Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak znaleźć nianię dla dziecka
AdobeStock
Mama

Jak znaleźć nianię? Przydatne wskazówki

Rodzice stający przed dylematem, jak znaleźć nianię, mogą skorzystać z polecenia znajomych, udać się do agencji opiekunek lub sprawdzić ogłoszenia w internecie. Ważne, by od początku wiedzieli, kogo szukają, a kto na pewno nie sprosta ich wymaganiom.

Zostawiając maleństwo z opiekunką, chcesz, by była to osoba odpowiedzialna, mądra, mająca dobry kontakt z maluchem... Prawie jak mama. Czy istnieją takie idealne nianie? A jeśli tak, to co powinnaś zrobić, by właśnie do ciebie jedna z nich trafiła?
 

Jak znaleźć nianię? Sprawdź:

Gdzie szukać niani?

Jest wiele miejsc, do których możesz się udać. Nie we wszystkich znajdziesz wykwalifikowane opiekunki z referencjami, nie wszędzie zapłacisz prowizję za pośrednictwo. Sprawdź, jak dużo masz możliwości.

 • Znajomi. Jeśli nianię poleci ci koleżanka albo sąsiadka, którą dobrze znasz, będziesz miała większe zaufanie do opiekunki. Pamiętaj jednak, że ktoś, kto odpowiada twoim znajomym, niekoniecznie musi spodobać się tobie. Przecież masz swoje preferencje i wymagania.
 • Agencje opiekunek. Polecane przez nie panie muszą posiadać referencje, a czasem nawet dyplomy ukończenia szkoły związanej z pielęgniarstwem czy opieką nad małymi dziećmi. Jeśli jednak zdecydujesz się na zatrudnienie niani, musisz zapłacić agencji jednorazową prowizję za pośrednictwo. 
 • Internet. Na stronie niania.pl znajdziesz oferty doświadczonych niań w swojej okolicy i sprawdzisz ich referencje.
 • Uczelnie. W niektórych miastach istnieją Medyczne Studia Zawodowe, które kształcą przyszłe opiekunki. Jeśli nie ma w twojej okolicy takich szkół, kandydatki możesz szukać na innych uczelniach. Studentki pedagogiki, wychowania przedszkolnego czy uczennice szkół pielęgniarskich często potrzebują pracy. A ponieważ zdobywają wiedzę o małym człowieku, potrafią dobrze zajmować się dziećmi.
 • Prasa. Możesz skorzystać z ogłoszenia w lokalnej gazecie. Pamiętaj jednak, że niania z anonsu często nie ma referencji ani odpowiedniego przygotowania. Ale to nie znaczy, że nie będzie wartościową pomocą.
Nowością na rynku jest możliwość korzystania z usług niani do opieki nad dzieckiem online. Ta forma opieki na odległość jest niezwykle pomocna w dobie pandemii, gdy zatrudnienie niani w sposób tradycyjny nie jest wskazany. Niania online może zająć się dzieckiem, wykorzystując bezpieczne narzędzia internetowe i odciążyć w ten sposób rodziców, którzy muszą dzielić czas w domu na pracę i zajmowanie się dziećmi. 

Kryteria doboru odpowiedniej niani

Pytanie, na które powinnaś sobie odpowiedzieć jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem poszukiwań, brzmi: „kogo naprawdę szukam?”. Dzięki niemu łatwiej będzie ci szybko zrezygnować z kandydatek na opiekunkę nieodpowiadających twoim wymogom. Pamiętaj także o tym, że istnieją warunki bezwzględne, które powinna spełniać każda niania.

 •  Wiek. Czy szukasz osoby młodej: niezbyt doświadczonej, ale za to sprawnej, potrafiącej długo zajmować się wszędobylskim maluchem? Czy może starszej, która może nie ma już tak wiele sił (choć są i wyjątki), ale za to dysponuje ogromnym doświadczeniem, bo wychowała już swoje dzieci, a czasem i wnuki? Zastanów się, jakie cechy niani będą dla dziecka lepsze.
 • Doświadczenie. Nie zawsze związane jest z wiekiem. Są trzydziestolatki, które od lat pracują jako opiekunki i mają referencje z poprzednich miejsc pracy, i osoby, które dopiero uczą się i zdobywają doświadczenie w tym zawodzie. Dla najmłodszych maluszków lepiej, gdy niania wie, jak pielęgnuje się niemowlę, opiekuje się nim i zna zabawy dla młodszych dzieci. Jeśli jednak spodoba ci się opiekunka bez takiego doświadczenia, może warto jej zaufać i po prostu nauczyć ją podstawowych zasad opieki nad niemowlakiem. 
 • Dodatkowe wymagania. Sprzątanie, gotowanie czy praca w niektóre soboty, a może także niedziele – pomyśl wcześniej, czego będziesz od niani wymagać. To bardzo ważne, bo niektóre wykwalifikowane opiekunki nie godzą się na zajęcia dodatkowe. Pamiętaj też, że pani zajmująca się jednocześnie opieką i sprzątaniem, siłą rzeczy mniej czasu poświęca dziecku.
 • Pensja. Co z tego, że opiekunka odpowiada twoim wymaganiom, skoro wymaga pensji, której nie możesz jej zapewnić? Dlatego zrób sondę, ile w twoim rejonie zamieszkania zarabiają nianie, zastanów się, ile ty możesz jej oferować za pracę, i ustal, do jakiej kwoty jesteś w stanie negocjować.
 • Zdrowie. Opiekunka powinna posiadać aktualne świadectwo zdrowia. Dlatego kontaktując się z nią telefonicznie, poproś, by przyniosła je na rozmowę kwalifikacyjną. To nie jest zbyt wygórowane wymaganie – przecież w każdej pracy wymaga się podstawowych badań lekarskich. Tym bardziej są one konieczne podczas opieki nad maluszkiem.
 • Bez nałogów. Nawet jeśli paląca niania obieca ci, że nie będzie tego robić przy dziecku, nie powinnaś jej ufać. Trudno tak z dnia na dzień zrezygnować z nałogu, a wyjście na balkon na papierosa może się dla malca skończyć tragicznie, bo pozostaje on bez opieki! Nie mówiąc już o tym, że nie będziesz miała pewności, czy opiekunka nie pali czasem przy dziecku.
 • Schludność. Nie musi być modnie ubrana, ale musi być czysta i schludna. Brudu za paznokciami czy mocno nieświeżego ubrania nie da się niczym wytłumaczyć.
 • Język. Absolutnie musi być pozbawiony wulgaryzmów. Niania powinna także wysławiać się poprawnie – pamiętaj, że maluch od początku uczy się języka. Obcojęzyczna niania to dobry wybór, jeśli chcesz, żeby dziecko wychowywało się dwujęzycznie). 

O co pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej z nianią?

Z pewnością dzięki rozmowom telefonicznym wybrałaś kilka kandydatek, które wydają ci się obiecujące. Teraz pora na spotkanie z nimi i zadanie kilku pytań, które pomogą ci w ocenie.

1. Dlaczego chce pani podjąć tę pracę?
Jeśli opiekunka twierdzi, że bardzo lubi zajmować się dziećmi – to dobry znak. Tłumaczenia, że nie znalazła innej pracy, że musi sobie dorobić, nie rokują dobrze. Niania musi być oddana maluchowi.

2. Czego potrzebuje dziecko w wieku mojego malca?
Opiekunka powinna mówić nie tylko o pielęgnacji czy karmieniu, ale także o miłości, bezpieczeństwie i rozwoju. Słowa niani dużo powiedzą ci o jej inteligencji i sposobie wychowywania malca.

3. Co powinno się zrobić, gdy maluch płacze?
Dopuszczalna jest tylko jedna odpowiedź: trzeba znaleźć przyczynę łez i ją usunąć. Żadne przeczekiwanie, aż dziecko się uspokoi (by „nie rozpuściło się” w wyniku noszenia na rękach), nie wchodzi w grę.

4. Kiedy dziecko zasługuje na klapsa?
To oczywiście pytanie prowokacyjne. Nawet jeśli twój maluch to jeszcze niemowlę, powinnaś założyć, że opiekunka będzie się nim zajmować przez kilka lat. Wtedy wprowadzenie dyscypliny jest nieodzowne. Ale nawet lekki klaps nie wchodzi w rachubę. Dziecko potrzebuje tłumaczenia, mądrych granic i konsekwencji, a nie bicia!

5. Jak długo planuje pani u nas pracować?
To ważne, bo maluch przyzwyczaja się do niani. Jeśli ta ma zamiar odejść w niedługim czasie, dziecko przeżyje stres związany z rozłąką. Lepiej malucha na to nie narażać.

Zobacz także: Szukamy niani: jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna?

Cechy dobrej opiekunki

Pamiętaj, żeby podczas rozmowy nie tylko słuchać tego, co mówi kandydatka, ale także bacznie obserwować jej reakcje. Mogą ci wiele powiedzieć o tym, jak będzie się zajmować twoim malcem. Jednym odpowiada spokojna osoba, panująca nad rozbrykanym malcem, podczas gdy inni wolą kogoś spontanicznego, kto będzie wymyślać różne ciekawe atrakcje dla dziecka (np. piknik w parku). Zwróć uwagę na zachowanie kandydatki i zastanów się, czy ci odpowiada. Pamiętaj jednak, że opiekunka powinna być opanowana: zbytnia nerwowość albo odwrotnie – mrukliwość to cechy, które nie spodobają się dziecku.

Niania powinna też umieć nawiązać kontakt ze szkrabem, robić to spontanicznie i wykazywać inicjatywę. Dziecko może być na początku przestraszone, jednak w miarę upływu czasu powinno coraz chętniej z nią przebywać. Nie bez znaczenia jest także to, jak ty czujesz się w towarzystwie niani i jak ją odbierasz. Nawet jeśli nie zawsze do końca racjonalnie jesteś w stanie wytłumaczyć swoją przychylność albo odwrotnie – niechęć do kandydatki, nie bagatelizuj swoich odczuć. Czasem po prostu warto zaufać intuicji.

Jak sprawdzić, czy niania dobrze sobie radzi?

Kiedy wrócisz do pracy, nie bój się kontrolować niani. Fakt, że jej ufasz, nie oznacza, że nie możesz czasem sprawdzić, jak zajmuje się maluchem. W końcu chodzi o dobro twojego dziecka! 

 • Niezapowiedziany powrót. Da ci pewne rozeznanie, co działo się jeszcze przed chwilą (np. maluch oglądał telewizję).
 • Reakcja dziecka. Szczególnie gdy już potrafi ci powiedzieć, co robiło przez cały dzień. Nigdy nie bagatelizuj tego, co mówi.
 • Technologia. W ten sposób możesz kontrolować to, co dzieje się w domu, będąc w pracy. Pamiętaj jednak, by poinformować opiekunkę, że w domu są kamery lub stosujesz inne rozwiązania do sprawdzenia, co dzieje się w domu. Nagrywanie kogokolwiek bez jego wiedzy jest niezgodne z prawem. 


Zobacz także:

O co pytać nianię na pierwszym spotkaniu [WIDEO]

niania, opiekunka
Fotolia
Niemowlę
Kłopoty z nianią do dziecka – psycholog radzi, jak rozmawiać, żeby się dogadać
Zatrudniając nianię, stałaś się jej szefową. Możesz i powinnaś wymagać od niej, by spełniała Twoje oczekiwania. I musisz reagować, gdy dzieje się inaczej. Jak rozmawiać z opiekunką, gdy nie jesteś z niej w pełni zadowolona? Posłuchaj psychologa.

Niania przez kilka godzin dziennie „zastępuje” maluchowi mamę i tatę. Od niej w ogromnym stopniu zależy, jak dziecko się rozwija, dlatego równie ważne jest, czy opiekunka przestrzega zasad, które jej wyznaczyłaś. Co z tego, że twoje dziecko będzie ją uwielbiać, jeśli okaże się, że zdobywa jego miłość zakazaną przez ciebie czekoladą…? Niania nie taka idealna? Oto sygnały alarmowe Ufaj, ale kontroluj – ta zasada zdecydowanie odnosi się do twojej współpracy z nianią. Jeżeli to możliwe, staraj się od czasu do czasu sprawdzić, jak wypełnia obowiązki. Wyrwij się z pracy na godzinkę i nieoczekiwanie przyjedź do domu w środku dnia. Dzięki temu szybko się zorientujesz, jak niania radzi sobie z obowiązkami i jak zachowuje się, gdy jest z dzieckiem sama. I nie miej wyrzutów sumienia z powodu tych „nalotów” – czasem warto wykazać się nadmierną ostrożnością, niż dopuścić do tego, by maluszkowi działa się krzywda. Uważnie obserwuj dziecko. Sprawdzaj, czy nie ma zaczerwienionej pupy (gdy niania zbyt rzadko zmienia mu pieluchy), czy jest najedzone (może opiekunka przekarmia je słodyczami), czy potrafi bawić się zabawkami dla dzieci w jego wieku. Ze starszakiem możesz już porozmawiać. Ale i wtedy staraj się czytać między wierszami. Jeśli twoje dziecko zna na przykład na pamięć imiona wszystkich bohaterów telenoweli, wiadomo, jak spędza czas z nianią... Szukasz niani? Wejdź na:   Chwal, ale i krytykuj, jeśli masz powody. Kiedy masz zastrzeżenia do niani, przede wszystkim powiedz jej o tym. Wyraźnie wytłumacz, co powinna zmienić w swoim postępowaniu. Umówcie się też, że raz w tygodniu spotkacie się na dłuższą rozmowę. Będziecie wtedy mogły omówić postępy dziecka i plany na najbliższy czas, a także wymienić się uwagami. Podczas takiej rozmowy doceń jej osiągnięcia („Jagódka w końcu zaczęła...

mama, dziecko, bunt dwulatka, radość
fotolia
Niemowlę
Wymarzona niania - 10 rad, dzięki którym ją znajdziesz
Czas, który opiekunka spędzi z twoim dzieckiem, nie ma znaczenia. Ona i tak stanie się członkiem waszej rodziny.

O dobrą opiekunkę dba się niemal jak o własne dziecko. Czekoladki, kwiatki z powodu okazji i zupełnie bez. Bo dobra niania to skarb. Dzięki niej spokojnie możesz pracować, nie stresując się tym, co teraz robi maluch. Tylko jak znaleźć ten ideał. Próbujemy podpowiedzieć. Kiedy zacząć poszukiwania opiekunki? Od razu, gdy tylko ustalisz, od kiedy niania będzie potrzebna . Nie wiadomo, jak długo będziesz szukać właściwej osoby. Poza tym musicie przejść jeszcze fazę wzajemnego poznawania – miesiąc lub 2 tygodnie przed rozpoczęciem pracy niania zacznie przychodzić do was, by złapać kontakt z dzieckiem i dowiedzieć się, jak ma się nim opiekować. Czy korzystać z agencji niań ? Najlepsza jest niania z polecenia . Pytaj znajomych, rodzinę, bliskich sąsiadów. Może przyjaciółka za pół roku rozstaje się z opiekunką, bo jej maluch idzie do przedszkola. Albo ciocia chętnie weźmie siostrzeńca pod skrzydła. Drugi wariant to ogłoszenia w prasie, Internecie lub pomoc agencji opiekunek . Czy wiek niani ma znaczenie? Niania musi być pełnoletnia i w dobrej kondycji. Sama wiesz, ile trzeba sił, by zajmować się dzieckiem. Niektórzy wolą studentki i szukają niani wśród przyszłych pedagogów, lekarzy, licząc na przygotowanie teoretyczne albo doświadczenie w opiece nad młodszym rodzeństwem wyniesione z domu. Wariant przeciwny: panie, które o dzieciach wiedzą wszystko, czyli rencistki lub emerytki, bo one odchowały już własne dzieci. Ryzyko jest zawsze. Studentka ostatniego roku niedługo podejmie pracę, założy własną rodzinę. A starsza pani może nagle okazać się potrzebna własnym wnukom. Czy zwracać uwagę na referencje niani? Jak najbardziej. Należy też je sprawdzić – dzwoniąc lub spotykając się z osobami, od których pochodzą. Jeśli mimo świetnych referencji kandydatka budzi jednak twoje wątpliwości, szukaj dalej. Szukasz niani? Wejdź...

mama, niania, niemowlę, uśmiech, zabawa
Prawo i finanse
Legalna niania: jak legalnie zatrudnić opiekunkę do dziecka
Zatrudniając nianię, chciałabyś mieć pewność, że zajmie się twoją pociechą na dłużej. Ale zwykle poza ustną umową nie masz takich gwarancji. A gdyby tak podpisać z nią umowę?

W Polsce większość niań pracuje na czarno. Zatrudniając opiekunkę do dziecka legalnie, masz poczucie, że postępujesz zgodnie z prawem, zaś niania zarabia na emeryturę, ma np. prawo do urlopu, zwolnienia chorobowego, ma także ubezpieczenie zdrowotne. Ale przede wszystkim ma pewność pracy i zostanie z wami na dłużej. Legalne zatrudnienie niani to same korzyści. Tyle teoria. A jak legalne zatrudnienie opiekunki do dziecka wygląda w praktyce? Umowa uaktywniająca Zatrudnienie niani na umowę uaktywniającą jest opłacalne, bo rodzice nie muszą pokrywać składek na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne z własnej kieszeni. Składki pokrywa ZUS z budżetu państwa, niania dodatkowo może opłacać sobie składkę chorobową (którą jej pracodawca odlicza od jej pensji). Także składka na ubezpieczenie zdrowotne pokrywana jest z budżetu państwa. Warunkiem takiego zatrudnienia niani jest to, aby oboje rodziców pracowało zawodowo , a dziecko nie miało więcej niż 3 lata (w przypadku braku miejsca w przedszkolu - 4). Szukasz niani? Wejdź na:   Co powinna określać umowa uaktywniająca W umowie, którą podpiszecie z nianią powinniście określić: cel i przedmiot umowy czas i miejsce sprawowania opieki nad dzieckiem liczbę dzieci powierzonych opiece niani obowiązki niani wysokość wynagrodzenia oraz sposób i termin jego wypłaty czas, na jaki zawieracie umowę warunki zmiany i rozwiązania umowy. Zobacz, czy dziecko lepiej wychowuje się z nianią czy w żłobku? Legalne zatrudnienie niani Nianią nie może być jeden z rodziców, ale może nią być np. babcia lub ktoś z rodziny. Po podpisaniu umowy uaktywniającej z nianią, rodzic musi w ciągu 7 dni zgłosić ten fakt w ZUS-ie, jako płatnika składek  (formularz ZUS ZFA ) oraz opiekunkę jako osobę ubezpieczoną (druk ZUS ZUA - jeżeli niania będzie podlegała ubezpieczeniom...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj