baby blues, smutek po porodzie, depresja
Fotolia
Mama

Gdy po porodzie pojawia się smutek

Smutek po porodzie kiedyś wydawał ci się niezrozumiały, jednak gdy sama urodziłaś... Coż, początki macierzyństwa nie zawsze są radosne. Bywa, że zamiast błogiego szczęścia młodą mamę ogarnia smutek. Jak sobie wtedy poradzić - wyjaśnia psycholog Marta Fidecka.

Smutna, bezradna, płaczliwa, rozdrażniona. I przytłoczona nowymi obowiązkami. Czy właśnie tak czujesz się kilka dni po porodzie? Nie rozumiesz, dlaczego noworodek płacze, nie wiesz, jak je uspokoić, nie radzisz sobie z karmieniem i kąpaniem. W końcu zapłakana dochodzisz do wniosku, że nie potrafisz się nim opiekować. „Nie nadaję się do tego, by mieć dziecko” – oskarżasz samą siebie. 

Czy smutek po porodzie powinien niepokoić?

Takiego emocjonalnego rozchwiania krótko po porodzie doświadcza około 80% kobiet. To tzw. depresja dnia trzeciego lub baby blues. Zaczyna się w trzeciej lub czwartej dobie po przyjściu dziecka na świat i jest normalnym stanem kobiety po porodzie, zwłaszcza pierwszym. Powodują go przede wszystkim zmiany hormonalne (spadek poziomu progesteronu i estrogenów – ich poziom w ciąży był bardzo wysoki). Na szczęście baby blues zazwyczaj mija po kilku lub kilkunastu dniach, gdy uspokoi się poporodowa burza hormonalna.

Sprawdź też, co się zmieniło po porodzie - mówią facebookowe mamy

Co robić, jeśli czujesz smutek po porodzie?

Im szybciej odzyskasz równowagę i radość, tym lepiej dla ciebie i twojego dziecka.

 • Po porodzie szukaj wsparcia u partnera i rodziny, wypłakuj się w rękaw przyjaciółce, korzystaj z telefonów zaufania.
 • Po porodzie nie wymagaj od siebie zbyt wiele. Jesteś w zupełnie nowej sytuacji i musisz się jej nauczyć. Do macierzyństwa czasami dojrzewa się pomału. Sprawdź, jak zorganizować pierwsze dni z noworodkiem.
 • Po porodzie nie staraj się być perfekcjonistką. Mieszkanie nie musi lśnić, obiad nie musi składać się z trzech dań, a goście, którzy chcą poznać twoje dziecko, mogą poczekać.
 • Po porodzie dużo odpoczywaj – śpij, kiedy dziecko śpi. Nie rezygnuj z pomocy najbliższych.
 • Po porodzie dbaj o siebie – nie chodź całymi dniami w szlafroku, zrób sobie makijaż, znajdź czas na posłuchanie ulubionej płyty, spraw sobie coś nowego.
 • Po porodzie porozmawiaj z innymi kobietami – nie jesteś jedyną osobą przeżywającą macierzyńskie smutki, a wysłuchanie opowieści innej mamy o jej trudnej sytuacji pomoże ci przetrwać trudne chwile.
 • Uwierz, że baby blues mija – prawdopodobnie już za kilka tygodni będziesz go tylko wspominała i wesprzesz koleżankę, która właśnie urodziła dziecko.

Uwaga! Po porodzie samotność jest niebezpieczna!

Kobieta, która zna objawy baby blues, przyjmie je z większym spokojem i dystansem. Uwolni się od myśli, że „coś z nią nie tak”. Wie, że zmienność nastrojów i przechodzenie od euforii do płaczu to fizjologia, a nie zaburzenia psychiczne. Mama, która jest pozostawiona sama sobie właśnie wtedy, kiedy najbardziej potrzebuje wsparcia i opieki, nie rozumie, co się z nią dzieje, a widząc lekceważącą reakcję otoczenia, wstydzi się swoich odczuć i boi się mówić o tym, co przeżywa.

Pomocne w walce z depresją dnia trzeciego jest życzliwe nastawienie męża i członków rodziny do młodej mamy. Pomoc przy opiekowaniu się dzieckiem i w pracach domowych, wyrozumiałość, umacnianie w przekonaniu, że wspaniale realizuje się jako matka, a także umożliwienie odpoczynku i wyjścia z koleżanką do kawiarni – to najlepsze sposoby na uniknięcie lub przezwyciężenie baby blues.

Przeczytaj: Jak być szczęśliwą mamą? - 10 sposobów

Czym jest baby blues?

Baby blues to dość powszechne zjawisko spotykające kobiety po porodzie. W swoich objawach przypomina depresję poporodową, jednak ten stan smutku szybko mija, w przeciwieństwie do depresji. Pojawia się zazwyczaj około trzeciego, czwartego dnia po porodzie i trwa kilka dni. Jest to normalny, fizjologiczny stan, który można tłumaczyć burzą hormonów, jaka panuje w organizmie kobiety w pierwszych dniach po urodzenia dziecka. Kiedy emocje nieco opadają, baby blues również znika.

Jakie są objawy baby blues?

Po czym poznać, że dotknął cię problem baby blues? Z pewnością szybko sama to zauważysz, ponieważ jego objawy są dość wyraźne. Uczucie smutku po porodzie objawia się:

 • znacznymi wahaniami nastrojów;
 • płaczliwością;
 • uczuciem bezradności;
 • brakiem wiary w to, że będzie się dobrą mamą;
 • niepewnością;
 • drażliwością;
 • poczuciem dezorientacji;
 • brakiem radości z życia;
 • obwinianiem się o to, że nie kocha się dziecka dostatecznie mocno;
 • poczuciem strachu.

Jak leczyć baby blues?

Baby blues nie jest chorobą ani trwałym zaburzeniem, lecz stanem emocjonalnym. Nie trzeba więc leczyć go w jakiś specjalny sposób, a jedynie zadbać o to, by w pierwszych dniach po porodzie mieć jak największy komfort psychiczny. Wówczas taki smutek poporodowy, jeśli nawet się pojawi, szybko minie. To, co kobieta wybierze dla siebie na poprawę nastroju, zależy już od niej samej oraz od bliskich, którzy powinni w tym czasie szczególnie troszczyć się o wygodę młodej mamy.  

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

depresja poporodowa
Połóg
Ekspert: Depresja poporodowa może zaburzać więź między matką a dzieckiem
Po porodzie możesz czuć się źle nie tylko fizycznie. Dowiedz się, jakich objawów nie wolno lekceważyć i co to może oznaczać dla relacji mama-dziecko.

Depresja poporodowa to jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych po porodzie, ale nie jedyne. Zachwianie równowagi psychicznej po porodzie związane jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie młodej mamy. Czasami problemy psychiczne po porodzie są poważne, a statystyki mówią, że na problemy psychiczne o różnym natężeniu cierpi aż 80 proc. kobiet po porodzie. Nie wolno bagatelizować tematu zaburzeń psychicznych u młodych matek – warto wiedzieć, czego można się spodziewać i jak postępować, jeśli zauważymy u siebie obniżenie nastroju, stany lękowe po porodzie lub inne problemy emocjonalne i psychiczne. . Zaburzenia psychiczne po porodzie Zaburzenia nastroju i inne problemy natury psychicznej występują u ok. 80 proc. kobiet w okresie ciąży i po porodzie. Wszystko przez wahania hormonów i zmianę ich stężenia. Specjaliści dzielą zaburzenia depresyjne związane z ciążą i porodem na: baby blues – objawia się drażliwością, zmiennością nastroju, pojawiającym się lękiem i zaburzeniami snu. Baby blues pojawia się po porodzie, a szczególnie nasilone jest w 5-7 dniu po urodzeniu dziecka. Szacuje się, że baby blues dotyka 80 proc. kobiet i mija zazwyczaj samoistnie po około 2 tygodniach. depresja poporodowa – szacuje się, że depresja poporodowa dotyczy ok. 15 proc. kobiet. W przypadku depresji poporodowej mamy do czynienia z pełnoobjawową formą choroby, konieczne jest leczenie farmakologiczne.  depresja w przebiegu zaburzeń depresyjnych nawracających – dotyczy kobiet, u których przed porodem występowały epizody depresyjne (tzw. "mała" lub "duża" depresja, a także dystymia).  Depresja poporodowa – trudna dla całej rodziny Depresja po urodzeniu dziecka to problem, który dotyka nie tylko kobiety, ale całej rodziny. Depresja poporodowa wpływa na życie wszystkich osób w otoczeniu cierpiącej...

mama, noworodek
Wygląd i samopoczucie
Zły nastrój po porodzie
Zdarza się, że po narodzinach dziecka fala szczęścia i radości nie nadchodzi. Pojawia się za to przygnębienie, smutek i poczucie nieradzenia sobie z sytuacją. Co się dzieje?

Jesteś w szczęśliwym związku. Od jakiegoś czasu myśleliście o dziecku. I oto – jesteś w ciąży! Bardzo się cieszycie, tak samo wasi rodzice, dalsza rodzina i wszyscy znajomi. Czujesz się świetnie, wyglądasz jeszcze lepiej. W pierwszym trymestrze miewałaś te osławione poranne mdłości i bywałaś zmęczona, ale teraz budzisz się rano pełna energii, zapału i radości życia . Szykujesz pokoik i wyprawkę dla dziecka, dyskutujecie nad imieniem, robisz zakupy, pierzesz i prasujesz te wszystkie słodkie malutkie ubranka, choć do tej pory nie cierpiałaś prasowania. No i cały czas wyobrażasz sobie, jak będzie cudownie, kiedy już wreszcie poznacie osobiście tę małą Fasolkę, którą na razie znacie wyłącznie z USG, i która od czasu do czasu daje o sobie znać wystającą piętką bądź delikatną czkawką. Wreszcie – jest! Już nie Fasolka, ale Dziecko. Wyczekane, wytęsknione, wasze. Tylko dlaczego razem z nim, zamiast spodziewanego szczęścia, pojawiają się przygnębienie, smutek i poczucie ogromnej bezradności? Karmienie piersią , którego w ciąży nie mogłaś się doczekać, teraz okazuje się okropne. Dziecko nie chce ssać, a jeśli ssie, robi to naprawdę boleśnie. Tymczasem piersi masz twarde jak kamienie od nagromadzonego mleka. Przewinięcie i przebranie malca, które trwało 30 sekund w wykonaniu szpitalnej położnej, tobie zajmuje 10 minut. Rączki nie dają się włożyć do rękawków, nóżki do nogawek. A kupy tak się mażą... To  oczywiście twoja wina, bo robisz wszystko źle. Byłaś pewna, że pokochasz swoje maleństwo od pierwszego wejrzenia, kochałaś je przecież i przed urodzeniem. Tymczasem teraz, gdy trzymasz je w ramionach, wydaje się jakieś obce. I płacze nie wiedzieć czemu. Po kolejnej nieprzespanej nocy, gdy nosicie je na zmianę, a ono niezmiennie krzyczy (więc tak wygląda kolka!), zaczynasz myśleć, że ono cię chyba nie lubi. I ty też go chyba nie lubisz....

baby blues
fotolia.com
Połóg
Baby blues, depresja i inne poporodowe smutki
Po porodzie jesteś przygnębiona i często płaczesz? Przecież marzyłaś o cudownych chwilach, które niesie macierzyństwo. Przeczytaj, jak odróżnić baby blues od depresji poporodowej i jak sobie poradzić w chwilach smutku po porodzie.

Karmisz dziecko, a łzy same ciekną ci ciurkiem, nie możesz powstrzymać czarnych myśli i poczucia bezsensu, nic cię nie cieszy. Czujesz się przemęczona, rozbita. Masz wrażenie, że już dłużej nie dasz rady opiekować się własnym dzieckiem, a myśl o przewijaniu czy kąpieli napawa cię lękiem. Takie momenty mają prawo się zdarzyć. Bycie mamą wcale nie jest łatwe. Ważne, byś w takich chwilach znalazła pomoc wśród bliskich. Wtedy łatwiej poradzisz sobie ze sobą. Co to jest baby blues  Kilka dni po porodzie bardzo często pojawia się przygnębienie i huśtawka nastrojów. To wynik zmian hormonalnych, tzw. baby blues (z ang. niemowlęce smutki). Ten stan mija zwykle po kilku-kilkunastu dniach. Aby wrócić do formy, potrzebne ci będzie przede wszystkim wsparcie męża, mamy, przyjaciółki: pomoc przy karmieniu, pierwszych kąpielach, a także wtedy, gdy chcesz po prostu odpocząć, poświęcić trochę czasu tylko dla siebie. A może to depresja poporodowa? Czasem zdarza się coś poważniejszego niż baby blues: depresja poporodowa. Trwa dłużej, a jej objawy są silniejsze. Część lekarzy doszukuje się związku między nią a nasilonym zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Przyczyn może być jednak bardzo wiele: zmiany hormonalne, zaburzenia snu i stany lękowe jeszcze sprzed ciąży, młody wiek mamy lub, przeciwnie, dojrzałe lata, przeżyte tragedie, np. poronienie oraz brak wsparcia ze strony najbliższych. Objawy depresji zwykle pojawiają się kilka tygodni po wyjściu ze szpitala. Czujesz się przemęczona i rozbita, możesz skarżyć się nawet na brak uczuć w stosunku do dziecka. Do tego dochodzą zaburzenia apetytu, snu, utrata zainteresowania seksem. Jak sobie radzić z poporodowym smutkiem Staraj się jak najwięcej wypoczywać. Śpij, gdy dziecko śpi, zrezygnuj z części domowych obowiązków. Gotowanie i sprzątanie może zaczekać, albo niech ktoś cię w tym wyręczy....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz