Od kiedy podawać czosnek dziecku (i jak?)
Ceniony dla smaku i dla zdrowotnych właściwości. Sprawdź, od kiedy można podawać czosnek dziecku i czy stosować go do leczenia ucha.
Czosnek jest cennym składnikiem diety. Ale małemu dziecku należy podawać go rozważnie i w odpowiednim czasie. Wyjaśniamy, kiedy jest odpowiedni moment na podanie maluchowi czosnku. Opisujemy też, czy można nim leczyć zapalenie ucha.
Od kiedy czosnek dla dziecka?
Czosnek nie jest szkodliwy dla małych dzieci, jednak ze względu na jego ostry, wyrazisty smak i działanie na układ pokarmowy z jego podaniem maluchowi należy trochę poczekać. Dr n. med. Mariusz Domański, pediatra i ekspert portalu Znanylekarz.pl, potwierdza, że czosnek zawiera substancje, które pomagają zwalczać zarazki i jest wartościowym składnikiem diety małego dziecka.
– Mimo cennych właściwości czosnek może powodować wzdęcia. Z tego powodu lepiej nie podawać go niemowlętom. Dziecku powyżej roku możemy zaproponować ugotowany czosnek w małej ilości (maluch może np. zjeść doprawioną nim zupę). Surowy czosnek podajemy dziecku, które skończyło dwa lata, ale również na początku zaczynamy od małych ilości – wyjaśnia lekarz.
Podaj i obserwuj
Wprowadzanie każdego nowego produktu do diety dziecka (także czosnku), warto połączyć z uważną obserwacją malucha. Dzięki temu dowiesz się czy dziecku odpowiada nowy smak i jak na nowość reaguje jego organizm. Smak czosnku łatwiej akceptują maluchy, które miały okazję zetknąć się z nim w okresie karmienia piersią (gdy karmiąca mama jadła czosnek).
Czosnek i mleko mamy
Nie jest tajemnicą, że aromat silnych przypraw przenika do matczynego pokarmu. Co więcej – mleko mamy pachnie czosnkiem, ale również może nim smakować.
Zobacz także
Nie obawiaj się – jedzenie czosnku w czasie karmienia piersią jest bezpieczne dla dziecka. Warto jednak wiedzieć, że niektóre bardziej wrażliwe maluchy mogą próbować odwrócić główkę od pachnącej czosnkiem mamy lub – nawet – chwilowo stracić apetyt. Podkreślmy jednak wyraźnie: nie musisz usuwać czosnku ze swojego menu. Jedząc go, oswajasz dziecko z nowymi smakami.
Zapach czosnku ma działanie terapeutyczne dla dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym.
Przyzwyczajone do czosnku
Mówi się, że pierwszą lekcję smaków dziecko przechodzi jeszcze przed narodzinami. Wody płodowe, w których maluch pływa i które też zdarza mu się pić, również przesiąkają aromatem i smakiem potraw oraz przypraw z menu ciężarnej. Jeśli przyszła mama lubi czosnek i często go jada, dziecko nie powinno mieć problemu z zaakceptowaniem jego smaku, gdy już zetknie się z nim na swoim talerzyku.
Czosnek do ucha dla dziecka?
Na niektórych forach w internecie możesz przeczytać, że gdy dziecko boli ucho, można do niego włożyć zmiażdżony ząbek czosnku owinięty w gazę. Nie stosuj tego sposobu u swojego dziecka. Po pierwsze – do ucha nie należy nic wkładać ze względu na ryzyko uszkodzenia przewodu słuchowego (z tego powodu nie manipuluje się też wewnątrz małżowiny usznej nawet patyczkami kosmetycznymi). Po drugie – sok z czosnku ma właściwości drażniące skórę (możesz tego doświadczyć, gdy np. podczas gotowania dotykasz zmiażdżonego czosnku palcami). Tym większe więc spustoszenie sok czosnkowy może wywołać w delikatnym wnętrzu ucha. Po trzecie – lekarzom znane są przypadki, gdy musieli interweniować i wyciągać ząbek czosnku, który utknął wewnątrz przewodu słuchowego dziecka.
Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma zapalenie ucha, idź z nim do pediatry. To bardzo bolesna przypadłość. Odpowiednie leczenie sprawi, że maluch będzie mniej cierpiał i szybciej wróci do formy.
Na co pomaga czosnek?
Czosnek zawiera niezwykle cenną allicynę o właściwościach podobnych do antybiotyku (niszczy szkodliwe bakterie). Ze względu na swoje właściwości m.in:
- wzmacnia układ odpornościowy
- pomaga w leczeniu przeziębień i infekcji dróg oddechowych
- wpływa na mikroflorę układu pokarmowego
- pomaga pozbyć się pasożytów jelit.
Zapamiętaj:
– zacznij od małej ilości czosnku (ok. 1,4 ząbka)
– stopniowo zwiększaj jego ilość
– nie podawaj więcej czosnku niż ząbek
– wybieraj czosnek krajowy
– najpierw podawaj gotowany, np. w doprawionej nim zupce
– gdy dziecko skończy dwa lata, może jeść czosnek surowy
– nie wkładaj czosnku dziecku do ucha.
Zobacz też:
- Syrop z cebuli i czosnku na przeziębienie
- Domowe metody na przeziębienie
- Jak objawia się grypa u dziecka?