Gałganek Aliny to zawinięte w gazę rozgniecione ząbki czosnku (można też zastąpić je piórkami cebuli). Używaniem gałganka, jako skutecznego sposobu na katar u dzieci, chwaliła się Ania Bardowska. Ulatniające się z gałganka substancje aromatyczne mają właściwości lecznicze. Można więc powiedzieć, że gałganek Aliny to nic innego jak akcesorium do aromaterapii, które można samodzielnie przygotować w domu. Jest tani i podobno skuteczny. Rozpropagował je na swoim blogu Marcin Korczyk, znany jako Pan Tabletka.

Reklama

Nazwę gałganek Aliny powinno się właściwie zapisywać małymi literami, bo pochodzi od nazwy substancji z czosnku (alliina), a nie od imienia. Utarła się jednak pisownia dużymi literami.

Spis treści:

Czy gałganek Aliny działa?

Substancje eteryczne zawarte w czosnku wykazują nie tylko działanie bakteriobójcze, ale potrafią też zwalczać wirusy. Jedno z badań przeprowadzonych ze wsparciem Vietnam National Foundation for Science and Technology Development potwierdziło, że substancje lotne zawarte w czosnku mogą zapobiegać wniknięciu koronawirusa SARS-CoV-2 do ludzkiego organizmu i rozprzestrzenianiu się spowodowanej nim infekcji.

Choć niezbędne są dalsze badania, to substancje zawarte w czosnku wykazują wiele działań prozdrowotnych, które zostały potwierdzone naukowo. Uwaga: wszystkie badania brały pod uwagę spożywanie czosnku, a nie wdychanie jego aromatu. Działanie gałganka Aliny nie znajduje zatem potwierdzenia w badaniach, ale nie znaczy to, że takiego działania nie ma. Po prostu jak dotąd nie przeprowadzono takich badań. Wiele osób stosuje gałganek Aliny i zapewnia, że jest skuteczny. Może warto spróbować?

Zobacz także

Na co pomaga gałganek Aliny?

Gałganek Aliny stosuje się przy objawach przeziębienia – złym samopoczuciu, katarze, kaszlu, bólu gardła, podwyższonej temperaturze ciała.

Alliina to związek chemiczny (sulfotlenek S-alkilocysteiny) zawarty w czosnku i cebuli. Pod wpływem miażdżenia czosnku i krojenia cebuli przekształca się on w allicynę, która odpowiada za charakterystyczny zapach.

Allicyna ma działanie bakteriobójcze, działa jak naturalny antybiotyk. Poza allicyną z gałganka uwalniają się również inne substancje (garlicyna, tioglikozydy skordyniny A i B, olejki eteryczne, siarczki). Tworzą one leczniczą mieszankę do aromaterapii.

Gałganek Aliny – jak stosować?

Intensywnie pachnący gałganek wiesza się w pokoju, najlepiej w sypialni. Jeśli jest to sypialnia dziecka, gałganek należy powiesić tak, by dziecko nie miało do niego dostępu. Należy unikać kontaktu skóry dziecka z gałgankiem, nie można go też umieszczać zbyt blisko malucha, w przeciwnym razie może dojść do podrażnienia oczu, a nawet skóry dziecka. Gałganek powinien znajdować się nie bliżej niż 2-3 metry od głowy dziecka. Nie powinien również wisieć nad łóżeczkiem.

Gałganek Aliny wymienia się co 24 godziny. Po takim czasie ilość uwalnianych substancji leczniczych spada. Terapię kończy się po ustąpieniu objawów przeziębienia. Jeśli zapach samego czosnku czy cebuli jest dla chorego przykry, gałganek Aliny można skropić dowolnym olejkiem eterycznym, np. eukaliptusowym, pomarańczowym, który nieco zamaskuje dość specyficzny zapach allicyny.

Na co uważać?

Ponieważ ulatniające się z czosnku i cebuli substancje mogą działać drażniąco lub wywołać reakcję alergiczną, trzeba zachować szczególną ostrożność podczas pierwszego stosowania, zwłaszcza u dzieci.

Przepis na gałganek Aliny

Przygotuj:

  • 3-6 obranych z łupiny ząbków czosnku,
  • 2 gaziki o wymiarach 10 na 10 cm,
  • sznurek.

Czosnek można zastąpić pokrojoną w piórka cebulą. Im bardziej aromatyczny czosnek czy cebula, tym lepiej.

Wykonanie:
Zmiażdż ząbki czosnku lub pokrój je na cztery kawałki. Ułóż na środku gazika, przykryj drugim. Zwiń cztery rogi gazików, chwyć je razem i zwiąż sznureczkiem albo gumką recepturką.

Gałganek Aliny – dla kogo?

Gałganek Aliny można stosować u dzieci od 1. roku życia, ale nie wszystkich. Nie należy wieszać go w pokoju noworodka i kilkumiesięcznego niemowlęcia. Objawy przeziębienia u tak małego dziecka wymagają konsultacji z lekarzem, który zaleci odpowiednie leczenie. Gałganka nie należy również stosować u osób, które mają:

  • nadreaktywne oskrzela,
  • astmę,
  • duszności,
  • uczulenie na czosnek lub cebulę.

Źródło: pantabletka.pl oraz ACS Omega 2020, 5, 14, 8312–8320, Publication Date:March 31, 2020

Sprawdź także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama