Moje miesiączki są dość obfite. Czy to prawda, że nie mogę używać tamponów?

Reklama

Tak, to jest przypadek, kiedy nie powinno się używać tamponów, m.in. dlatego że zaburzone złuszczona śluzówka macicy ma zaburzony przepływ, nie może swobodnie wypłynąć z krwią. Zdarza się wtedy, że zalega w jajowodach. Niektórzy lekarze twierdzą, że tampony przy obfitych miesiączkach mogą odpowiadać za rozwój endometriozy.

Blokują one wypływanie krwi z fragmentami złuszczonej śluzówki macicy. Zamiast wydostać się na zewnątrz, bywa, że cofają się i wszczepiają, np. do jajowodów - dochodzi wtedy do endometriozy. Według niektórych specjalistów, używanie tamponów może być jedną z przyczyn rozwoju tej choroby.

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/tampon-czy-podpaska-fakty-i-mity-o-higienie-intymnej-w-czasie-miesiacz_33857.html

Kto jeszcze powinien nie używać tamponów?

Nie powinny ich u również stosować kobiety chorujące w przeszłości na zapalenie przydatków, mające skłonności do stanów zapalnych lub bóle brzucha niewiadomego pochodzenia. Mówi się też, że tampony nie są wskazane dla dziewcząt, które nie współżyły. To prawda, jednak tylko wtedy, gdy ich błona dziewicza zakrywa wejście do pochwy (tampon może ją uszkodzić, co może spowodować ból).

Zobacz także

ZOBACZ TEŻ: 5 sposobów na bolesną miesiączkę

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama