Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
żłobek
Fotolia
Wychowanie

Czy żłobek jest dobry dla dziecka?

Do niedawna żłobek kojarzył się ze łzami, odparzoną pupą, ciągłym katarem. Jak jest dzisiaj? Czy dziecko w żłobku dobrze się rozwija? Jak wybrać dobry żłobek dla dziecka?

Nie warto spieszyć się z zapisywaniem dziecka do żłobka, nawet jeśli rodzice uważają, że nie ma innego wyjścia. Lepiej poczekać, aż malec skończy rok. Do tego czasu dobrze jest poprosić o pomoc babcię, siostrę, a nawet zaprzyjaźnioną mamę z sąsiedztwa. Dlaczego? Bo przed pierwszymi urodzinami dziecko szczególnie potrzebuje bliskiej, serdecznej osoby, która dobrze rozumie i zaspokaja jego potrzeby. W grupie będzie się jeszcze czuło zagubione. Jeśli jednak grupa to pięcioro dzieci i są do ich opieki dwie panie, to dziecko raczej szybko się zaaklimatyzuje w żłobku i będzie się świetnie rozwijało wśród rówieśników.

W żłobku dziecko szybciej się rozwija? Tego dowodzą badania!

Żłobkowe za i przeciw

To rozwiązanie – jak każde – ma i zalety, i wady - uważa psycholog Krystyna Zielińska. W grupie rówieśników maluch szybciej uczy się nawiązywać kontakty, przezwyciężać trudności i dzielić zabawkami. Poprzez naśladowanie innych dzieci nabywa nowych umiejętności, np. uczy się samodzielnie jeść, większej pewności siebie, staje się coraz bardziej niezależny i samodzielny. Może jednak przejmować także złe wzorce zachowań. Warto pamiętać, że młodsze dziecko często czuje się w żłobku opuszczone, bo nie ma jednej osoby, która by od razu reagowała na wszystkie jego potrzeby. Poza tym w grupie maluchy częściej chorują.

Jak wybrać żłobek?

Warto z wyprzedzeniem poszukać dobrej placówki. Sprawdzaj oferty w internecie i lokalnej prasie, a potem weryfikuj informacje podczas wizyty w danym żłobku.

Zwracaj uwagę na takie rzeczy, jak:

  • wyposażenie żłobka
  • na stan techniczny budynku,
  • usytuowanie żłobka (czy nie znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy),
  • ładny i bezpieczny teren do zabaw na dworze
  • jaką odległość będziesz codziennie pokonywać (im większa, tym wcześniejsze pobudki i późniejsze powroty).

Przyjrzyj się też, czy w salach, toaletach i na korytarzach jest czysto. Obserwuj też opiekunki podczas pracy, rozmawiaj z nimi – czasem gesty i pojedyncze słowa mówią najwięcej.

Na co zwrócić uwagę wybierając żłobek?

By upewnić się, że wybrana placówka zapewni malcowi najlepszą z możliwych opiekę, sprawdź:

  1.  Czy dziecko może mieć rzeczy, które kojarzą mu się z domem (własny kocyk, kubeczek do picia, przytulanki itd.) – do tej pory uważano to za niehigieniczne.
  2.  Czy wolno odwiedzać dziecko, wchodzić na salę zabaw – w dobrych placówkach rodzice mogą na początku uczestniczyć w zajęciach razem ze swoją pociechą.
  3.  Czy przyjmowani są mali alergicy – dla dzieci z alergią pokarmową (np. na mleko krowie, jaja czy gluten) powinny być przygotowywane specjalne posiłki z uwzględnieniem zaleceń lekarzy.

 Wychowawcy pracują, stosując nowoczesne metody – najczęściej to zajęcia muzyczne, ruchowe, a nawet ćwiczenia poprawiające koncentrację.
Zanim podejmiesz decyzję co do wyboru żłobka, porozmawiaj z innymi mamami. Pamiętaj też, że od statusu (żłobek publiczny czy społeczny) ważniejsze są metody wychowawcze, opieka lekarska i ogólne warunki. Im mniejsze grupy, tym spokojniej, im wyższe kwalifikacje personelu, tym zwykle lepsza opieka.
A gdy już wybierzesz, zacznij przygotowywać malca do codziennych rozstań.

 

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

dobry żłobek, dzieci w żłobki, opiekunka w żłobku
RF
Wychowanie
Dobry żłobek - wiemy, jak go wybrać
Nie raz słyszałaś o okropnym traktowaniu dzieci w żłobkach. Martwisz się, że twoje dziecko też może źle trafić. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by wybrać jak najlepiej.

Żłobek z monitoringiem, z lekcjami francuskiego albo rysunku. Czy to ma znaczenie? Dobrze prowadzony powinien przede wszystkim zapewnić twojemu dziecku bezpieczeństwo i dobry rozwój, a tobie spokój, gdy jesteś w pracy. Zobacz, jak go znaleźć.    Sprawdź, czy żłobek jest wpisany do rejestru  Rejestr żłobków prowadzi gmina. Posyłając dziecko do placówki, która widnieje w gminnym rejestrze, zyskasz pewność, że jest objęta nadzorem burmistrza lub wójta. Jeśli chcesz zapisać dziecko do żłobka spoza rejestru, uważniej mu się przyjrzyj.  W gminnym rejestrze nie ma niektórych placówek prywatnych. Mają one czas do 2014 roku, aby dostosować się do nowych przepisów.    Zapytaj o kwalifikacje opiekunek pracujących w żłobku Jeśli żłobek nie podlega nadzorowi gminy, to pytanie jest szczególnie ważne. W pozostałych placówkach obowiązek sprawdzania kwalifikacji spoczywa na gminie. W żłobkach powinny pracować osoby, które mają dyplom ukończenia odpowiednich studiów, np. wychowania przedszkolnego, pedagogiki albo edukacji wczesnoszkolnej. Ważne jest też, by odbyły kurs pierwszej pomocy. Może się zdarzyć, że w żłobku pracują panie bez odpowiedniego wykształcenia, ponieważ zezwalają na to przepisy. Muszą mieć jednak co najmniej dwuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi do 3 lat lub szkolenie w opiece nad dzieckiem odbyte pod kierunkiem osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Ideałem byłoby, gdyby miały ukończony 80-godzinny kurs uzupełniający.   Weź pod uwagę opinie innych rodziców Żłobek językowy albo artystyczny - takie nazwy nie mają większego znaczenia. Nie kieruj się reklamą. Najważniejsze jest to, czy zostawisz swoje dziecko w dobrych rękach. Czy może ono liczyć na mądre traktowanie, swobodną zabawę, czy osoby nim się opiekujące będą wrażliwe na jego potrzeby. Pytaj o zdanie innych rodziców, np. na forach w...

żłobek
fotolia.com
Wychowanie
Co zrobić, żeby dziecko polubiło żłobek?
Ważne są pierwsze dni w żłobku i nastawienie rodziców do nowej formy opieki. Jeżeli mama i tata denerwują się rozstaniem z dzieckiem, adaptacja będzie tym trudniejsza. Przeczytaj, jak sprawić, żeby dziecko chodziło do żłobka z przyjemnością.

Adaptacja do żłobka Niektóre żłobki oferują rodzicom możliwość uczestniczenia w adaptacji. Mama lub tata mogą wtedy przychodzić do żłobka razem z dzieckiem i towarzyszyć mu przez pierwszy tydzień lub dwa tygodnie. Warto potraktować to poważnie.  Dobrze, żeby dziecko czuło, że wyjście do żłobka to coś pozytywnego. Nawet, jeżeli ma niewiele ponad roczek i nie zrozumie, co to znaczy, że "świetnie spędzi czas z rówieśnikami", pamiętaj, żeby o żłobku mówić przy dziecku w wesołym tonie i z uśmiechem. Adaptacja to także czas dla rodziców, żeby przyzwyczaili się, że od teraz ktoś inny będzie zajmował się ich dzieckiem. Podczas adaptacji zastosuj się do próśb i poleceń pań opiekunek. To one będą pracować z twoim dzieckiem przez następne miesiące. Podczas adaptacji masz szansę pokazać dziecku, że to akceptujesz. Nie chcesz też, żeby dziecko kojarzyło żłobek jako miejsce konfliktów. Interweniuj tylko wtedy, gdy to naprawdę konieczne.  A może punkt opiekuna dziennego?  Punkt opiekuna dziennego to miejsce, w którym obecność rodziców jest wręcz wymagana. Rodzice zapisują się na dyżury raz w tygodniu i pomagają opiekunkom zajmować się grupą 5 dzieci. To może być dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy mają bardziej elastyczny czas pracy lub nie pracują (np. jedno z nich), ale chcą, żeby dziecko przyzwyczajało się trybu, który będzie obowiązywał w przedszkolu. W punkcie adaptacja trwa tyle czasu, ile potrzebuje dziecko, nawet miesiąc.  Gdy żłobek nie przewiduje czasu na adaptację Są takie żłobki, gdzie rodzice już pierwszego dnia zostawiają dziecko samo. Paradoksalnie, taka adaptacja może przebiegać łatwiej, bo dziecko dostanie jasny komunikat – teraz zajmuje się mną ta pani, a nie mama czy tata. Jest to opcja trudniejsza dla rodziców, którzy na pewno będą się denerwować, czy dziecku w żłobku nie dzieje...

pwrót do pracy i wpływ na rozwój dziecka
Fotolia
Rozwój dziecka
Sprawdź, dlaczego twój powrót do pracy może być dobry dla rozwoju dziecka
Wracasz do pracy i martwisz się, że oddając dziecko do żłobka, wyrządzasz mu krzywdę? Przeczytaj, co odkryli naukowcy na temat rozwoju małych dzieci i przestań się zadręczać!

Mama wraca do pracy – ten moment dla większości matek nadchodzi za wcześnie. Dla Ciebie także? Martwisz się, że twoje dziecko straci na tym, że nie będzie przebywać pod twoją opieką, a żłobek wydaje ci się złem koniecznym? Możesz przestać się martwić – doniesienia ze świata nauki brzmią optymistycznie dla ciebie i twojego dziecka! Przeczytaj, co wpływa korzystnie na rozwój twojego dziecka i śpij spokojnie.  Dzieci pracujących matek rozwijają się dobrze Brytyjscy naukowcy z Londyńskiej Szkoły Ekonomii i Politologi oraz Uniwersytetu w Oxfordzie odkryli, że dzieci, których mamy pracują, mają większe umiejętności niż dzieci kobiet niepracujących. Dzieci, które uczęszczają do żłobków są bardziej samodzielne, a z kolei dzieci, którymi opiekują się w tym czasie babcie, mają bardziej rozwiniętą mowę – twierdzą Brytyjczycy. Obie grupy dzieci pracujących kobiet mają też bardzo dobrze rozwinięte umiejętności społeczne i motoryczne . Naukowcy przyjrzeli się dzieciom 2- i 3-letnim. Dzieci w żłobkach uczą się samodzielności Opiekując się dzieckiem na co dzień, mamy często wyręczają je w codziennych czynnościach. Dziecko w żłobku naturalnie zachęcane jest do samodzielności: szybciej uczy się ubierania, korzystania z toalety, samodzielnego jedzenia. Przebywając wśród rówieśników uczy się też zasad funkcjonowania w grupie rówieśniczej. To przede wszystkim właśnie umiejętności społeczne i samodzielność są lepiej rozwinięte u dzieci, których rodzice pracują, ale korzystniej wypadają także rozwoju mowy i ruchowym. W ten sposób pomagamy dzieciom w rozwoju Naukowcy pocieszają, że nie tylko to, kto opiekuje się małym dzieckiem, ale to, jak spędza z nim czas, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju nowych umiejętności dziecka. Pewne czynności, takie jak czytanie dziecku , opowiadania mu historii czy wspólne śpiewanie sprzyjają...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta