Jak rozpoznać menopauzę? Czy to tylko uderzenia gorąca?
Menopauza i okres ją poprzedzający, klimakterium, to czas, kiedy kobieta traci możliwość zajścia w ciążę. Po czym poznać, że zaczyna się przekwitanie, jak rozpoznać objawy menopauzy? W jakim wieku pojawiają się pierwsze jej oznaki? Poniżej wszystkie ważne informacje.
Osławione uderzenia gorąca, nerwowość czy permanentne zmęczenie... Objawy menopauzy są dość znane, ale – wbrew pozorom – klimakterium wcale nie jest łatwo określić ze 100-procentową pewnością. Ponieważ jednak okres okołomenopauzalny może trwać nawet 10 lat, warto wiedzieć, jak ten stan rozpoznać i... jak – mimo uciążliwych objawów –maksymalnie ułatwić sobie z nim życie.
Jakie są objawy menopauzy?
Menopauza, znana również pod nazwą klimakterium albo przekwitanie, to czas, w którym u kobiety przestaje się pojawiać miesiączka, wskutek czego nie może ona już zajść w ciążę. Towarzyszą temu różne – mniej lub bardziej dokuczliwe – dolegliwości. Warto jednak pamiętać, że choć klimakterium wiąże się z zaburzeniami gospodarki hormonalnej, to jest to naturalny proces, którego nie należy się obawiać!
Pierwszy sygnał świadczący o zbliżającym się klimakterium to nieregularne miesiączkowanie. Znaczy to, że miesiączka może być dłuższa bądź wyraźnie krótsza niż zazwyczaj oraz bardziej lub mniej obfita. Poza tym, kobiecie towarzyszą zazwyczaj:
- charakterystyczne uderzenia gorąca, trwające zazwyczaj od kilkunastu sekund do minuty
- nadpotliwość, często bez przyczyny
- czerwienienie się skóry (rumień)
- osteoporoza, czyli choroba nadmiernej łamliwości szkieletu wynikająca ze zmniejszenia gęstości mineralnej kości
- zmniejszone libido i suchość pochwy
- drżenie całego ciała (określane czasem jako „zimne dreszcze”)
- zmiany nastrojów i drażliwość wynikające z zaburzenia gospodarki hormonalnej
- kołatanie serca
- tycie (nadmierne kilogramy również w dużej mierze gromadzą się wskutek gorszego funkcjonowania hormonów)
- permanentne zmęczenie, wyczerpanie wręcz.
Uwaga! Poszczególne symptomy, ich siła, częstotliwość i czas trwania mogą się znacznie różnić u różnych kobiet.
Występowanie klimakterium możemy również potwierdzić poprzez hormonalne badania diagnostyczne krwi bądź moczu.
W jakim wieku pojawiają się pierwsze objawy menopauzy?
Klimakterium może zacząć się już około 45. roku życia, najpóźniej zaś, gdy kobieta osiągnie 55 lat. Najczęściej jednak zaczyna się u pań w wieku 51 lat. Wiele zależy od genów, ale ważne są też czynniki środowiskowe: wieloletnie palenie papierosów, zła dieta – one przyspieszają menopauzę!
Kobiety często obawiają się menopauzy. Kojarzy im się ona z cyklami bezowulacyjnymi, spadkiem poziomu estrogenów i zakończeniem aktywności seksualnej. Tymczasem to po prostu nowy etap w życiu kobiety! Wielu lekarzy czy psychologów mówi wręcz, że w tym czasie kobieta może być co prawda słabsza fizycznie, ale z pewnością staje się zdecydowanie silniejsza emocjonalnie.
Zobacz też: Ostatni dzwonek na dziecko?