Przepuklina po cesarce, która jest skutkiem samego przecięcia powłok brzusznych, zdarza się dość rzadko. Jeśli uda się ją zauważyć przed kolejną ciążą, najlepiej ją usunąć, zanim ponownie rosnący brzuch nasili dolegliwość. Jednak nie każda przepuklina ujawnia się po ciąży, choć to ona właśnie jest częstym powodem tego schorzenia. Sprawdź, gdzie może pojawić się przepuklina i dlaczego może być groźna.

Reklama

Przepuklina po cesarskim cięciu

Przepuklina może być wynikiem cesarskiego cięcia, a dokładniej, nieprawidłowego zszycia rany. W takim przypadku uwidacznia się w okolicy blizny po cesarce, czyli w miejscu, gdzie tkanki nie zostały dokładnie zszyte. Wskutek tego część jelita może wydostawać się pod skórę. Jest to tzw. przepuklina pooperacyjna.

W wielu przypadkach przepuklina po cesarskim cięciu jest na tyle niewielka, że może nie uwidocznić się aż do kolejnej ciąży. Jeśli tak się stanie, z operacją jej usunięcia, jeśli można, czeka się do zakończenia ciąży. W sytuacji, gdy pojawi się przed kolejną ciążą, zwykle nie zwleka się z operacją.

Objawy przepukliny po cesarskim cięciu

Objawem przepukliny obserwowanej po cesarce jest miejscowe uwypuklanie się powłok brzusznych podczas kaszlu, kichania, parcia, śmiechu, wysiłku fizycznego. W przypadku niewielkiej przepukliny, gdy ciśnienie w jamie brzusznej wraca do normy, uwypuklenie znika samoistnie i ponownie uwidacznia się, gdy ciśnienie wzrasta. Przy większej przepuklinie uwypuklenie może być widoczne stale i powiększać się przy rosnącym ciśnieniu w jamie brzusznej.

Przepuklina po cesarskim cięciu nie musi boleć, zwłaszcza jeśli jest niewielka i daje się ją odprowadzić poprzez uciśnięcie uwypuklenia – jelito wycofuje się wtedy spod skóry, a gdy ucisk znika, ponownie może pod nią wrócić.

Najlepiej widoczna jest przepuklina pępkowa, przepuklina kresy białej, udowa i przepuklina umiejscowiona w bliźnie po cesarce. Przepuklina pachwinowa może być trudna do zauważenia, ale najczęściej daje dolegliwości bólowe w okolicy spojenia łonowego lub krocza.

Zobacz także

Jeżeli przepuklina staje się bolesna, twarda, pojawiają się dolegliwości takie jak: nudności, zaparcie, gazy, wymioty, może to świadczyć o uwięźnięciu przepukliny, czyli zaciśnięciu się fragmentu jelita w otworze przepukliny. Jest to sytuacja zagrażająca zdrowiu, a nawet życiu. Może dojść do martwicy jelita lub jego perforacji. W skrajnym przypadku może wystąpić sepsa.

Leczenie przepukliny po cesarskim cięciu

Operacja usunięcia przepukliny umiejscowionej w bliźnie po cesarskim cięciu jest podobna do operacji każdej innej przepukliny. W czasie zabiegu odprowadza się uwypuklony fragment jelita do wnętrza jamy brzusznej i zamyka otwór przepukliny. Czasami dodatkowo wzmacnia się tkanki, wstawiając specjalną siatkę wykonaną z materiałów syntetycznych. Metoda ta daje lepsze efekty, gdyż samo zszycie otworu przepukliny może sprawić, że przepuklina wróci. Nawroty przepukliny przy klasycznym szyciu pojawiają się w 20-50 proc. przypadków, a przy zastosowaniu siatki – tylko w 3-5 proc.

Operacja przepukliny po cesarskim cięciu może zostać przeprowadzona metodą klasyczną lub laparoskopową. Wstawiane siatki są obojętne dla organizmu i nie zaburzają procesów gojenia.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama