Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
miesiączka, okres, ból brzucha
Fotolia
Mama

Kiedy lepiej nie używać tamponów?

Jeśli twoje miesiączki są obfity, prawdopodobnie nie dla ciebie są tampony. Kiedy jeszcze nie powinno się ich używać? Odpowiada ginekolog.

Moje miesiączki są dość obfite. Czy to prawda, że nie mogę używać tamponów?

Tak, to jest przypadek, kiedy nie powinno się używać tamponów, m.in. dlatego że zaburzone złuszczona śluzówka macicy ma zaburzony przepływ, nie może swobodnie wypłynąć z krwią. Zdarza się wtedy, że zalega w jajowodach. Niektórzy lekarze twierdzą, że tampony przy obfitych miesiączkach mogą odpowiadać za rozwój endometriozy.

Blokują one wypływanie krwi z fragmentami złuszczonej śluzówki macicy. Zamiast wydostać się na zewnątrz, bywa, że cofają się i wszczepiają, np. do jajowodów - dochodzi wtedy do endometriozy. Według niektórych specjalistów, używanie tamponów może być jedną z przyczyn rozwoju tej choroby.

http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/cialo-higiena/tampon-czy-podpaska-fakty-i-mity-o-higienie-intymnej-w-czasie-miesiacz_33857.html

Kto jeszcze powinien nie używać tamponów?

Nie powinny ich u również stosować kobiety chorujące w przeszłości na zapalenie przydatków, mające skłonności do stanów zapalnych lub bóle brzucha niewiadomego pochodzenia. Mówi się też, że tampony nie są wskazane dla dziewcząt, które nie współżyły. To prawda, jednak tylko wtedy, gdy ich błona dziewicza zakrywa wejście do pochwy (tampon może ją uszkodzić, co może spowodować ból).


ZOBACZ TEŻ: 5 sposobów na bolesną miesiączkę

 

Krwawisz między miesiączkami? Zobacz, co może za to odpowiadać!

Masmi
mat. prasowe
Mama
Czy Ty też trujesz się co miesiąc?
Współczesne kobiety w ciągu życia miesiączkują średnio 425 razy. Oznacza to nawet 2500 trudnych dni, co daje w sumie… 7 lat menstruacji! Większość z nas w tym czasie sięga po podpaski i tampony. Przez całe życie zużywamy ich aż od 12000 do 15000 sztuk! Wydają się doskonałym zabezpieczeniem – są chłonne, dyskretne i wygodne w użyciu. Czy wiedziałaś jednak, że konwencjonalne środki higieny intymnej zawierają mnóstwo ukrytej „chemii”? Czas odkryć niechlubne tajemnice koncernów produkujących większość ogólnodostępnych podpasek i tamponów!

Brak składu = brak kłopotów W dzisiejszych czasach uwielbiamy czytać etykiety. Okazuje się, że już ponad połowa z nas przed zakupem skrupulatnie zapoznaje się ze składem produktu. I co ciekawe - dotyczy to zarówno artykułów spożywczych, jak i kosmetycznych. Dziwić zatem może fakt, że na opakowaniach tamponów, wkładek czy podpasek na próżno szukać ich składu. Jak to możliwe? Sprawa jest prosta: prawo nie wymaga zamieszczenia tej informacji, a producenci nie mają ochoty zdradzać swoich tajemnic. A to dlatego, że mają naprawdę sporo do ukrycia!   Chlor w podpasce, chlor w tamponie Czy wiedziałaś, że naturalna bawełna charakteryzuje się delikatnym, beżowo-brunatnym odcieniem? Jest ona głównym składnikiem użytym do produkcji podpasek i tamponów. Jednak zdecydowanie nie przypomina tych śnieżnobiałych produktów, którą znamy ze sklepowych półek. Jaki z tego wniosek? Czysta biel tamponów i podpasek popularnych marek uzyskana jest w sposób sztuczny! Najczęściej „wybiela się” bawełnę za pomocą zwykłego chloru. Na skutek tego procesu powstają zaś dioksyny, które nawet w niewielkich ilościach stanowią realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Nie tylko osłabiają naturalne funkcje obronne organizmu, ale także działają rakotwórczo. Co więcej, Agencja Ochrony środowiska USA (EPA) w swoim raporcie stwierdziła, że ze względu na skutki nierakotwórcze takie jak uszkodzenie systemu rozrodczego i immunologicznego ssaków, dioksyna jest niezwykle toksyczna i niebezpieczna dla ludzi. To zatem nie mrzonki! Istnieją jednak alternatywy dla chloru jak np. podpaski i tampony bielone nadtlenkiem wodoru, który nie powoduje wydzielania szkodliwych dioksyn. To zdecydowanie lepszy wybór! Tylko po czym poznać produkty warte zaufania? Jeśli myślisz, że to już koniec listy składników chemicznych obecnych w popularnych,  kobiecych środkach higienicznych, to niestety jesteś w...

Kobieta, bielizna, higiena intymna, ból pochwy
Fotolia
Mama
Fakty i mity o infekcjach intymnych
Kobiety często szukają informacji o infekcjach intymnych w Internecie. Ekspert programu Zdrowa ONA dr n. med. Grzegorz Południewski potwierdza fakty i obala mity na temat grzybiczego zapalenia pochwy, które krążą w sieci.

Infekcje grzybicze pochwy zdarzają się tylko osobom nie przestrzegającym higieny MIT! Brak higieny intymnej jak i nadmierne dbanie o nią może przyczynić się do wystąpienia grzybiczej infekcji pochwy . Przesadne dbanie o higienę, irygacje pochwy, które niszczą pałeczki kwasu mlekowego, częste podmywanie się środkami myjącymi o dużej zawartości dodatków zapachowych lub bakteriobójczych  – to wszystko może zaburzyć równowagę w środowisku pochwy i sprawić, że wzrośnie ryzyko infekcji intymnej . Aby nie zniszczyć kwasowości (pH) pochwy należy stosować płyny do higieny intymnej o neutralnym pH (nie wyższym niż 4,5-5,2) lub takie, które zawierają kwas mlekowy.   Domowe sposoby, takie jak np. płukanka, są bardzo skuteczne w leczeniu grzybiczej infekcji pochwy MIT!   Aż 30% Polek cierpiących na infekcje intymne stosowało domowe metody leczenia, bez konsultacji z lekarzem ( wynika z badań przeprowadzonych w ramach programu „Zdrowa ONA” zainicjowanego przez Gedeon Richter, przeprowadzone w dniach 8-13 października 2014 roku metodą internetowych zestandaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych (CAWI) przez agencję SW Research. Badaniem objęto łącznie 1010 kobiet w wieku 18+). Wynika to przede wszystkim z tego, że informacji o swojej dolegliwości szukają w Internecie, wstydząc się pójść po poradę do ginekologa . Domowe zabiegi mogą być nie tylko nieskuteczne, ale także niebezpieczne. Próby samodzielnej diagnozy i leczenia mogą spowodować jedynie namnażanie się grzybów. Na przykład popularna płukanka pochwy z pomocą wody lub mieszanki środków dezynfekujących mogą spowodować zaburzenie jej ekosystemu. Należy pamiętać, że grzybica pochwy nie zniknie sama i nie wyleczymy jej „domowymi” metodami, dlatego po zaobserwowaniu u siebie objawów sugerujących infekcje intymne należy udać się do ginekologa, który...

kobieta, mama, kawa, łóżko
vgstudio - Fotolia.com
Połóg
Czy mogę iść do solarium w połogu?
Od kiedy po porodzie można używać tamponów i kiedy można pierwszy raz iść do solarium? Na pytania czytelniczki odpowiada ginekolog.

Urodzę przez cesarskie cięcie – dziecko ułożyło się poprzecznie, a do tego mam za małą miednicę. Czy po takim porodzie mogę używać tamponów? I kiedy będę mogła pójść po raz pierwszy do solarium? Joanna Używanie tamponów w połogu Po porodzie można używać tamponów zamiast podpasek, ale dopiero po skończonym połogu , czyli po około 8 tygodniach. W pierwszych dniach po porodzie pojawia się krwisto-śluzowa wydzielina, która jest doskonałą pożywką dla bakterii, dlatego nie powinno się tamponem utrudniać jej wypływu z dróg rodnych. Może to bowiem doprowadzić do ciężkiego zapalenia narządów miednicy mniejszej. Solarium a połóg Opalanie w solarium też lepiej odłożyć na kilka tygodni po porodzie. I nie zapominać o ochronie piersi – powiększonych, przekrwionych z powodu laktacji i bardzo wrażliwych. Najlepiej smarować się kremem ochronnym z filtrem. Tym samym kremem można też posmarować bliznę po cesarskim cięciu. A po wyjściu z solarium trzeba pamiętać o piciu. Polecam dużo niegazowanej wody mineralnej. Czytaj też: 8 rzeczy, które warto wiedzieć o połogu po cesarskim cięciu Jak dbać o bliznę po cesarce

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta