Tycie, zmęczenie, wypadanie włosów – to mogą być problemy hormonalne!
Jeśli od dłuższego czasu czujesz się zmęczona, masz wahania nastroju, popsuła ci się cera – warto powiedzieć o tym lekarzowi. Być może powodem jest nieprawidłowa praca hormonów. Przyda się wizyta u endokrynologa i badania hormonów.
Hormony regulują pracę całego organizmu. Zmęczenie, problem ze wzrokiem, włosami i cerą, huśtawka emocjonalna – to tylko część objawów zaburzeń hormonalnych. Sprawdź, jakie symptomy wskazują na nieprawidłową pracę hormonów i co może być tego przyczyną.
Objawy zaburzeń hormonalnych
Hormony mają potężną moc i mogą bardzo nam pomóc lub... zaszkodzić. Poniższe objawy mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne:
- tycie – jeśli zdrowo się odżywiasz i nic nie zmieniłaś w swojej diecie, a nagle zaczęłaś przybierać na wadze, powiedz o tym lekarzowi. Może to być objaw insulinooporności lub niedoczynności tarczycy.
- wahania nastroju – łatwo się denerwujesz, szybko wybuchasz, nie radzisz sobie z emocjami? To częsty objaw zaburzeń hormonalnych. Takie emocje mogą zwiastować także depresję.
- intensywne wypadanie włosów – jeśli po ciąży wypadają ci włosy, nie masz raczej powodów do obaw – to naturalny proces. Jeśli jednak bez wyraźnej przyczyny twoje włosy zaczęły nadmiernie wypadać, winne mogą być właśnie hormony.
- pogorszenie wzroku – problemy ze wzrokiem mogą sygnalizować zaburzenia pracy tarczycy.
- długie i obfite miesiączki – zwykle nasuwają od razu skojarzenia z zaburzeniami hormonalnymi. Okres u kobiet z problemami hormonalnymi może być nieregularny, bardzo bolesny, może też całkowicie zaniknąć. Często występują również krwawienia międzymiesiączkowe.
- problemy skórne – trądzik, wysypka, zmiany barwnikowe, niechciane włoski na twarzy, a nawet zmarszczki – za to wszystko również mogą odpowiadać problemy z hormonami: testosteronem, estrogenem, progesteronem, niedoczynnością kory nadnerczy, nieprawidłową pracą tarczycy.
Przyczyny problemów hormonalnych
Zaburzenia hormonalne mogą mieć wiele przyczyn, m.in.:
- predyspozycje genetyczne;
- stres;
- stan emocjonalny;
- dieta.
Jeśli zaobserwowałaś u siebie powyższe objawy, poproś lekarza pierwszego kontaktu o skierowanie na badania odpowiednich hormonów lub skierowanie do endokrynologa.
Zobacz też:
- 6 faktów o depresji u kobiet - objawy i leczenie
- Hormony w ciąży
- Jak zdiagnozować problemy z tarczycą? Najważniejsze badania tarczycy