Zostawiając maleństwo z opiekunką, chcesz, by była to osoba odpowiedzialna, mądra, mająca dobry kontakt z maluchem... Prawie jak mama. Czy istnieją takie idealne nianie? A jeśli tak, to co powinnaś zrobić, by właśnie do ciebie jedna z nich trafiła?

Reklama

Jak znaleźć nianię? Sprawdź:

Gdzie szukać niani?

Jest wiele miejsc, do których możesz się udać. Nie we wszystkich znajdziesz wykwalifikowane opiekunki z referencjami, nie wszędzie zapłacisz prowizję za pośrednictwo. Sprawdź, jak dużo masz możliwości.

 • Znajomi. Jeśli nianię poleci ci koleżanka albo sąsiadka, którą dobrze znasz, będziesz miała większe zaufanie do opiekunki. Pamiętaj jednak, że ktoś, kto odpowiada twoim znajomym, niekoniecznie musi spodobać się tobie. Przecież masz swoje preferencje i wymagania.
 • Agencje opiekunek. Polecane przez nie panie muszą posiadać referencje, a czasem nawet dyplomy ukończenia szkoły związanej z pielęgniarstwem czy opieką nad małymi dziećmi. Jeśli jednak zdecydujesz się na zatrudnienie niani, musisz zapłacić agencji jednorazową prowizję za pośrednictwo.
 • Internet. Na stronie niania.pl znajdziesz oferty doświadczonych niań w swojej okolicy i sprawdzisz ich referencje.
 • Uczelnie. W niektórych miastach istnieją Medyczne Studia Zawodowe, które kształcą przyszłe opiekunki. Jeśli nie ma w twojej okolicy takich szkół, kandydatki możesz szukać na innych uczelniach. Studentki pedagogiki, wychowania przedszkolnego czy uczennice szkół pielęgniarskich często potrzebują pracy. A ponieważ zdobywają wiedzę o małym człowieku, potrafią dobrze zajmować się dziećmi.
 • Prasa. Możesz skorzystać z ogłoszenia w lokalnej gazecie. Pamiętaj jednak, że niania z anonsu często nie ma referencji ani odpowiedniego przygotowania. Ale to nie znaczy, że nie będzie wartościową pomocą.

Nowością na rynku jest możliwość korzystania z usług niani do opieki nad dzieckiem online. Ta forma opieki na odległość jest niezwykle pomocna w dobie pandemii, gdy zatrudnienie niani w sposób tradycyjny nie jest wskazany. Niania online może zająć się dzieckiem, wykorzystując bezpieczne narzędzia internetowe i odciążyć w ten sposób rodziców, którzy muszą dzielić czas w domu na pracę i zajmowanie się dziećmi.

Kryteria doboru odpowiedniej niani

Pytanie, na które powinnaś sobie odpowiedzieć jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, brzmi: „kogo naprawdę szukam?”. Dzięki niemu łatwiej będzie ci szybko zrezygnować z kandydatek na opiekunkę nieodpowiadających twoim wymogom. Pamiętaj także o tym, że istnieją warunki bezwzględne, które powinna spełniać każda niania.

Zobacz także
 • Wiek. Czy szukasz osoby młodej: niezbyt doświadczonej, ale za to sprawnej, potrafiącej długo zajmować się wszędobylskim maluchem? Czy może starszej, która może nie ma już tak wiele sił (choć są i wyjątki), ale za to dysponuje ogromnym doświadczeniem, bo wychowała już swoje dzieci, a czasem i wnuki? Zastanów się, jakie cechy niani będą dla dziecka lepsze.
 • Doświadczenie. Nie zawsze związane jest z wiekiem. Są trzydziestolatki, które od lat pracują jako opiekunki i mają referencje z poprzednich miejsc pracy, i osoby, które dopiero uczą się i zdobywają doświadczenie w tym zawodzie. Dla najmłodszych maluszków lepiej, gdy niania wie, jak pielęgnuje się niemowlę, opiekuje się nim i zna zabawy dla młodszych dzieci. Jeśli jednak spodoba ci się opiekunka bez takiego doświadczenia, może warto jej zaufać i po prostu nauczyć ją podstawowych zasad opieki nad niemowlakiem.
 • Dodatkowe wymagania. Sprzątanie, gotowanie czy praca w niektóre soboty, a może także niedziele – pomyśl wcześniej, czego będziesz od niani wymagać. To bardzo ważne, bo niektóre wykwalifikowane opiekunki nie godzą się na zajęcia dodatkowe. Pamiętaj też, że pani zajmująca się jednocześnie opieką i sprzątaniem, siłą rzeczy mniej czasu poświęca dziecku.
 • Pensja. Co z tego, że opiekunka odpowiada twoim wymaganiom, skoro wymaga pensji, której nie możesz jej zapewnić? Dlatego zrób sondę, ile w twoim rejonie zamieszkania zarabiają nianie, zastanów się, ile ty możesz jej oferować za pracę, i ustal, do jakiej kwoty jesteś w stanie negocjować.
 • Zdrowie. Opiekunka powinna posiadać aktualne świadectwo zdrowia. Dlatego kontaktując się z nią telefonicznie, poproś, by przyniosła je na rozmowę kwalifikacyjną. To nie jest zbyt wygórowane wymaganie – przecież w każdej pracy wymaga się podstawowych badań lekarskich. Tym bardziej są one konieczne podczas opieki nad maluszkiem.
 • Bez nałogów. Nawet jeśli paląca niania obieca ci, że nie będzie tego robić przy dziecku, nie powinnaś jej ufać. Trudno tak z dnia na dzień zrezygnować z nałogu, a wyjście na balkon na papierosa może się dla malca skończyć tragicznie, bo pozostaje on bez opieki! Nie mówiąc już o tym, że nie będziesz miała pewności, czy opiekunka nie pali czasem przy dziecku.
 • Schludność. Nie musi być modnie ubrana, ale musi być czysta i schludna. Brudu za paznokciami czy mocno nieświeżego ubrania nie da się niczym wytłumaczyć.
 • Język. Absolutnie musi być pozbawiony wulgaryzmów. Niania powinna także wysławiać się poprawnie – pamiętaj, że maluch od początku uczy się języka. Obcojęzyczna niania to dobry wybór, jeśli chcesz, żeby dziecko wychowywało się dwujęzycznie).

O co pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej z nianią?

Z pewnością dzięki rozmowom telefonicznym wybrałaś kilka kandydatek, które wydają ci się obiecujące. Teraz pora na spotkanie z nimi i zadanie kilku pytań, które pomogą ci w ocenie.

1. Dlaczego chce pani podjąć tę pracę?
Jeśli opiekunka twierdzi, że bardzo lubi zajmować się dziećmi – to dobry znak. Tłumaczenia, że nie znalazła innej pracy, że musi sobie dorobić, nie rokują dobrze. Niania musi być oddana maluchowi.

2. Czego potrzebuje dziecko w wieku mojego malca?
Opiekunka powinna mówić nie tylko o pielęgnacji czy karmieniu, ale także o miłości, bezpieczeństwie i rozwoju. Słowa niani dużo powiedzą ci o jej inteligencji i sposobie wychowywania malca.

3. Co powinno się zrobić, gdy maluch płacze?
Dopuszczalna jest tylko jedna odpowiedź: trzeba znaleźć przyczynę łez i ją usunąć. Żadne przeczekiwanie, aż dziecko się uspokoi (by „nie rozpuściło się” w wyniku noszenia na rękach), nie wchodzi w grę.

4. Kiedy dziecko zasługuje na klapsa?
To oczywiście pytanie prowokacyjne. Nawet jeśli twój maluch to jeszcze niemowlę, powinnaś założyć, że opiekunka będzie się nim zajmować przez kilka lat. Wtedy wprowadzenie dyscypliny jest nieodzowne. Ale nawet lekki klaps nie wchodzi w rachubę. Dziecko potrzebuje tłumaczenia, mądrych granic i konsekwencji, a nie bicia!

5. Jak długo planuje pani u nas pracować?
To ważne, bo maluch przyzwyczaja się do niani. Jeśli ta ma zamiar odejść w niedługim czasie, dziecko przeżyje stres związany z rozłąką. Lepiej malucha na to nie narażać.

Zobacz także: Szukamy niani: jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna?

Cechy dobrej opiekunki

Pamiętaj, żeby podczas rozmowy nie tylko słuchać tego, co mówi kandydatka, ale także bacznie obserwować jej reakcje. Mogą ci wiele powiedzieć o tym, jak będzie się zajmować twoim malcem. Jednym odpowiada spokojna osoba, panująca nad rozbrykanym malcem, podczas gdy inni wolą kogoś spontanicznego, kto będzie wymyślać różne ciekawe atrakcje dla dziecka (np. piknik w parku). Zwróć uwagę na zachowanie kandydatki i zastanów się, czy ci odpowiada. Pamiętaj jednak, że opiekunka powinna być opanowana: zbytnia nerwowość albo odwrotnie – mrukliwość to cechy, które nie spodobają się dziecku.

Niania powinna też umieć nawiązać kontakt ze szkrabem, robić to spontanicznie i wykazywać inicjatywę. Dziecko może być na początku przestraszone, jednak w miarę upływu czasu powinno coraz chętniej z nią przebywać. Nie bez znaczenia jest także to, jak ty czujesz się w towarzystwie niani i jak ją odbierasz. Nawet jeśli nie zawsze do końca racjonalnie jesteś w stanie wytłumaczyć swoją przychylność albo odwrotnie – niechęć do kandydatki, nie bagatelizuj swoich odczuć. Czasem po prostu warto zaufać intuicji.

Jak sprawdzić, czy niania dobrze sobie radzi?

Kiedy wrócisz do pracy, nie bój się kontrolować niani. Fakt, że jej ufasz, nie oznacza, że nie możesz czasem sprawdzić, jak zajmuje się maluchem. W końcu chodzi o dobro twojego dziecka!

 • Niezapowiedziany powrót. Da ci pewne rozeznanie, co działo się jeszcze przed chwilą (np. maluch oglądał telewizję).
 • Reakcja dziecka. Szczególnie gdy już potrafi ci powiedzieć, co robiło przez cały dzień. Nigdy nie bagatelizuj tego, co mówi.
 • Technologia. W ten sposób możesz kontrolować to, co dzieje się w domu, będąc w pracy. Pamiętaj jednak, by poinformować opiekunkę, że w domu są kamery lub stosujesz inne rozwiązania do sprawdzenia, co dzieje się w domu. Nagrywanie kogokolwiek bez jego wiedzy jest niezgodne z prawem.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama