Jak opóźnić okres - sprawdzone sposoby na przesunięcie krwawienia
Najlepszym sposobem będzie zastosowanie tabletek antykoncepcyjnych - jednak nigdy nie rób tego sama!
Są metody na przesunięcie krwawienia miesiączkowego. Korzystają z niej panny młode i sportsmenki. Jeżeli i ciebie czeka ważne wydarzenie i nie chcesz, aby okres je zakłócił, możesz skorzystać z farmakologicznych metod jego przesunięcia.
Podpowiadamy, jak bezpiecznie to zrobić.
Tabletki antykoncepcyjne - skuteczny sposób na przesunięcie krwawienia
Aby uniknąć uciążliwości związanych z menstruacją, możesz zastosować jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. To tak zwana minipigułka zawierająca jedynie progestagen, uniemożliwiająca plemnikom przedostanie się do komórki jajowej i jej zapłodnienie, a także hamująca owulację. Dzięki temu nie następuje przerastanie oraz złuszczanie błony śluzowej macicy. Krwawienie jest znacznie mniejsze, a nawet może w ogóle nie wystąpić.
Tabletkę antykoncepcyjną stosuje się bez siedmiodniowej przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami. Po skończeniu pigułek przeznaczonych na jeden cykl od razu rozpoczyna się zażywanie tabletek przypisanych na cykl kolejny. W zależności od tego na jak długo chce się opóźnić okres, należy przyjmować tabletki jednofazowe, nie robiąc przerwy.
Minipigułki poleca się nastolatkom oraz kobietom po 35. roku życia, jak również matkom karmiącym piersią lub kobietom palącym papierosy. Nie mogą ich stosować:
- kobiety cierpiące na chorobę zakrzepowo-zatorową,
- z chorobami wątroby'
- nowotworami progestagenozależnymi,
- kobiety mające cukrzycę,
- z ryzykiem zachorowania na raka piersi.
Możesz opóźnić miesiączkę za pomocą plastrów antykoncepcyjnych, które działają w taki sam sposób jak pigułki jednofazowe. Po zastosowaniu ostatniego plastra z opakowania nie robi się tygodniowej przerwy, ale od razu nakłada plaster z kolejnego opakowania.
Przesunięcie miesiączki pod kontrolą lekarza
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl
Kalkulator daty zapłodnienia Czytaj więcejPrzyjmowanie tabletek hormonalnych możesz zrobić wyłącznie po konsultacji z lekarzem ginekologiem i z użyciem przepisanych tobie leków. Lekarz dokładnie wskaże ich dawkowanie.
Jeżeli zdecydujesz się na farmakologiczne przesunięcia okresu, musisz być pewna, że nie jesteś w ciąży, ponieważ mogłabyś w ten sposób zaszkodzić dziecku. Dlatego, zanim zwrócisz się o pomoc do lekarza w przesunięciu menstruacji, wykonaj test ciążowy.
Jeżeli wcześniej nie stosowałaś antykoncepcji hormonalnej, zgłoś się do lekarza ginekologa najpóźniej 2-3 miesiące przed datą wydarzenia, w którego czasie nie chcesz mieć krwawienia.
Naturalne przyczyny opóźnienia miesiączki
Menstruację mogą także opóźnić:
- stres,
- zmiana klimatu,
- intensywny wysiłek fizyczny,
- ostra dieta,
- przyjmowanie antybiotyków.
Nie są to jednak sposoby na sterowanie swoim cyklem miesięcznym. Dlatego nie jest tak, że jeżeli na krótki czas przed planowanym wyjazdem zaczniemy np. intensywnie ćwiczyć, to opóźnimy nadejście miesiączki.
Domowe sposoby na przesunięcie okresu
Nie ma żadnych dowodów naukowych, że domowe sposoby na przesunięcie krwawienia są skuteczne. I chociaż w internecie można znaleźć podpowiedzi w postaci spożywania dużej ilości witaminy C lub wapna, to lekarze stanowczo mówią, że nie są to skuteczne metody.
Być może u niektórych kobiet ich przyjmowanie spowodowało opóźnienie okresu, ale mogło to być całkowicie przypadkowe. Poza tym przyjmowanie dużej ilości witaminy C i wapna nie jest korzystne dla organizmu (powoduje m.in. jego zakwaszenie). Robiąc to, można sobie zaszkodzić, a okres i tak pojawi się w najmniej komfortowym momencie.
Także polecane w takich przypadkach picie różnego rodzaju naparów i herbatek ziołowych, m.in. z wyciągu z kasztanowca (usprawnia przepływ krwi i wzmacnia naczynia krwionośne) lub z pietruszki (ma działanie krwiotwórcze) nie mają potwierdzonej skuteczności. Takie sposoby nie zmienią terminu krwawienia, a jedynie zmniejszą ilość utraconej krwi podczas miesiączki.
Wyjazd na wakacje często powoduje, że tzw. zmiana klimatu przyspiesza wystąpienie okresu. Dlatego często nie pozostaje nic innego, jak pogodzić się z tym, że miesiączka po prostu będzie towarzyszyła podczas wypoczynku. Najlepiej wyjechać tuż po jej zakończeniu (albo w ostatnich dniach), wtedy prawdopodobieństwo, że ponownie pojawi się, jest o wiele mniejsze.
Zobacz też:
- Jak przyspieszyć okres - jest wiele sposobów, ale który jest skuteczny
- Czy wiesz od którego dnia liczyć cykl miesiączkowy?
- Zaburzenia miesiączkowania - 5 najczęstszych problemów z miesiączką