Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
menopauza a ciąża
Adobe Stock
Starania o dziecko

Menopauza a ciąża: czy można zajść w ciążę w trakcie menopauzy?

Niektóre kobiety sądzą, że objawy menopauzy świadczą o braku płodności. To nieprawda – chociaż po menopauzie nie można już zajść w ciążę, to w okresie premenopauzy zapłodnienie jest możliwe. Podpowiadamy, jak rozpoznać objawy premenopauzy i jak nie pomylić ich z objawami ciąży.

Menopauza i ciąża – czy to możliwe? Chociaż menopauza oznacza ostateczne pożegnanie się kobiety z płodnością, to jednak jest to proces rozłożony w czasie. W czasie menopauzy i po niej nie można zajść w ciążę, jest to jednak realne w okresie premenopauzy. To często ciąża nieplanowana, będąca zaskoczeniem dla kobiety i jej partnera. Opisujemy objawy premenopauzy i klimakterium. Wyjaśniamy, co to jest przedwczesna menopauza i jak rozpoznać pierwsze objawy ciąży po 40.

Spis treści:

Jak zrobić ducha na Halloween? – instrukcja krok po kroku

Premenopauza a ciąża

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia menopauza to ostateczne ustanie miesiączkowania, po którym przez rok nie wystąpiło już żadne krwawienie. Menopauza to inaczej także przekwitanie lub klimakterium.

W terminologii medycznej menopauza to ostatnia miesiączka w życiu kobiety, ale potocznie nazwą tą określa się cały okres klimakterium, w którym dochodzi do wygasania funkcji jajników i ustania płodności kobiety.

Z reguły menopauza pojawia się u kobiet w przedziale wiekowym 45-55 lat, a poprzedza ją okres tzw. premenopauzy. Jego cechy charakterystyczne to spore wahnięcia w funkcjonowaniu organizmu kobiety, w tym przede wszystkim jej płodności. I to właśnie w tym czasie organizm kobiety jest wciąż zdolny do zapłodnienia. W czasie premenopauzy można zajść w ciążę (sprawdź: Pozytywny test ciążowy – co dalej? ).

W okresie premenopauzy w jajnikach znajduje się mniejsza ilość pęcherzyków, które dodatkowo są bardziej odporne na działanie hormonu folikulotropowego (FSH), który pobudza dojrzewanie pęcherzyków Graafa i produkcję estrogenów. W związku z tym przysadka mózgowa zwiększa wydzielanie hormonu FSH, aby stymulować rozwój pęcherzyków, w efekcie czego komórki wzrastających pęcherzyków wydzielają estrogen. Jest go na tyle dużo, że gruczoły szyjki macicy zaczynają produkować śluz płodny.

Obecność śluzu płodnego bardzo sprzyja zapłodnieniu. Jest on przyjazny dla plemników, dzięki czemu mają one większą szansę szybko pokonać dystans dzielący je od komórki jajowej.

Aby kobieta mogła zajść w ciążę, musi mieć owulację, podczas której uwalnia się komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. Tymczasem w okresie premenopauzy kobieta ma coraz częściej cykle miesięczne bezowulacyjne. Dzieje się tak dlatego, że zmniejsza się w jej organizmie tzw. rezerwa jajnikowa, czyli ilość komórek jajowych zgromadzonych w jajnikach (potwierdza to badanie AMH). Logiczne więc, że szanse na ciążę w okresie premenopauzy maleją.

Objawy premenopauzy

Premenopauza może zacząć się już po ukończeniu 35. roku życia i trwać aż do całkowitego ustania funkcjonowania jajników kobiety. Towarzyszy jej wiele bardzo dokuczliwych dla kobiet objawów, takich jak m.in.:

 • nieregularne cykle miesiączkowe;
 • plamienia między miesiączkami;
 • krótkie i skąpe okresy lub na odwrót – długie i bardzo obfite;
 • uderzenia gorąca;
 • wahania nastroju.

Pierwsze objawy ciąży a premenopauza

W trakcie premenopauzy kobieta może mylnie interpretować pierwsze objawy ciąży i potraktować je jako objawy menopauzy. Chodzi przede wszystkim o takie objawy jak:

 • brak krwawienia miesiączkowego;
 • zmęczenie;
 • tkliwość piersi;
 • wahania nastroju;
 • zaburzenia koncentracji;
 • zaburzenia snu.


To typowe objawy premenopauzy, które mogą przypominać objawy ciąży. Bądź na odwrót – pierwsze objawy ciąży, które łatwo wziąć za początki menopauzy.

Okres okołomenopauzalny to tzw. perimenopauza. Zaczyna się ok. 2-8 lat przed ostatnią miesiączką. W tym czasie kobieta może zajść w ciążę, po menopauzie już nie. Jeżeli w czasie nieregularnych cykli miesiączkowych krwawienie nie wystąpi dłużej niż 2 miesiące, może to oznaczać ciążę.

Menopauza a ciąża

Po 40. roku życia znacznie maleje możliwość zajścia w ciążę. Zaledwie u ok. 10 proc. kobiet może dojść do zapłodnienia w sposób naturalny.

Najczęstsze objawy menopauzy to:

 • uderzenia gorąca;
 • wahania nastroju;
 • zawroty głowy;
 • zmniejszone libido i suchość pochwy;
 • wahania ciśnienia tętniczego krwi;
 • wiotczenie i starzenie się skóry;
 • drętwienie kończyn i obrzmienie stawów;
 • osłabienie;
 • bóle głowy i mięśni;
 • nietrzymanie moczu;
 • tycie.


Aby określić szanse na naturalne zapłodnienie, należy wykonać badanie:

 • hormonu AMH;
 • hormonu FSH (jest odpowiedzialny za cykle owulacyjne oraz płodność);
 • hormonu HCG.


Badania te pozwalają określić ilość komórek jajowych w organizmie kobiety. Badanie AMH to także informacja dla każdej kobiety o tym, jak długo może jeszcze odwlekać decyzję o ciąży lub czy w ogóle może w okresie menopauzy w nią zajść.
 
Z kolei poziom hormonu folikulotropowego (FSH) oznacza się z krwi. Stężenie FSH jest podwyższone w okresie premenopauzy.

 • 12-18 mIU/l – wyczerpująca się rezerwa jajnikowa;
 • powyżej 18 mIU/l – brak rezerwy jajnikowej;
 • powyżej 20 mIU/l – menopauza.
Spadek płodności to stopniowy proces. Szansa na zajście w ciążę wygasa dopiero w momencie ostatecznej menopauzy. To sytuacja, gdy po ostatniej miesiączce przez rok nie pojawia się już krwawienie. Wówczas niemożliwe staje się zapłodnienie i zajście w ciążę.

Jeżeli kobieta chce mieć pewność, że w okresie przekwitania nie przydarzy się jej niechciana ciąża, powinna stosować środki antykoncepcyjne. Niestety brak krwawienia miesiączkowego przez 2-3 miesiące w wieku menopauzalnym bardzo często mylnie uznawany jest przez kobiety za sygnał niepłodności. Rezygnują one wówczas z antykoncepcji.

Pamiętaj! Rezygnacja z antykoncepcji w okresie przekwitania, gdy kobieta jest w dalszym ciągu aktywna seksualnie, niesie za sobą realne ryzyko zajścia w ciążę.

Warto pamiętać, że ciąża u kobiety po 45. roku życia jest niebezpieczna nie tylko dla niej samej, ale niesie także zwiększone ryzyko:

 • powikłań ciąży (poronienia, przedwczesnego porodu, wystąpienia stanu przedrzucawkowego);
 • nieprawidłowości genetycznych u dziecka, występowania chorób lub wad wrodzonych.


Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa wzrasta wraz z wiekiem matki. W przypadku matki 20-letniej wynosi ono 1 do 10000, w przypadku matki 35-letniej 3 na 1000, a w przypadku kobiety 40-letniej 1 na 100 przypadków.

Zobacz też:

ciąża po 40.
adobe stock
Starania o dziecko
Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Wymaga odpowiedniego przygotowania i prowadzenia
Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo też w nią zajść – tylko u 10 proc. kobiet po 40 roku życia może dojść do naturalnego zapłodnienia. Zmiana stylu życia doprowadziła jednak do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Opisujemy wady i zalety ciąży po czterdziestce.

Ciąża po 40. zdarza się coraz częściej. Zmiana stylu życia współczesnych kobiet sprawiła, że wiele z nich decyduje się na późne macierzyństwo. Zajście w ciążę po 40 roku życia może  nieść pewne ryzyko , ale ma też swoje plusy. Jakie zagrożenia wiążą się z ciążą po 40? Czy kobieta po czterdziestce można urodzić zdrowe dziecko? Te i inne wątpliwości rozwiewa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik. Spis treści : Ciąża po 40. – zagrożenia Zalety późnej ciąży Szanse na urodzenie zdrowego dziecka po 40. Jak przebiega ciąża u 40-latki? Ciąża po 40 lat – badania Jak zajść w ciążę po czterdziestce? Zagrożenia w ciąży po 40. roku życia Ciąża po 40. roku życia określana jest jako ciąża wysokiego ryzyka. Dotyczy to nie tylko pierwszej ciąży, w którą kobieta zachodzi w tym wieku, ale również kolejnej. Każda obarczona jest większym ryzykiem powikłań. Po 40 roku życia u ciężarnej rośnie ryzyko: poronienia – po 40. roku życia przedwcześnie kończy się ok. 40 proc. ciąż; zatrucia ciążowego; cukrzycy; ciąży mnogiej; wykonania cesarskiego cięcia u kobiet, które nigdy jeszcze nie rodziły; nadmiernej otyłości; nietolerancji węglowodanów; zaburzeń wchłaniania; choroby nerek; choroby układu krążenia; nadciśnienia tętniczego . Zalety późnej ciąży W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet, które po 40. roku życia decydują się na pierwsze dziecko. Uważa się, że macierzyństwo w tym wieku jest bardziej spokojne . Rodzice mogą zapewnić dziecku stabilność finansową. Kobieta z reguły nie jest już tak mocno skoncentrowana na budowaniu kariery i może poświęcić się wychowaniu dziecka, nie martwiąc się o swoją pozycję w pracy. Może lepiej odnaleźć się w...

Dni niepłodne a ciąża
Starania o dziecko
Zajście w ciążę w dni niepłodne - czy to możliwe?
Zajście w ciążę w dni niepłodne jest mało prawdopodobne, ale nadal możliwe. Jeśli nie planujesz obecnie powiększenia rodziny, bądź czujna i stosuj dodatkową antykoncepcję, ponieważ plemniki są w stanie przetrwać w pochwie nawet kilka dni.

Zajście w ciążę w dni niepłodne nie zdarza się często, ale jest możliwe. Zakładając, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia maksymalnie przez 24 godziny, a plemniki mogą przeżyć do 72 godzin, dni płodnych jest zaledwie kilka. Pozostały czas jest teoretycznie niepłodny - nie oznacza to jednak, że nie może dojść do ciąży! Jeśli współżyjesz w czasie niepłodności względnej - czyli krótko przed wystąpieniem owulacji (lub tuż po), może się zdarzyć, że plemniki przeżyją do dni płodnych i dojdzie do zapłodnienia. Zajście w ciążę w dni niepłodne - jak to możliwe? Dni niepłodne to ten czas , który następuje po obumarciu komórki jajowej (ok. czterech dni po owulacji). Po tym czasie gameta żeńska nie jest w stanie połączyć się z plemnikiem, czyli z medycznego punktu widzenia zajście w ciążę jest niemożliwe. Jest to okres tzw. niepłodności bezwzględnej . Niespodziewana ciąża może się jednak pojawić się, kiedy doszło do współżycia zaraz po miesiączce, a dokładniej mówiąc w momencie, gdy pojawiły się pierwsze objawy płodności. Choć w tym czasie komórka jajowa nie jest zdolna, by połączyć się z plemnikiem, nie oznacza to jednak, że nie można zajść w ciążę. Jak to możliwe? Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet kilka dni, co oznacza, że mogą „przeczekać” do owulacji.  Jest to tzw. czas niepłodności przedowulacyjnej, określany często jako faza  niepłodności względnej . Jak obliczyć dni płodne i niepłodne? Aby wiedzieć, w kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najmniejsze, musisz  sprawdzić kiedy masz owulację. Jednak obliczanie dni płodnych wcale nie jest zadaniem takim prostym, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Przy regularnych miesiączkach jajeczkowanie wypada na 14 dni przed menstruacją, a za dokładny okres płodny w każdym cyklu uznaje...

preejakulat
AdobeStock
Starania o dziecko
Preejakulat a ciąża: czy preejakulat zawiera plemniki? Ryzyko zajścia w ciążę
Preejakulat to wydzielina z penisa, która zawiera plemniki i odgrywa ważną rolę przed wytryskiem nasienia. Czy istnieje ryzyko zajścia w ciążę bez wytrysku? Choć szanse na to są niewielkie, to gdy preejakulat znajdzie się w drogach rodnych kobiety, może dojść do zapłodnienia. Sprawdź, co na ten temat mówią badania naukowe.

Preejakulat nie pojawia się u wszystkich mężczyzn, a jego ilość może być różna. Brak preejakulatu nie jest powodem do niepokoju. Wyjaśniamy, co to jest preejakulat, czy zawiera plemniki i czy jego obecność może doprowadzić do zapłodnienia, a także jakie jest ryzyko zajścia w ciążę, gdy preejakulat dostanie się do pochwy w czasie pettingu, np. na palcu. Spis treści: Co to jest preejakulat? Czy preejakulat zawiera plemniki? Preejakulat a ryzyko ciąży Co to jest preejakulat? Preejakulat (inaczej: płyn preejakulacyjny) to bezbarwna, śluzowata wydzielina wydostająca się z penisa w czasie podniecenia seksualnego. Jest produkowana w męskich gruczołach opuszkowo-cewkowych oraz gruczołach cewkowych wydzielających śluz. Zadaniem preejakulatu jest: przeczyszczenie cewki moczowej przed wytryskiem (preejakulat neutralizuje szkodliwy dla plemników odczyn moczu); ochrona plemników przed kwaśnym środowiskiem pochwy (ma on odczyn zasadowy), a także odżywienie i poprawa ich ruchliwości; nawilżenie członka przed wprowadzeniem go do pochwy. Przeciętnie podczas zbliżenia mężczyzna wydziela od 2 do 5 ml preejakulatu . Bywa, że jest go więcej, ale jego ilość nigdy nie jest stała. Może się zdarzyć, że raz nie widać go wcale, a kolejnym razem jest go sporo. Kiedy pojawia się preejakulat? Wydzielany jest on najczęściej w fazie plateau, kiedy narasta erekcja. Czy preejakulat zawiera plemniki? Badania naukowe dotyczące preejakulatu z ostatnich lat obaliły tezę, że nie zawiera on plemników. Wykazały, że preejakulat zawiera żywe plemniki, aczkolwiek jest ich o wiele mniej niż w nasieniu. Czy zatem preejakulat może doprowadzić do ciąży? Niewykluczone: u 37 proc. badanych mężczyzn stwierdzono w preejakulacie ilość plemników wystarczającą do zapłodnienia. U 41 proc. badanych znaleziono plemniki w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz