Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, córka, dziecko, kanapa, zabawa
fotolia
Mama

5 zdań, których nie wolno mówić córkom

Zapewniać, że kochasz swoje dziecko mimo wszystko możesz nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Ale są też zdania, których dziecko nie powinno od ciebie usłyszeć.

Jesteś za gruba

Albo "Nie jedz tyle, bo będziesz gruba". Dzieci należy otaczać miłością i akceptacją. Zwłaszcza dziewczynki, które na co dzień widzą niezdrowe „ideały” piękna – chude modelki, aktorki, zdjęcia na billboardach - powinny wiedzieć, że nie jest to cel, do którego dążą. Ty możesz im bardzo pomóc w zdrowym postrzeganiu własnego ciała.

Przeczytaj, jakie są oznaki tego, że stajesz się podobna do własnej mamy
 
Takie niewinne zdanie może bardzo zapaść w pamięć i odcisnąć piętno na psychice małego dziecka. Może pomyśli, że mama czy tata będą ją bardziej kochać, jak będzie chuda.
 
Jeśli myślisz, że twoja córka zmaga się z realnym problemem nadwagi – reaguj. Po konsultacji z pediatrą lub dietetykiem wprowadź dietę, zacznijcie całą rodziną się ruszać, zachęcaj dziecko do zabaw na świeżym powietrzu, nie pozwalaj unikać w-fu. Ale nigdy nie mów dziecku, że jest grube!

Dziewczynkom nie wypada

Dzieciom nie wypada robić pewnych rzeczy, podobnie, jak wielu rzeczy nie wypada robić dorosłym. Nie ma jednak powodu, dla którego coś wypadałoby robić chłopcom, a dziewczynkom już nie. Dlaczego twoja córka miałaby nie bawić się samochodami, nie chodzić na karate albo nie robić innych rzeczy, które są bezpieczne, sprawiają jej satysfakcję, bawią i nie szkodzą, tylko dlatego, że ktoś wymyślił sobie, że to dla chłopców?

Sprawdź też: gender - moja rodzina to lubi

Jeśli chcesz mieć chłopaka/męża...

… to musisz nauczyć się gotować. Albo sprzątać. Albo zmywać. Albo siedzieć cicho. Albo ustępować.
Takie zdania to najlepszy sposób, żeby wpoić swojej córce, że sukcesem dla kobiety jest „zdobycie” odpowiedniego mężczyzny, nie może niczego sama osiągnąć, a jej wartość wynosi tyle, ile potrafi ulepić pierogów.
 
Jeśli chcesz wychować samodzielną, dojrzałą, przebojową kobietę, nigdy nie dawaj jej do zrozumienia, że jej wartość jest uzależniona od tego, w jakim będzie związku.

Jesteś kobietą, więc musisz...

Podobnie jak z „Dziewczynkom nie wypada” nie ma powodu, by twoja córka musiała coś robić, bo jest kobietą. Oczywiście dobrze jest umieć gotować, bo to praktyczna i pożyteczna umiejętność, jednak przydatna na równi kobietom, jak mężczyznom. Dobrze jest również być miłym i uprzejmym, ale to cechy pożądane na równi u dziewczynek, jak chłopców. Córka nie musi ustępować bratu lub wyręczać go tylko dlatego, że jest dziewczynką. Jeśli sama kiedyś słyszałaś takie zdania, to wiesz, jak potrafią irytować. Nie powielaj takich schematów. Różnice między płciami istnieją, ale nie na polu obowiązków domowych i przywilejów.

Chciałam mieć syna

Równie złe w innych wariantach: „nie chciałam mieć dzieci”, „chciałam mieć córkę” powiedziane synkowi. Twoja córka nie jest winna temu, że zdecydowaliście się mieć dziecko, a skoro jesteście dorosłymi ludźmi, to wiecie, że płci dziecka nie da się przewidzieć. Takie zdania świadczą jedynie o niedojrzałości osoby, która je wypowiada i mogą bardzo zranić dziecko.
 

Błędy wychowawcze: 10 najczęstszych błędów rodziców [WIDEO]

bunt dwulatka, dziecko, dwulatek, krzyk, złość
Fotolia
Wychowanie
Ssanie palca i inne paskudne nawyki
Każde dziecko robi czasem coś, co sprawia, że dorosłym cierpnie skóra. Niektórym maluszkom zdarza się to wyjątkowo często. Co robić?

Ssanie palca Uspokaja, poprawia nastrój, ułatwia zasypianie, czasem nawet „pomaga” w oglądaniu bajek. Pozwala rozładować napięcie, bo kojarzy się z bliskością mamy, bezpieczeństwem, pełnym brzuszkiem. Ortodonci ostrzegają jednak, że częste ssanie czegokolwiek poza piersią mamy (palca, narożnika poduszki czy kołderki itd.) może prowadzić do powstania wady zgryzu , polegającej na cofnięciu się żuchwy.   Zdarza się, że ssanie staje się nałogiem. Bywa i tak, że maluszek, który ssał palec przestaje w końcu to robić, ale zaczyna np. ogryzać paznokcie.  Ludzie, którzy w dzieciństwie mieli silną potrzebę ssania mogą częściej niż inni sięgać po papierosy, podjadać.    Co robić? Daj zajęcie małym rączkom. Dzieci najczęściej odczuwają potrzebę ssania, gdy są zmęczone, głodne, senne, boją się czegoś,  a także, gdy są czymś zaciekawione. Dlatego staraj się, by w takich sytuacjach maluszek miał zajęte ręce, np. daj mu do przytulenia ukochanego misia. Zaproponuj smoczek. Jeśli dziecko jest małe i nie potrafi obejść się bez pocieszyciela, lepiej, żeby ssało smoczek niż palec. Powinien być dobrej jakości i mieć anatomiczny kształt – część, którą dziecko ma w buzi powinna być spłaszczona.  Tłumacz. Starszemu dziecku wytłumacz, dlaczego nie powinno się ssać palca. Spróbuj je zaangażować w rozwiązanie problemu. Zaproponuj np. że zabandażujecie paluszka na noc, żeby odpoczął. Chwal za każdy sukces. Idź z dzieckiem do ortodonty. Lekarz zaproponuje maluchowi płytkę przedsionkową (wygięty w łuk kawałek plastiku z kółeczkiem jak przy smoczku),  która nie tylko chroni zgryz ale i uniemożliwia odruchowe ssanie. Taką płytkę może nosić już trzylatek.  [CMS_PAGE_BREAK] Ogryzanie paznokci Podobnie jak ssanie palca rozładowuje napięcie.  Niestety nie zawsze mija samo...

Kobieta w ciąży, ciąża, mężczyzna, ojciec dziecka, dziecko
Fotolia
Aktualności
Czego pragną przyszłe mamy? Ściąga dla przyszłych ojców
Drogi przyszły tato! Nie musisz być rycerzem bez skazy ani zarabiać góry pieniędzy. To, czego oczekuje od ciebie przyszła mama twojego dziecka jest o wiele prostsze.

Niełatwo zrozumieć kobietę. Z kobietą w ciąży jest jeszcze trudniej. Zasypia w połowie zdania, ni stąd ni zowąd zarządza malowanie przedpokoju na czerwono , ma ochotę na „coś”, ale nie potrafi sprecyzować, o co dokładnie jej chodzi... Nie da się zrobić uniwersalnej listy oczekiwań przyszłej mamy (każda jest przecież inna), możemy się jednak założyć, że to, co chciałaby od ciebie dostać to przede wszystkim: 1. Pewność, że ty także oczekujesz waszego dziecka z radością Dla niej to wcale nie musi być oczywiste! Dlatego okazuj to. Interesuj się dzieckiem. Kładź rękę na brzuchu i spróbuj pogadać z potomkiem. Rozmawiaj z nią o nim. Ciesz się razem z nią. A gdy twoja partnerka zastanawia się nad wyborem imienia , nie zbywaj jej mówiąc, że macie mnóstwo czasu na podjęcie decyzji. Ona nie musi jej podjąć już teraz, chce po prostu o tym rozmawiać.  Przeczytaj: Ojcostwo - jedyna robota, która ma sens 2. Twoje wsparcie... Twoją ukochaną mogą dręczyć  różne lęki . Mając przed sobą wiele miesięcy ciąży i perspektywę  porodu pewnie także miałbyś sporo obaw. Samo „Dasz sobie radę kochanie, miliony kobiet robiły to przed tobą” nie wystarczy. Zrób wszystko, by wiedziała, że jesteś przy niej i że to, co się dzieje, jest dla ciebie równie ważne jak dla niej. I jeszcze jedno: nie dawaj jej dobrych rad, jeśli o nie nie prosi. Po prostu wysłuchaj . 3. ... zrozumienie Wyobraź sobie, że masz węch jak wyżeł  i drażni cię nawet zapach chleba (o papierosowym dymie czy aromacie schabowego na patelni lepiej nie wspominać). Do tego dołóż mdłości, czasem wymioty i ... nieustanne ziewanie. Najchętniej schowałbyś się pod kołdrą i spał cały dzień. Przeszkadza ci w tym jeden drobiazg: bolą cię piersi (je także sobie wyobraź ) i ciągle chce ci się siusiu... Właśnie tak mniej więcej ...

Gry i zabawy
Zabawki militarne - rady dla taty
Twoje dziecko błaga o karabin, najlepiej taki, który wygląda jak prawdziwy? Celuje do ciebie nawet z patyka albo palca? Uwielbia zabawy w wojnę albo strzelaninę? Sprawdź, co robić.

Zdalnie sterowany czołg, karabin maszynowy z celownikiem, zestaw z kamizelką kuloodporną i hełmem, miecz strzelający dyskami... To nie jest wykaz wyposażenia oddziału komandosów, lecz niewielka część oferty zabawek militarnych dla dzieci. Chcesz czy nie, twoja pociecha zetknie się z nimi, choćby w  sklepie albo u kolegi. Co wtedy? Zdania na temat zabawek i zabaw militarnych są podzielone, także wśród psychologów.  Przeciwnicy mówią im twardo NIE. Przekonują, że plastikowe pistolety i inne śmiercionośne sprzęty rozbudzają w dzieciach agresję. Za taką opinią idą niekiedy konkretne rozwiązania: po strzelaninie na norweskiej wyspie Utoya kilka sieci sklepów z zabawkami w tym kraju wycofało ze sprzedaży pistolety-zabawki. Zwolennicy nie widzą w plastikowej broni i zabawach w strzelanie nic złego. Wspominają jak sami bawili się w czterech pancernych, policjantów i złodziei, szeryfów. Podkreślają, że jakoś nie wyrośli na bandytów. Co w takim razie robić? Zapytaliśmy o zdanie Beatę Płażewską, psycholożkę dziecięcą . Oto jej rady:   Nie demonizuj zabawek militarnych... Jak świat światem chłopcy, zwłaszcza ci bardziej ekspansywni i nastawieni na rywalizację, lubili zabawki i zabawy związane z bronią. Jeśli nie mieli pod ręką stosownego rekwizytu, strzelali z patyka albo z palca. To po prostu etap rozwoju.     ... ani ich nie lekceważ Czym innym jest podwórkowa strzelanina między berkiem a budowaniem szałasu, a czym innym fiksowanie się na zabawach bronią: skupianie się wyłącznie na nich, gromadzenie całego arsenału. Strzelanie z palca czy pistoletu z klocków to nie to samo, co koncentracja na zabawach doskonałymi replikami prawdziwej broni.     Nie proponuj zabawek militarnych I bez twojej inicjatywy dziecko pewnie zainteresuje się zabawkami militarnymi. Ale czy to właśnie ty musisz być...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz