Badaj piersi: przypominają w nowej aplikacji PiersiBadacze Przemysław Saleta, Radosław Majdan, Maciej Jachowski, Tomasz Puzon i Jacek Stachurski. Nie tylko przypominają, ale także pokazują, jak badać piersi. I sami badają!

Reklama

Skąd pomysł, by mężczyźni przypominali kobietom o badaniu piersi? W dodatku nie stateczni profesorowie ginekologii, tylko znani aktorzy, muzycy i sportowcy?

Badacze Piersi w Kanadzie

2 lata temu kanadyjska fundacja Rethink Breast Cancer stworzyła aplikację Your Man Reminder. Znani aktorzy pokazują – na swoich własnych piersiach – jak kobiety powinny badać piersi. Film jest zrobiony z humorem, stąd aplikacja okazała się hitem: w ciągu dwóch lat film instruktażowy, jak badać piersi, miał ponad 7 milionów odsłon, a aplikację pobrało 150 tysięcy kobiet.

- Kobiety pokochały aplikację za pozytywne i optymistyczne podejście do motywowania do badań - mówi Alison Gordon, wiceprezes fundacji Rethink Breat Cancer. - Nie chodzi nawet o to, by profesjonalnie badać sobie piersi, tylko o to, by je dobrze poznać, a jeśli pojawi się jakakolwiek zmiana, to szybko iść do lekarza.

Zobacz także

Polscy Badacze Piersi

W Polsce kobiety bardzo rzadko badają piersi, stąd pomysł, by podobną aplikację wprowadzić w Polsce. Tak powstała aplikacja PiersiBadacze: z udziałem polskich aktorów, sportowców, muzyków. Musieli wcielić się w rolę osoby, która nie tylko namawia kobiety do badań piersi, ale też sama pokazuje, jak badać piersi.

Przemysław Saleta, Radek Majdan, Maciej Jachowski, Tomasz Puzon, Jacek Stachurski musieli nauczyć się, jak profesjonalnie badać piersi – robili to pod okiem prof. Tadeusza Pieńkowskiego, onkologa i eksperta, jeśli chodzi o raka piersi. Profesor też brał udział w filmie instruktażowym, który można zobaczyć dzięki aplikacji.

Jak badać piersi? Dotykaj, Obserwuj, Badaj

Piersi Badacze mówią, jak badać piersi. Podpowiadają, że trzeba to robić w różnych sytuacjach: pod prysznicem, przed lustrem, w łóżku. Mówią też, na co zwracać uwagę przy badaniu piersi (np. asymetria piersi, marszczenie skóry, pojawienie się guzka). Film jest zrobiony z humorem, ale profesjonalnie, zgodnie z zasadami DOB: D - Dotykaj, O - Obserwuj, B - Badaj.

Aplikacja PiersiBadacze

W aplikacji PiersiBadacze możesz wybrać instruktora, który będzie cię uczył badać piersi i ustawić datę, by przypominał ci co miesiąc o badaniu piersi. Możesz co miesiąc rozwiązać nowy quiz o zdrowiu, a także mieć dostęp do kompendium wiedzy o nowotworach.

Moda na badanie piersi

Samobadanie piersi jeszcze nie jest w Polsce popularne. W Kanadzie też nie było. Chociaż samobadanie piersi lekarze zalecali kobietom już od lat 30. XX wieku, to gdy zaczęła się rozwijać technologia medyczna, czyli badanie USG i mammografia, lekarze uznali, że samobadanie piersi to relikt przeszłości.

Reklama

Obecnie jednak lekarze podkreślają, że ani USG, ani mammografia nie wykrywają wszystkich zmian, dlatego coraz częściej przypominają o samobadaniu piersi. Są nawet głosy, że samobadanie piersi może być nawet lepsze niż USG i mammografia. Dzięki samobadaniu piersi udaje się wcześnie rozpoznać guzki, które mogą być nowotworowe.

Reklama
Reklama
Reklama