Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zaburzenia hormonalne a ciąża
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę

Zaburzenia hormonalne a ciąża: kiedy hormony utrudniają zajście w ciążę

Przyczyną trudności z zajściem w ciążę mogą być zaburzenia hormonalne. Do najczęstszych przyczyn trudności w zajściu w ciążę, związanych z zaburzeniami hormonalnymi, zaliczamy zespół policystycznych jajników, zaburzenia tarczycy, hiperprolaktynemię oraz niewydolności układu podwzgórzowo-przysadkowego. 

Problemy z równowagą gospodarki hormonalnej w organizmie nazywane są zaburzeniami hormonalnymi - mogą one utrudniać kobiecie zajście w ciążę. Ważna jest odpowiednia i szybka diagnoza zaburzeń hormonalnych. Hormony regulują cykl menstruacyjny kobiety, a to z kolei wpływa na jej płodność. Wiele problemów hormonalnych udaje się wyleczyć, a kobiety zostają w końcu mamami.

Spis treści: 

  1. Problemy hormonalne a ciąża
  2. Zaburzenia hormonalne utrudniające zajście w ciążę
  3. Problemy z hormonami a ciąża - jakie badania wykonać?
  4. Problemy z hormonami a ciąża - leczenie

Problemy hormonalne a ciąża

Staracie się z partnerem o dziecko, ale jak na razie wszystkie testy ciążowe pokazują wynik negatywny? Być może przyczyną problemów z zajściem w ciążę są zaburzenia hormonalne. Zaburzenia w prawidłowym i regularnym wydzielaniu hormonów ma aż 40 proc. kobiet, które bez powodzenia starają się o ciążę. Pamiętaj jednak, że nie u wszystkich kobiet, które mają nieprawidłowy poziom hormonów, występują typowe objawy tego problemu. Niewłaściwa gospodarka hormonalna może mieć negatywny wpływ między innymi na pracę jajników, owulację, a także produkcję substancji, które odpowiadają za zagnieżdżenie się zarodka. To właśnie ona odpowiada też za prawidłowy rozwój ciąży. Problemy z hormonami a ciąża – jest to ze sobą ściśle powiązane.

Objawy zaburzeń hormonalnych:

• Nieregularne, skąpe lub bardzo obfite i długie miesiączki
• Całkowity lub okresowy brak miesiączek
Krwawienia międzymiesiączkowe
• Nadmierne owłosienie ciała
• Otyłość typu męskiego (czyli otyłość brzuszna)

Wiele kobiet nawet nie przypuszcza, że nie może zajść w ciążę z powodu zahamowania owulacji lub nieprawidłowego dojrzewania komórki jajowej, bo organizm w żaden sposób im tego nie sygnalizuje.
 
Najczęstsze problemy to niedobór lub zaburzenia proporcji żeńskich hormonów płciowych (estrogenu, progesteronu). Ich wydzielaniem sterują podwzgórze i przysadka mózgowa, więc częstym powodem trudności z zajściem w ciążę są zaburzenia pracy tych części mózgu.

Zaburzenia hormonalne utrudniające zajście w ciążę

Jeśli wskutek zaburzeń hormonalnych spada poziom progesteronu w organizmie kobiety - konsekwencją tego są trudności w zajściu w ciążę. Przyczyną może być zespół policystycznych jajników (PCOS) lub hiperprolaktynemia, czyli nadprodukcja prolaktyny. Zbyt duże stężenie tego hormonu może zahamować owulację, a także zminimalizować ilość progesteronu, który jest niezbędny, by zarodek rozwijał się prawidłowo. Przy zespole policystycznych jajników (PCOS) - jajniki produkują nadmiar męskich hormonów, takich jak: testosteron i androgeny. Prowadzi to do podwyższenia lutropiny - hormonu, który jest odpowiedzialny za owulację, a także do obniżenia FSH. Zaburzeniami hormonalnymi, które utrudniają zajście w ciążę, mogę też być schorzenia tarczycy i niewydolności układu podwzgórzowo-przysadkowego. 

Problemy z hormonami a ciąża - jakie badania wykonać?

Każda kobieta, która stara się o dziecko, lecz bezskutecznie, powinna poddać się badaniu stężenia hormonów:

Problemy z hormonami a ciąża - leczenie

Ginekolog lub endokrynolog po rozmowie i badaniu ginekologicznym zaproponuje odpowiednie badania hormonalne. Pomocne bywa też USG narządów rodnych. Leczenie zaburzeń hormonalnych może trwać kilka miesięcy. Polega ono na odpowiednim regulowaniu hormonów za pomocą tabletek lub zastrzyków. 
 
Zobacz także: 

       

  

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

ginekolog, kobieta, lekarz
dalaprod - Fotolia.com
Problemy z zajściem w ciążę
Hormony a brak ciąży
Nie możesz zajść w ciążę? Czasami powodem tego są kłopoty z hormonami. Jakie są tego objawy – tłumaczy prof. dr hab. Bogdan Chazan, ginekolog.

Zaburzenia hormonalne a ciąża Zaburzenia w prawidłowym i regularnym wydzielaniu hormonów ma aż 40 proc. kobiet, które bez powodzenia starają się o ciążę. Nie zawsze występują typowe tego objawy, czyli:   nieregularne, skąpe lub bardzo obfite i długie miesiączki całkowity okresowy brak miesiączek krwawienia międzymiesiączkowe nadmierne owłosienie ciała otyłość typu męskiego   Zaburzenia hormonalne bez objawów Wiele kobiet nawet nie przypuszcza, że nie może zajść w ciążę z powodu zahamowania owulacji lub nieprawidłowego dojrzewania komórki jajowej, bo organizm w żaden sposób im tego nie sygnalizuje. Najczęstsze problemy to niedobór lub zaburzenia proporcji żeńskich hormonów płciowych ( estrogenu, progesteronu ). Ich wydzielaniem sterują podwzgórze i przysadka mózgowa, więc częstym powodem trudności z zajściem w ciążę są zaburzenia pracy tych części mózgu. Ginekolog lub endokrynolog po rozmowie i badaniu ginekologicznym zaproponuje badania hormonalne. Pomocne bywa też USG. Leczenie może trwać kilka miesięcy. Czytaj: 12 badań, które musisz zrobić przed ciążą.  

para, związek, test ciążowy
Panthermedia
Starania o dziecko
Problemy z drugą ciążą
W końcu się zdecydowaliście: tak, chcemy, by nasz jedynak miał rodzeństwo! Z poczęciem pierwszego dziecka nie było żadnego problemu, ale teraz jakoś się nie udaje.

Staracie się o drugie dziecko od pół roku i nic? To zdarza się sporej ilości par – nawet co piątej, choć kłopotów z zajściem w drugą ciążę nie bierze pod uwagę prawie nikt. Jeżeli raz się udało, ciąża przebiegała bez powikłań, a dziecko urodziło się zdrowe – nie powinno być powodów do niepokoju. A jednak. Problemy z drugą ciążą ma wiele par.   Kiedy zacząć się martwić? Jeśli przez rok regularnego współżycia, bez żadnych metod antykoncepcji , nie dojdzie do zapłodnienia, można mówić o prawdopodobieństwie niepłodności . Jeśli już raz byłaś w ciąży, to tzw. niepłodność wtórna. Wtedy najlepiej, byś razem z partnerem zgłosiła się do lekarza. Być może przyczyną niepłodności jest choroba, którą można wyleczyć, albo przejściowe zaburzenie pracy organizmu (np. zaburzenia hormonalne ).     Czy wiek kobiety ma wpływ na problemy z drugą ciążą? Tak i to bardzo duży. Już po 30. roku życia płodność u kobiet zaczyna spadać. U 40-latki jest o niemal 50 proc. niższa niż u kobiety 20-letniej. Optymalny wiek na poczęcie dziecka to 20–34 lata. Wtedy cykl owulacyjny jest niezakłócony. To ważne, bo kobiecy układ rozrodczy to skomplikowany mechanizm, który musi działać prawidłowo, by doszło do poczęcia. Każda dziewczynka rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych. W jajniku jest ich około 200 tysięcy. Podczas cyklu menstruacyjnego uaktywnia się nawet tysiąc jajeczek, ale dojrzewa jedno. Z każdym miesiącem komórek jajowych ubywa. Poza tym także one się starzeją. Im kobieta starsza, tym większe ma problemy z drugą ciążą i tym większe jest ryzyko poronienia lub wystąpienia wad u dziecka.     Czy kłopoty z pierwszym porodem mogą utrudnić drugą ciążę? Tak, szczególnie jeśli poród przebiegał z powikłaniami, np....

Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Niepłodność się leczy. Zobacz kiedy i w jaki sposób
Co czwarta para w Polsce ma problem z zajściem w ciąże. Iskierką nadziei są dla nich nowoczesne metody leczenia, które sprawiają, że coraz więcej z przeszkód na drodze do macierzyństwa można złagodzić, albo całkowicie wyeliminować. Zobacz, w jaki sposób.

    Niepłodność nie zawsze jest wynikiem choroby Wbrew pozorom trudność z zajściem w ciążę i niepłodność nie zawsze musi być uwarunkowana genetycznie lub być wynikiem choroby. Blisko jedna trzecia kobiet cierpiących na niepłodność nie może zajść w ciążę z powodu zaburzeń hormonalnych i zaburzeń jajeczkowania oraz przebytych stanów zapalnych miednicy mniejszej. Do zaburzeń hormonalnych zalicza się między innymi zaburzenia owulacji dotyczące nieprawidłowości przy wzroście i pękaniu pęcherzyka. Jak również problemy z uwalnianiem komórki w czasie owulacji. Także zaburzenia pracy narządów można zaliczyć do przyczyn niepłodności wynikającej z problemów hormonalnych . Nieleczona niedoczynność tarczycy też może doprowadzić do niepłodności. Stany zapalne miednicy, niedrożność jajowodów, wady szyjki macicy oraz tzw. wrogość śluzu szyjkowego to kolejne, pozahormonalne przyczyny niepłodności. W zależności od schorzenia lekarz może wprowadzić odpowiednią metodę leczenia, która czasem eliminuje problem z zajściem w ciążę poprzez wykluczenie towarzyszącego problemu. Leczenie doraźne skutków niepłod Leczenie doraźnej przyczyny występowania niepłodności żeńskiej może być wystarczającą kuracją konieczną do eliminacji przeszkód w zapłodnieniu. - Takie przypadki, jak stany zapalne, zaburzenia hormonalne czy zakażenia mogą być leczone bezpośrednio przekładając się na zwiększenie szansy posiadania dziecka - mówi dr Grzegorz Polak z kliniki leczenia niepłodności Ab ovo. - Niektóre przypadki nie wymagają nawet leczenia. Znaczna nadwaga czy niedowaga mogą również wywoływać przejściowe problemy z płodnością poprzez wywoływanie zaburzeń jajeczkowania. Po powrocie do właściwej wagi w większości przypadków cykl się stabilizuje i eliminuje problemy z płodnością – dodaje ginekolog. Zakażenia i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz