Jak mieć znów jędrny brzuch po ciąży?
Ciąża jest pięknym, ale też wymagającym dla kobiecego ciała okresem, który często zostawia niechciane „pamiątki”, głównie w postaci luźnego, wiotkiego brzucha pokrytego rozstępami. Dla wielu mam to powód do kompleksów i obniżonego samopoczucia. Na szczęście są sposoby na skuteczną poprawę jakości skóry na brzuchu. Poleca dr Barbara Jerschina, ekspert medycyny estetycznej z wieloletnim doświadczeniem, specjalistka od leczenia nadwagi i otyłości, założycielka Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique na warszawskim Powiślu.
- materiały promocyjne
W czasie ciąży dochodzi do rozciągnięcia skóry na brzuchu – czasami nadmiernego i bardzo gwałtownego, zwłaszcza gdy następuje duży przyrost wagi 20 kg, a u niektórych pań nawet więcej. To, jak brzuch będzie wyglądać po ciąży i w jakim tempie się obkurczy, zależy też od innych czynników – genetyki, indywidualnie uwarunkowanej ilości i jakości kolagenu w skórze, codziennej pielęgnacji. Do tego dochodzą rozstępy – będące skutkiem rozerwania sieci włókien kolagenowych na poziomie skóry właściwej, bardzo trudne w leczeniu. Aby zminimalizować ryzyko ich pojawienia się, o skórę brzucha należy zadbać już w okresie ciąży.
Dr Barbara Jerschina zaleca:
- Przede wszystkim codzienne smarowanie ciała tłustym kremem, np. na bazie ceramidów lub trójglicerydów – aby uelastycznić skórę i zmniejszyć ryzyko pojawienia się rozstępów.
- Jeśli nie ma do tego medycznych przeciwskazań – warto skórę lekko podszczypywać i masować w trakcie aplikacji kremu. To dodatkowo ją ujędrni, a pobudzając mikrokrążenie polepszamy wchłanianie kremu.
- W 2-3. trymestrze zacznij nosić pończochy uciskowe, które zapobiegają żylakom i obrzękom będącym rezultatem ucisku brzucha na naczynia krwionośne i limfatyczne.
- Pamiętaj też o biustonoszu dobrze podtrzymującym powiększające się piersi – podobnie jak brzuch są one narażone na opadanie, rozciąganie i rozstępy.
W czasie ciąży nie wykonujemy żadnych zabiegów na okolicę brzucha. Możesz jednak poddawać się bezpiecznie (jeśli nie ma przeciwskazań) masażowi próżniowemu – świetnie zapobiegnie obrzękom, ale z ominięciem brzucha.
W okresie połogu
To czas, kiedy organizm mamy dochodzi do równowagi. – Bardzo ważne jest noszenie bielizny uciskającej (ale nie obciskającej) brzuch, co pomoże w obkurczaniu skóry – radzi dr Barbara Jerschina. Nie zapomnij też o odpowiednim biustonoszu podtrzymującym dobrze biust! – Zalecam też wszystkim mamom karmienie piersią, jeśli tylko to możliwe – mówi nasz ekspert. – Ma to wpływ nie tylko na zdrowy rozwój dziecka, ale też przyspiesza obkurczanie się macicy. Organizm matki szybciej dochodzi do równowagi.
W czasie połogu nie wykonujemy żadnych zabiegów, warto natomiast wybrać się na konsultację do specjalisty, aby wcześniej zaplanować indywidualny program pociążowy. Pamiętaj też, że po 6 tygodniach od porodu możesz też (i powinnaś!) wrócić do ćwiczeń.
Zabiegi na brzuch w okresie karmienia
Po połogu możesz zacząć korzystać z zabiegów masażu próżniowego, także na obszar brzucha. Daje on wiele korzyści – redukuje nadmiar tkanki tłuszczowej, zapobiega obrzękom i problemom naczyniowym, ujędrnia i zagęszcza skórę, poprawia jej napięcie, „mobilizuje” rozstępy do przebudowy, wyrównuje strukturę skóry, a przy okazji dla wielu młodych mam jest po prostu chwilą przyjemności i relaksu. Icoone można wykonywać 1-3 razy w tygodniu.
W tym czasie nie robimy jednak żadnych innych zabiegów urządzeniami wysokoenergetycznymi ani iniekcyjnych na ciało. Dlaczego? Dr Barbara Jerschina wyjaśnia: – Są one teoretycznie bezpieczne dla młodej mamy i dziecka, ale ponieważ nie ma badań na matkach karmiących, po prostu ich nie zalecamy w tym okresie. Poza tym organizm matki funkcjonuje wtedy inaczej, a unikalna i delikatna funkcja karmienia piersią może być podatna na działanie bardziej intensywnych terapii, może nawet dojść do zatrzymania laktacji. Pamiętajmy też, że w czasie karmienia młoda mama powinna pić co najmniej 3 litry wody dziennie, ponieważ zapotrzebowanie na nią jest wtedy wyższe. Pomoże to też w powrocie do ładnej sylwetki i jędrnej skóry.
Zabiegi po zakończeniu karmienia
Po zakończeniu karmienia piersią możesz już korzystać w pełni z zabiegów na ciało, które pomogą przywrócić okolicy brzucha ładny wygląd. – W naszej klinice oferujemy całe bogactwo nowoczesnych urządzeń i technologii na ciało, które pozwolą ujędrnić skórę, pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i skutecznie zmniejszyć rozstępy – mówi dr Barbara Jerschina. – Jako jedyna klinika medyczna w Polsce proponujemy możliwość wykonania zabiegów na całe ciało w trakcie jednej wizyty – przy czym zabieg trwa od 1,5 do 2 h! Wykorzystujemy przy tym te same technologie albo łączymy je w indywidualnie zaplanowane programy zabiegowe, tak aby uzyskać jak najbardziej spektakularne efekty. Wiele z urządzeń jest zduplikowanych (występują w 2, 3, a nawet 4 egzemplarzach!), dzięki czemu zabiegi mogą być wykonywane jednocześnie nawet przez 3 lub 4 kosmetologów, co znacznie skraca czas pobytu w klinice. Młode mamy bardzo to doceniają!
W Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique znajdziesz technologie laserowe, falę uderzeniową, kriolipolizę, falę radiową, mikrofale, elektrostymulację mięśniową i wiele innych bardzo skutecznych, zaawansowanych zabiegów na ciało. Indywidualnie ułożony program „naprawczy” brzucha po ciąży zwykle trwa ok. 3-6 miesięcy – tyle czasu potrzeba, aby uzyskać satysfakcjonującą poprawę jakości i wyglądu skóry w tym obszarze.
Dużym problemem estetycznym są rozstępy, a więc blizny powstałe wskutek zerwania włókien kolagenowych – najczęściej na brzuchu, piersiach i pośladkach. Początkowo są fioletowo-czerwonawe, z czasem jednak bledną, przyjmując strukturę blizny zanikowej. W okresie karmienia młoda mama może jedynie „mobilizować” rozstępy odpowiednim masażem czy zaleconymi przez lekarza maściami, natomiast potem trzeba włączyć inne, bardziej skuteczne metody, zwłaszcza laseroterapię i radiofrekwencję mikroigłową, które pozwolą na uzyskanie spektakularnych efektów.
Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique
ul. Topiel 18, Warszawa