności leczenia.    Zobacz też:   Sprawdź, jak sobie radzić w ciągu pierwszych dni po porodzie  A co z depresją? Objawy depresji są podobne, ale silniejsze. Depresja poporodowa to coś więcej niż przygnębienie. Kobieta czuje się okropnie, myśli "Jestem złą matką", "Do niczego się nie nadaję". Dominuje smutek, rozdrażnienie. Taka mama jest ciągle zmęczona, czuje,...

Depresja poporodowa, baby blues, połóg, zaburzenia nastroju, miłość do dziecka, relacje w rodzinie, noworodek, macierzyństwo
Fotolia
Połóg
Jak nie pomylić baby bluesa z depresją poporodową
Zamiast radości po narodzinach dziecka czujesz smutek, niepokój i lęk – tak może objawiać się baby blues, ale także choroba, jaką jest depresja. Zapamiętaj bardzo ważne różnice między nimi, aby pomóc sobie lub innym.

Co czujesz po narodzinach dziecka? Baby blues: zamiast się cieszyć, czujesz się bezradna i przytłoczona nowymi obowiązkami, smutna. A dziecko staje ci się niemal obojętne. Nie rozumiesz, dlaczego płacze , nie wiesz, jak je uspokoić, sama często płaczesz, dochodzisz do wniosku, że nie potrafisz się nim opiekować i wyrokujesz, że nie nadajesz się na matkę.  Depresja poporodowa:  początek depresji poporodowej może być podobny do baby bluesa. Młoda mama, które świetnie zadebiutowała w nowej roli, zaczyna odczuwać, że dziecko zabrało jej radość i siły. Może cierpieć na bezsenność i utratę apetytu. Budzi się zmęczona i zniechęcona. Czuje się winna, ponieważ częściej niż miłość , odczuwa irytację i złość do dziecka albo nadmierny lęk o nie. Mogą pojawiają się natrętne, agresywne myśli skierowane przeciwko niemowlęciu.  Kiedy się pojawia?  Baby blues: od urodzenia dziecka i trwa przez kilka dni lub tygodni. Zwykle sam ustępuje. Depresja poporodowa: może wystąpić od razu po porodzie albo po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od rozwiązania, gdy dobrze radząca sobie dotychczas młoda mama nagle staje się zmęczona dzieckiem, przygnębiona, nieszczęśliwa.  Jak często się zdarza? Baby blues: nie jesteś ze swoimi uczuciami osamotniona – takiego rozchwiania emocjonalnego doświadcza prawie 80 proc. kobiet. Depresja poporodowa: na szczęście  dotyka młode mamy rzadziej (choć wcale nie tak rzadko!), cierpi na nią około 10-15 proc. kobiet.  Co pomoże się z nimi uporać?  Baby blues: wsparcie partnera i rodziny – aby mogli ci pomóc, powinni wiedzieć, co teraz czujesz, więc nie wahaj się mówić o swoich problemach. Wypłakuj się w rękaw przyjaciółce, korzystaj z telefonów zaufania i grup wsparcia dla młodych mam . Proś o pomoc w codziennych obowiązkach....

Dom opieki i przedszkole
Aktualności
Przedszkole lub dom dziecka w… domu opieki społecznej? To działa!
Obcy emeryci i przedszkolaki to dość nietypowe połączenie. Okazuje się, że od lat praktykowane jest to na świecie i co ważniejsze, niesie za sobą wiele korzyści.

Cierpienie, smutek, samotność, szarość - te słowa mogą opisać zarówno to, co odczuwają osoby starsze w domach opieki, jak i małe dzieci żyjące w placówkach opiekuńczych. Okazuje się jednak, że dając im szansę na spotkanie, może wyjść z tego coś zupełnie przeciwnego i tak pięknego. Bo mam ciebie! Dziadkowie to prawdziwy skarb. Nie chodzi nawet o pomoc przy dziecku czy mądrość życiową, ale o emocje, które towarzyszą tym ważnym spotkaniom. Mój córka ma moich rodziców i rodziców męża, a do tego jeszcze dwie prababcie (do niedawna miała też i jednego pradziadka). Dużo osób do kochania i dużo serc oraz rąk do rozpieszczania! Ja tego nie zaznałam, ale jak widzę, gdy nawet bardzo schorowana staruszka, która nie ma siły na nic, dostaje porządny zastrzyk energii, gdy ukochana prawnuczka prosi o zabawę, to serce rośnie. Dosłownie dzieje się magia . I nie jest to wyjątek. Badacze na całym świecie zauważają, jak wiele korzyści płynie z takich spotkań. Niestety nie wszystkie starsze osoby mają możliwość, by czerpać siłę z dziecięcej miłości. Lek na samotność i depresję Jesień życia dla wielu starszych osób jest trudnym etapem. Nie brakuje samotnych i schorowanych emerytów, którzy spędzają ostanie lata życia wśród osób w podobnej sytuacji. - Duża liczba osób w podeszłym wieku doświadcza depresji w wyniku izolacji społecznej. Badania wykazały, że 43 proc. doznaje takiego stanu ze względu na samotność. - informuje Zintegrowane Centrum Edukacji z Seattle, które zdecydowało się na nietypowy eksperyment. Dom opieki, w którym mieszka 400 pensjonariuszy, połączono z przedszkolem . Teraz swoich przyszywanych dziadków każdego dnia odwiedza 125 przedszkolaków. Cały tydzień mają wspólne zajęcia z muzyki, tańca i plastyki, a nawet razem przygotowują posiłki dla bezdomnych. Wspólnie jedzą, słuchają historii i spędzają czas na zabawie odwiedzając się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj