praca czy rodzina
Fotolia
Mama

5 częstych obaw przed powrotem do pracy. Też je masz?

Nawet kiedy podejmiemy już decyzję o powrocie do pracy po urodzeniu dziecka, wciąż jesteśmy pełne obaw. Czy ty też boisz tych 5 rzeczy?

Na co dzień boimy się przeciągów, pająków lub obcych ludzi o zmroku. Jednak kiedy przychodzi moment podjęcia decyzji o powrocie do pracy po porodzie, nasze lęki mają zupełnie nowy wymiar. Jak tu rozstać się z ukochanym maleństwem? Czy sobie poradzimy? I bez względu na to, jak bardzo mama jest gotowa powrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, najczęściej martwi się o jedną (lub więcej) z tych pięciu rzeczy. Jak oswoić te obawy?

1. Martwię się o dziecko.

"Przecież nikt nie zaopiekuje się nim tak dobrze jak ja! Gdzie mu będzie tak dobrze jak u mamy?" - brzmi znajomo? Wiele z nas ma problem z zaufaniem obcym ludziom, w końcu chodzi tu o powierzenie im tego, co mamy najcenniejsze: naszego dziecka. Nieważne więc, czy będzie to opiekunka, czy pani w żłobku lub przedszkolu, boimy się, że kiedy wrócimy do pracy nasze dziecko będzie tęsknić albo że stanie mu się krzywda. Nawet tata i babcia wydają się niektórym z nas niegodni zaufania. 

Moment symbolicznego odcięcia pępowiny musi jednak kiedyś nastąpić, a wtedy możesz odkryć ze zdumieniem, że świat trwa, a wy nadal jesteście cali, zdrowi i szczęśliwi. Oczywiście, że twoje dziecko będzie czasem wracać z przedszkola z siniakiem czy guzem, ale czy to nie naturalna część dzieciństwa? Pamiętaj, że jest pod opieką wyszkolonych nauczycieli, nianię wybrałaś skrupulatnie, a babcia kocha je tak samo bardzo jak ty. Będzie dobrze. Nie bój się pytać opiekunów o to, jak dziecku minął dzień. Będziesz spokojniejsza wiedząc, co u niego słychać: kogo dziś polubił, z kim się pobił i jaki piękny rysunek narysował dla ciebie.

2. Wciąż karmię piersią.

Twoje dziecko za nic w świecie nie weźmie do ust butelki? Boisz się, że zagłodzi się w czasie, gdy jesteś w pracy? To naturalne obawy. Może pocieszy cię myśl, że tego samego przed powrotem do pracy po porodzie bały się tysiące mam przed tobą. Porozmawiaj z koleżankami o tym, jak one poradziły sobie z tym problemem, poczytaj o skutecznym karmieniu piersią po powrocie do pracy i o rozszerzaniu diety, włącz się do dyskusji na forum internetowym.

Znajdziesz sposób na to, by dziecko było najedzone, kiedy ty pracujesz. Może będzie na tyle duże, że poradzi sobie z piciem z kubeczka, może znajdziesz butelkę, którą zaakceptuje, a może dzięki rozszerzaniu diety niemowlęciu uda ci się tak ułożyć pory picia mleka, że będą przypadać na czas, kiedy jesteś w domu.  

3. Nic już nie umiem, na pewno mnie wywalą.

Inny rodzaj obaw przed porodem do pracy po porodzie dotyczy naszych zawodowych kompetencji. Czujesz się już tak zasiedziała w domu i tak pochłonięta sprawami dotyczącymi dziecka, że boisz się, że już nic nie pamiętasz. Stresujesz się tym, że twój przełożony uzna, że się nie nadajesz już do pracy. Ten lęk jest równie naturalny, co obawa o dziecko. Doświadczała go prawie każda z nas przed powrotem do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym.

Zobaczysz, że kiedy znajdziesz się z powrotem w pracy wszystko wróci na swoje miejsce, a poczucie braku kompetencji minie. Już teraz odnów kontakt z koleżankami z pracy, porozmawiaj o tym, co słychać w zawodowym świecie. To pomoże ci złagodzić stres pierwszych dni po powrocie do pracy.
 

4. W ogóle nie będziemy się widywać!

Praca na pełny etat plus czas dojazdu do pracy może oznaczać, ze przez większość czasu będziesz przebywać poza domem. Nic dziwnego, że martwisz się o to, że będziesz mieć za mało czasu dla dziecka. Zmiana z całej doby spędzonej wspólnie na kilka godzin, podczas których nie śpicie, jest drastyczna i na pewno wymaga przyzwyczajenia się i dobrej organizacji. Zobaczysz jednak, że da się to zrobić, przecież nie jesteś pierwszą mamą powracającą na pełny etat do pracy po porodzie. Innym się udało, tobie  też się uda.

Jeśli jednak naprawdę trudno ci poradzić sobie z tą perspektywą, nie bój się zapytać szefa o możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin lub wykonywania części pracy w domu – w niektórych zawodach jest to możliwe. Może się też okazać, że twój przełożony zgodzi się tak dopasować twoje godziny pracy, by ułatwiały opiekę nad dzieckiem, np. nie kolidowały z godzinami otwarcia żłobka lub przedszkola.


5. Jestem samolubna

Lubimy się biczować i jesteśmy skore do składania samokrytyki. Mamy często uważają, że powrót do pracy i związane z nim rozstanie z malutkim dzieckiem to wyraz egoizmu i stawiania swoich potrzeb ponad potrzeby dziecka. Czują się samolubne.

Jeśli to dotyczy też ciebie, pomyśl przez chwilę - ile razy słyszałaś z ust dorosłych ludzi zdanie: "Moja mama poświęciła swoją karierę, żeby opiekować się nami i tatą i nie była szczęśliwa"? A czy często można usłyszeć, że ktoś żałuje, że jego mama rozwijała się, robiła to, co lubi, była szczęśliwa? Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko – to banał, ale jakże prawdziwy. 

Bez względu na to, jaką decyzję podejmiesz, najważniejsze, żebyście dobrze się z nią czuli: ty i twoje dziecko. I pamiętaj, że nie jesteś sama. Wszystkie przez to przechodziłyśmy, tobie też się uda! 

Przeczytaj też:

Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]

Mama
Wielki powrót mamy do pracy
Robi ci się zimno na samą myśl, że będziesz musiała zostawić maluszka w domu i iść do pracy? Podpowiemy ci, jak się do tego przygotować, by zminimalizować stres – swój i malucha.

Nie ma co się czarować – na początku godzenie pracy z opieką nad dzieckiem to nie bułka z masłem. Prawdopodobnie czekają cię stres, zmęczenie, tęsknota, wyrzuty sumienia, zazdrość („Dlaczego ono za mną nie tęskni? Bardziej kocha babcię/nianię?), poczucie, że nie robisz wszystkiego tak dobrze, jak powinnaś... Jednak nie daj się zwariować – miliony kobiet żyje w taki sposób i nic złego się nie dzieje. Ty także sobie poradzisz. Tylko zanim wrócisz do pracy... Przyzwyczaj do rozstań Zacznij już kilka tygodni przed planowanym powrotem do pracy . Wyjdź do kina albo do znajomych, a malca zostaw pod opieką taty lub babci . Dziecko powolutku zrozumie, że nie jesteś przy nim non stop, a ty będziesz miała okazję sprawdzić, jak się czujesz, gdy smyk jest daleko od ciebie. Czasem potrzeba kilka takich wyjść, by przyzwyczaić się do rozłąki i nie wydzwaniać co chwilę do domu. Lepiej jednak ten stres przeżyć w kinie albo kawiarni niż w biurze, mając na głowie terminy, klientów, zebrania... Znajdź dobrą opiekę Byłoby świetnie, gdyby dzieckiem mogła zająć się babcia . Jeśli to niewykonalne, zacznij szukać opiekunki . Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że dopiero szósta czy nawet dwunasta osoba z rzędu przypadnie ci do gustu. Gdy już znajdziesz nianię , która ci odpowiada, jak najszybciej poznaj ją ze swoim dzieckiem . Zaproś ją kilka razy do domu i na spacer, zostaw pociechę pod jej opieką na godzinę, trzy, potem na pół dnia. Polecamy: Babcia,opiekunka, czy żłobek - za i przeciw Umów się z szefem na rozmowę Coraz więcej firm idzie na rękę młodym mamom , więc kto wie, może i ty będziesz mogła liczyć na szczególne względy. Poza przejściem na pół etatu (co, niestety, wiąże się z mniejszą pensją) w grę wchodzą także inne rozwiązania. Możesz np. pracować w godzinach wygodnych dla...

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim
AdobeStock
Aktualności
Ponad połowa matek boi się powrotu na rynek pracy. Czy mają się czego obawiać?
Czy kobiety po macierzyńskim wracają do tej samej pracy? Jak łącza opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową? Jaką formę zatrudnienia wybierają? Postanowili to sprawdzić eksperci, a w efekcie powstał obszerny raport.

Portal Pracuj.pl pokusił się o przeprowadzenie badań, których celem było poznanie zwyczajów i motywacji związanych z urlopami rodzicielskimi wśród młodych rodziców pracujących w Polsce. Niektóre dane mogą was zaskoczyć. To mama idzie na urlop Według tych badań, to głównie młode mamy zostają na urlopie macierzyńskim 6 (13 proc.) lub 12 miesięcy (67 proc.) Na 2-letni urlop wychowawczy decyduje się jedynie 10 proc. rodziców (głownie mam). Nie jest to dużym zaskoczeniem, gdyż nadal mało, który polski tata myśli o zostaniu z dzieckiem w domu. Panowie zazwyczaj biorą dwa tygodnie urlopu ojcowskiego. Jednak z raportu wynika, nie jest to jednak standard. Aż 29 proc. ojców nie wykorzystało żadnych przysługujących mu dni wolnych związanych z pojawieniem się na świecie dziecka. Co ciekawsze nie koniecznie wynika to z niechęci, a z niewiedzy rodziców. Aż 63 proc. twierdzi, że jedynie mniej więcej wie, z czego i na jakich zasadach mogą skorzystać w obliczu pojawienia się nowego potomka. Natomiast 5 proc. wie niewiele lub nic. - Mężczyźni częściej niż kilka lat temu sięgają po ustawowo gwarantowane im prawa . Co mogłoby zachęcić ich do jeszcze większego zaangażowania? Niektóre kraje europejskie zapewniają dłuższe urlopy tylko dla ojców. Dobrym przykładem w tym zakresie jest Finlandia, w której mężczyźni mogą dysponować 8-tygodniowym urlopem rodzicielskim, a także Słowenia, gdzie panowie mają do dyspozycji 90 dni wolnego. Na inny pomysł równego wsparcia rodziców w wychowaniu postawiła Islandia, gdzie każde z rodziców otrzymuje po 3 miesiące urlopu, a dodatkowy kwartał roku na urlopie rodzice mają prawo podzielić między siebie wedle uznania - tłumaczy Łukasz Marciniak Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży, Grupa Pracuj. Zobacz także:   Urlop dla ojca na dziecko - 5 najważniejszych porad dla taty Aktywny urlop Każda mama wie, że macierzyński to nie bajka, a...

Mama robi zakupy
Fotolia
Mama
Mama chce wrócić do pracy? Jak się przygotować?
Klamka zapadła – wracasz do firmy. Jeśli wszystko dobrze przemyślisz i zorganizujesz, i Ty, i Twoje dziecko przejdziecie ten egzamin pomyślnie.

Spróbujemy Ci podpowiedzieć, jak zorganizować powrót do pracy, by był on jak najmniej stresujący dla wszystkich członków rodziny. Przedłuż macierzyński Byłoby dobrze, gdybyś została z dzieckiem, póki nie skończy sześciu miesięcy i nie zacznie jeść dodatkowych pokarmów. Możesz nieco przedłużyć sobie urlop macierzyński, biorąc po jego zakończeniu wypoczynkowy (bieżący i zaległy) – pamiętaj, że pracodawca nie ma prawa Ci go odmówić. Może też łatwiej będzie Ci wrócić do firmy, jeśli będziesz pamiętać o... wyjściu awaryjnym. Gdy uznasz, że sytuacja Cię przerasta, weźmiesz urlop wychowawczy (możesz to zrobić w każdej chwili do czasu, aż maluch skończy cztery lata). Dobra rada: Przemyśl różne warianty pracy. Zapytaj szefa, czy mogłabyś pracować w niepełnym wymiarze godzin. Jedna trzecia lub pół etatu pozwoliłyby Ci większą część tygodnia spędzić ze swoim maluszkiem. Może część obowiązków mogłabyś wykonywać w domu, korzystając chociażby z Internetu. Szukaj opiekunki z wyprzedzeniem Jeśli maluchem nie może się zająć tata, babcia czy dziadek, musisz znaleźć odpowiednią nianię. Poszukiwania rozpocznij co najmniej dwa miesiące przed planowanym końcem urlopu. Skorzystaj z doświadczeń innych rodziców. Serwisy internetowe, np. www.niania.pl i www.nianie.pl, oprócz ofert opiekunek poszukujących pracy, mają również fora, na których możesz porozmawiać z innymi rodzicami będącymi w podobnej sytuacji. Dobra rada: Sprawdzaj referencje niań. Nie wahaj się przed zadaniem nawet najbardziej dociekliwych pytań. Wybraną opiekunkę poproś o kilka godzin opieki nad dzieckiem w Twojej obecności. Przekonasz się, czy na pewno masz do czynienia z osobą doświadczoną i godną zaufania. Wychodź z domu Został Ci jeszcze miesiąc urlopu? Pora zacząć przyzwyczajać maluszka do tego, że mama nie zawsze jest pod ręką. Poproś...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz